Ai fi dispus sa-ti "cumperi" admiterea in magistra

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Ovidiu

Post by Ovidiu » 04 Apr 2006, 20:04

Cu cata raceala mi-ai raspuns!!! A fost un simplu post on-topic........

tristan

Post by tristan » 04 Apr 2006, 20:44

pai daca vii cu bombe chimice!! :mrgreen: :mrgreen:

aiurel

Post by aiurel » 04 Apr 2006, 21:02

Am citit postarile de pana acum si parerea mea ar fi ca nu cred ca as da banii pentru un asemenea post atat timp cat nu ma simt pregatit sa ocup un astfel de post.
Poate parerea ciudat raspunsul meu pentru unii din generatia mai tanara dar cred ca mi-ar fi rusine daca, ocupand acel scaun, sa nu reusesc sa fac fata provocarilor.
Oare ne gandim numai la "pozitia sociala" pe care o obtinem in urma ocuparii acelui scaun dintr-o sala de sedinta sau ne mai gandim si la remarcile "taioase" ale unor avocati (asa cum sunt si unii dintre cei de pe acest forum - nu vrea sa dau nume pentru a omite pe cineva) care te vor face "de cacao" (sper ca nicu sa nu ma avertizeze pentru folosirea acestui cuvant, dar mi s-a parut potrivit pentru acea situatie) in cazul in care gresesti. Desigur exista si varianta - eu sunt acolo sus - ei nu prea au ce sa-mi faca (asta depinde de fiecare persoana).

der_graaf

Post by der_graaf » 04 Apr 2006, 21:30

Hai nu va intristati, nu va amarati cu problema mitei, care este din pacate predominanta cam peste tot. Sa va povestesc despre o fosta colega de facultate (care de fel se dadea f valoroasa si era genul de femeie sclifosita) si de care stiu ca a dat "bani grei" sa ajunga avocat si am prins-o in instanta de cateva ori (hmm.... no comment), dar de cele mai multe ori o vad dimineata in jurul blocului PLIMBANDU-SI CAINELE.......IN ROBA DE AVOCAT :-D :-D :-D
Pe mine ma distreaza f tare cand ma gandesc :!:

myado

Post by myado » 05 Apr 2006, 10:53

Se vehiculeaza suma de 800 de milioane pentru cumpararea unui loc de "jude" . Nu stiu cat de verosimila este informatia asta, insa ce stiu cu certitudine este ca un notar strange pentru fie-sau care nu doreste a deveni notar suma de 50 000 de euro pt a-i " achizitiona" un loc la INM.
in cati ani se amortizeaza? si nu uitati ca tocmai s-a taiat si sporul de 40%... :lol: :lol: :lol:

alcali

Post by alcali » 05 Apr 2006, 10:58

aiurel wrote: parerea mea ar fi ca nu cred ca as da banii pentru un asemenea post atat timp cat nu ma simt pregatit sa ocup un astfel de post.
Poate parerea ciudat raspunsul meu pentru unii din generatia mai tanara dar cred ca mi-ar fi rusine daca, ocupand acel scaun, sa nu reusesc sa fac fata provocarilor.
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
si ma consider din generatia tanara :mrgreen: .

Ovidiu

Post by Ovidiu » 05 Apr 2006, 13:21

Myado presupun ca in cazul unei odrasle de notar nu este imperioasa preocuparea de a amortiza suma investita, altminteri ar fi urmat cariera parintilor; mai mult cred ca este vorba de o vanitate sau un capriciu pe care-l vrea a fi satisfacut. Cat de triviala ni se pare noua aceasta motivatie, celorlalti care ne luptam aproape cu morile de vant sa realizam ceva in acest domeniu nici nu intra in discutie......Cnest la vie! 8O

Iar daca vorbeai de noi la modul general, atunci as spune ca este o nebunie sa arunci 50 000 de euro pe asa ceva chiar daca dispui de ei, fiind foarte proabil sa nu fii capabil sa exerciti o asemenea profesie. 8O

myado

Post by myado » 05 Apr 2006, 14:10

o vanitate sau un capriciu pe care-l vrea a fi satisfacut
mda, de obicei capriciile odata satisfacute isi pierd farmecul si....apare si plictiseala si dorinta de ceva nou.
deci, sa ne consolam ca or sa paraseasca repede postul in cautare de senzatii... :lol:

bozo

Post by bozo » 05 Apr 2006, 15:50

Daca as avea 50 000 de euro mi-as deschide o saormerie in buricul targului si as practica in continuare avocatura. Sa mi se ofere gratis postul de magistrat, chiar fara nici un examen, si tot nu l-as accepta. Pe zi ce trece, ma conving din ce in ce mai mult ca toata justitia asta formala este o spoiala si nimic mai mult. Nu este decat ca sa ni se dea noua, avocatilor, posibilitatea sa ne impaunam in fata unui auditoriu. Pe omul de rand, care apeleaza cu credinta ca-si va realiza drepturile, de cele mai multe ori prea putin il ajuta.

ama

Post by ama » 06 Apr 2006, 19:39

Stie cineva care e situatia inscrierilor la concursul de procurori din mai ?
Mai pe scurt, cat de multi se inghesuie?

lyanne91gl

Post by lyanne91gl » 06 Apr 2006, 21:41

pentru Bozo :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Ovidiu

Post by Ovidiu » 07 Apr 2006, 08:47

Bozo dar o shaormerie chiar langa Tribunal ce are? Iti dai seama ce frumos ar fi in pauza de judecata sa vezi magistratii, avocatii si justitiabilii la o shaorma dezbatand litigiile? Cate nu s-ar povesti! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mili

Post by Mili » 07 Apr 2006, 16:26

der_graaf wrote: Sa va povestesc despre o fosta colega de facultate (care de fel se dadea f valoroasa si era genul de femeie sclifosita)... si de cele mai multe ori o vad dimineata in jurul blocului PLIMBANDU-SI CAINELE.......IN ROBA DE AVOCAT :-D :-D :-D
Pe mine ma distreaza f tare cand ma gandesc :!:
Si cainele saracun ce parere are??
Sau o fi si el student la drept?
:-D :-D :-D :-D :-D
Fa-i o poza prietenei tale si posteaz-o pe forum, ca sa-l faci de rusine pe catel! :-D

Ovidiu

Post by Ovidiu » 09 Apr 2006, 22:17

Dar daca fosta ei colega este prezenta pe forum? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
O rugam sa confirme sau sa ne infirme cele spuse!!! :mrgreen:

der_graaf

Post by der_graaf » 10 Apr 2006, 08:20

Confirm cele spuse. Iar daca se afla pe forum colega mea, asta e. Poate se va simti. Nu am de ce sa imi retrag cele spuse. Chiar asa este. Anul trecut prin toamna (cred ca septembrie era) am vazut-o asa. NU am dat si nu dau nume si nici nu postez imagini pe aici.
Catelul saracul nu are nici o vina. O recunoaste probabil ca stapana indiferent daca poarta sau nu roba de avocat atunci cand se plimba pt a-si satisface nevoile.
:-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests