Ai fi dispus sa-ti "cumperi" admiterea in magistra

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
ainsof

Re: Ai fi dispus sa-ti "cumperi" admiterea in magi

Post by ainsof » 22 Oct 2005, 12:22

rosia_montana wrote:Ati fi dispusi sa platiti pantru admiterea la INM? Sau e un fel de "ati fura singur caciula"? Daca raspunsul este "da", intrebarea mea este "cat", iar daca raspunsul este "nu", considerentele sunt morale sau materiale?
Cam usor va dati voi cu parerea in privinta unor bani pe care nu i-ati castigat ca sa aveti de unde sa-i cheltuiti.
Cineva care vrea sa intre la INM pe bani se gandeste la banii parintilor si nu la banii lui.
Intrebarea asta ar trebui pusa parintilor.
Oricum parerea mea este ca daca cineva are bani si ii da pentru intrarea in magistratura, atunci n-are prea multa minte.

noemi

Post by noemi » 24 Oct 2005, 10:15

Cred ca corect ar fi : corectitudinea e calitatea fara de care NU AR TREBUI sa te poti numi magistrat! Din nefericire, exista si magistrati incorecti... :-x

allien

Post by allien » 24 Oct 2005, 11:05

Din pacate traim intr-o lume dictata de cei care au mai multi bani.
Sincer de cand am terminat facultatea mi-am schimbat radical modul de a crede in sanse egale. Ajungi sa inveti si sa stii ca poti dar banii isi spun cuvantul pana la urma.
Nu spun ca toti cei care au trecut examenul au dat bani dar cred ca exista si cei care au invatat si au vrut sa fie siguri. 8-) Iar daca ei nu au fost 100 % pt atunci parintii au fost cei din spatele "cortinei".
Cand stii ca nu ai capacitatea de a face fata meseriei si dai bani consider ca ii dai degeaba, fiindca oricum colegii vor stii care e mai "slab" , dar la noi e prea generalizata opinia "dai si treci".
In plus sincer eu unul nici daca ar mari salarile cu 200 % nu as da nici examen nici bani, cu tot ce exista in tribunale.
Bafta celor care incearca si sa fie totul cum vreti dar.....
Eu va recomand sa faceti ca mine: deschideti-va afacerea voastra pt consultanta business si viata e mai linistita din toate punctele de vedere.

simmy

Re: Ai fi dispus sa-ti "cumperi" admiterea in magi

Post by simmy » 24 Oct 2005, 14:05

ainsof wrote:
rosia_montana wrote:Ati fi dispusi sa platiti pantru admiterea la INM? Sau e un fel de "ati fura singur caciula"? Daca raspunsul este "da", intrebarea mea este "cat", iar daca raspunsul este "nu", considerentele sunt morale sau materiale?
Cam usor va dati voi cu parerea in privinta unor bani pe care nu i-ati castigat ca sa aveti de unde sa-i cheltuiti.
Cineva care vrea sa intre la INM pe bani se gandeste la banii parintilor si nu la banii lui.
Intrebarea asta ar trebui pusa parintilor.
Oricum parerea mea este ca daca cineva are bani si ii da pentru intrarea in magistratura, atunci n-are prea multa minte.
De acord! Subscriu!

rosia_montana

Re: Ai fi dispus sa-ti "cumperi" admiterea in magi

Post by rosia_montana » 24 Oct 2005, 14:19

simmy wrote:
ainsof wrote:
rosia_montana wrote:Ati fi dispusi sa platiti pantru admiterea la INM? Sau e un fel de "ati fura singur caciula"? Daca raspunsul este "da", intrebarea mea este "cat", iar daca raspunsul este "nu", considerentele sunt morale sau materiale?
Cam usor va dati voi cu parerea in privinta unor bani pe care nu i-ati castigat ca sa aveti de unde sa-i cheltuiti.
Cineva care vrea sa intre la INM pe bani se gandeste la banii parintilor si nu la banii lui.
Intrebarea asta ar trebui pusa parintilor.
Oricum parerea mea este ca daca cineva are bani si ii da pentru intrarea in magistratura, atunci n-are prea multa minte.
De acord! Subscriu!

eu nu sunt de acord. Sa nu generalizam. Eu, de exemplu, imi intretin familia, eu aduc banii in casa si nu astept nimic de la ei. Daca as fi fost pusa in situatia de a-mi cupmara admiterea la magistratura as fi apelat la una din investitiile mele imobliliare. Deci.........nu toti depindem de mama si de tata.

norocel

Post by norocel » 24 Oct 2005, 14:25

Si in legatura cu afirmatia facuta de ainsof pe care o citez in continuare "...daca cineva are bani si ii da pentru intrarea in magistratura, atunci n-are prea multa minte." ce parere ai?

rosia_montana

Post by rosia_montana » 24 Oct 2005, 14:32

Cu asta sunt categoric de acord.

norocel

Post by norocel » 24 Oct 2005, 14:40

Si eu!
De asta am te-am intrebat.

rosia_montana

Post by rosia_montana » 24 Oct 2005, 14:46

Pt ca daca as fi vrut sa-mi cumpar admiterea as fi putut, in sensul ca as fi avut cu ce, nu in sensul ca mi-ar fi permis moralitatea, mai bine zis lipsa ei....dar nu am trecut nici de grile si cred ca asta spune ceva (pe langa faptul ca nu m-am pregatit suficient, evident :mrgreen: )

rox_anne_rom

Post by rox_anne_rom » 24 Oct 2005, 19:15

In legatura cu intrebarea, si raspunsul meu ar fi nu si din motive materiale si de moralitate..
Dar voi stiti pe cineva care chiar a intrat pe bani?In afara de zvonuri sau concluzii trase dupa contestatii etc..nu ca ar spune multi ca au intrat pe banii lu taticun

dinubocos

Post by dinubocos » 25 Oct 2005, 09:49

Probabil sunt si multi magistrati care si-au cumparat locul. E trist.
Si frica nu imi este de cei care au nevoie de acest statut pentru a-si unfla orgoliul. Astia mai nimeresc si cate o sentinta buna. Si oricum au sanse sa iasa la pensie de la ceasi instanta. Nu ca ar fi un lucru bun.
Dar imi este frica de cei ce vad acea suma data - 800 mil, mai putin sau mai mult - ca pe o investitie si dupa ce ocupa fotoliul de magistrat nu urmaresc decat sa recupereze acesta investitie si/sau chiar s-o faca profitabila.

Personal nu as da nici un ban pentru a intra in magistratura, avocatura sau pentru a deveni notar. Daca mintea ma ajuta sa traiesc asa cum vreau e ok. Daca nu, am mostenit de la parintii mei cateva hectare de pamant...

lauryta4

Post by lauryta4 » 02 Nov 2005, 11:21

faptul ca ai adresat o asemenea intrebare imi da de gandit. nu trebuie schimbata o asemenea mentalitate? cine este pregatit are toate sansele sa intre. daca nu putem noi schimba sistemul atunci cine?

rosia_montana

Post by rosia_montana » 02 Nov 2005, 18:46

lauryta4 wrote:faptul ca ai adresat o asemenea intrebare imi da de gandit. nu trebuie schimbata o asemenea mentalitate? cine este pregatit are toate sansele sa intre. daca nu putem noi schimba sistemul atunci cine?

la intrebarea asta te refereai in mp?

Scuza-ma, nu am vazut-o pana acum.
Pai am spus in primul mesaj al topicului de ce pun intrebarea asta. Apropo, "amicul" :mrgreen: meu nu a intrat nici el :mrgreen:

E mai greu sa schimbam noi sistemul, dar putem incerca :)

Ovidiu

Post by Ovidiu » 04 Apr 2006, 14:41

Se vehiculeaza suma de 800 de milioane pentru cumpararea unui loc de "jude" . Nu stiu cat de verosimila este informatia asta, insa ce stiu cu certitudine este ca un notar strange pentru fie-sau care nu doreste a deveni notar suma de 50 000 de euro pt a-i " achizitiona" un loc la INM.
Nu-mi cereti detalii ca nu zic mai mult :roll:

nicuvar

Post by nicuvar » 04 Apr 2006, 14:51

Ovidiu wrote:Se vehiculeaza suma de 800 de milioane pentru cumpararea unui loc de "jude" . Nu stiu cat de verosimila este informatia asta, insa ce stiu cu certitudine este ca un notar strange pentru fie-sau care nu doreste a deveni notar suma de 50 000 de euro pt a-i " achizitiona" un loc la INM.
Nu-mi cereti detalii ca nu zic mai mult :roll:
Nu iti cere nimeni detalii. Te rog sa consideri postarea ta ca si inexistenta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests