respingere proces

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
ahurem

respingere proces

Post by ahurem » 11 Apr 2013, 17:11

Suntem doi frati,tatal a decedat acum multi ani in urma lui ramanand mama singura mostenitoare a tot (toate terenurile) mai putin casa construita pe unul dintre aceste terenuri. Casa este singura care a ramas pe numele ambilor parinti,dar terenul este doar pe numele mamei care este inca in viata (85 de ani).Fratele meu s-a indepartat de mama,desi au locuit in aceeasi casa si aceasi curte,adica a mamei, fratele meu nu a respectat-o niciodata,ba dimpotriva i-a aplicat un tratament fff urat. De aproape 2 ani mama a fost nevoita sa isi paraseasca domiciliul pentru a locui la mine. Nu este bolnava,nu necesita ingrijire la pat,nu arata de 85 de ani,este perfect sanatoasa mintal,nu are decat diabet.
Nu a mai mers acasa din cauza fratelui meu,din cauza amenintarilor lui.Anul trecut am incheiat cu mama un antecontract de vanzare cumparare intre mine si ea pentru tot terenul pe care il detine dupa moartea tatalui meu. Nu am mers atunci si la notar sa facem actul in sine,(am crezut ca se va potoli si fratele meu,nu aveam de gand sa il lasam pe drumuri) si am apelat la un avocat sa ma invete ce sa fac sa autentific acest act. Am fost invatata sa merg in instanta sa cer o hotarare judecatoreasca ce va tine loc de act autentic(asa m-a invatat avocatul). Mi s-a acceptat dosarul,mi s-au cerut martori ca am dat bani mamei pe teren,am platit toate taxele pentru teren, am indeplinit toate conditiile pe care mi le-a cerut instanta judecatoreasca,iar la ultima chemare(luni 8 aprilie 2013),instanta a spus....se respinge cererea ca fiind neintemeiata...deci,respins(a fost raspunsul avocatului).
Intrebarile mele sunt
-ce a dus la aceasta decizie a instantei?
-ce ar fi putut sa impiedice acest act de vanzare cumparare?
-ce am de facut mai departe?
-am sanse de castig ?
Tin sa va mai spun ca dupa ce am vorbit cu avocatul meu,mi-a spus ca a fost o influenta asupra judecatorului din partea fratelui meu,si tot acelasi avocat al meu mi-a spus ca fratele meu a incercat sa il mituiasca pe el sa ma convinga pe mine ca nu am sanse de castig. Inca o data,repet, mama este singura mostenitoare,are actul de proprietate doar pe numele ei dupa moartea tatalui,si bunurile ei mi le cedeaza mie.Presupun ca are tot dreptul sa faca asta ,mai ales ca este in deplinatatea facultatilor mintale!! Va rog,astept raspuns urgent...

Guest

Re: respingere proces

Post by Guest » 07 Dec 2013, 20:36

Incearca un act de donatie plus act de mostenire. Intreaba un notar. Nu stiu daca instanta trebuia implicata in asa ceva

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests