Cum se poate deveni jurisconsult ?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Firtzy

Cum se poate deveni jurisconsult ?

Post by Firtzy » 28 Mar 2005, 19:23

Am inteles ca s-a discutat posibilitatea infiintarii unui examen similar celui pentru admiterea in barou si as vrea sa stiu daca s-a hotarit asa ceva .
Multumesc .

Oxxa

Post by Oxxa » 04 Apr 2005, 16:39

Teoretic se da un examen dupa sfarsitul celor doi ani de stagiu...dar cum nici regimul stagiului nu s-a clarificat inca...nu se stie nimic sigur...

Firtzy

Post by Firtzy » 04 Apr 2005, 17:17

Multumesc .

adviser45

Post by adviser45 » 04 Apr 2005, 19:33

Conform Legii 514/2003, capitolul definitivare c.j., se completeaza cu Legea 51/1995.
Asa ca va trebui sa te inscrii intr-o asociatie profesionala, unde vei sustine un asa zis examen, cu "maestrii" din comisia de examinare.

Firtzy

Post by Firtzy » 04 Apr 2005, 19:40

Si stii cumva unde se organizeaza astfel de comicii si cand (daca sunt sau nu organizate periodic ) , sau unde as putea sa ma interesez ?

adviser45

Post by adviser45 » 05 Apr 2005, 13:51

Inscrie-te la una din asociatiile profesionale infiintate in localitate(sau pe ramura daca e cazul).
Eu nu stiu ce metodologie are fiecare asociatie.

ramonya

cum se poate deveni consilier juridic?

Post by ramonya » 05 Apr 2005, 15:16

O problema destul de complicata tinand cont de modificarile legale care apar in acest domeniu destul de des!
Va cer si eu o clarificare in cazul meu. Am terminat facultatea de drept acum doi ani, am fost incadrata jurist (exact asa este scris pe carnetul de munca!) cinci luni de zile. De trei luni am reusit sa ma angajez consilier juridic la o firma. Sunt sigura la departamentul meu, nu am un consilier juridic indrumator asa cum se specifica in lege! :roll:
Nu mi se recunoaste stagiatura? Ce ma sfatuiti sa fac?

ramonya

Post by ramonya » 06 Apr 2005, 09:58

Astept o lamurire in acest sens? ma puteti ajuta?

ando

Post by ando » 06 Apr 2005, 10:41

te inscri intr-o uniune a juristilor la nivel judetean. din cauza ca nu ai vechimea ceruta de lege de 2 ani in profesie si pt. ca nu erai angajata ca jurist la data aparitiei legii, vei fi consilier juridic stagiar.
vorbesti apoi cu un jurist definitiv din uniune care sa te ajute sa-ti fie maestru, chiar daca nu lucrezi cu el. nu e obligatoriu sa ai acelasi loc de munca cu indrumatorul.
in viziunea uniunii, indrumarea va consta in referate care ti le va corecta maestrul si intr-un referat anual despre activitatea ta ca stagiar.
activitatea ta in societatea/ institutia in care lucrezi ramane neschimbata pe perioada stagiaturii.

adviser45

Post by adviser45 » 06 Apr 2005, 11:04

ando wrote:te inscri intr-o uniune a juristilor la nivel judetean. din cauza ca nu ai vechimea ceruta de lege de 2 ani in profesie si pt. ca nu erai angajata ca jurist la data aparitiei legii, vei fi consilier juridic stagiar.
vorbesti apoi cu un jurist definitiv din uniune care sa te ajute sa-ti fie maestru, chiar daca nu lucrezi cu el. nu e obligatoriu sa ai acelasi loc de munca cu indrumatorul.
in viziunea uniunii, indrumarea va consta in referate care ti le va corecta maestrul si intr-un referat anual despre activitatea ta ca stagiar.
activitatea ta in societatea/ institutia in care lucrezi ramane neschimbata pe perioada stagiaturii.
Nu este obligatorie inscrierea in uniune, ci in orice asociatie profesionala(recomandata ar fi cea mai ieftina).
Eu nu stiu sa se fi sustinut vreun examen de genul acesta.
Personal nu imbratisez multe din "viziunile" Uniunii.

ando

Post by ando » 06 Apr 2005, 12:13

adviser45 wrote: Nu este obligatorie inscrierea in uniune, ci in orice asociatie profesionala(recomandata ar fi cea mai ieftina).
Eu nu stiu sa se fi sustinut vreun examen de genul acesta.
Personal nu imbratisez multe din "viziunile" Uniunii.
important este ca acea "organizatie " sa fie recunoscuta, pentru a avea drept de stampila, roba etc. astfel de "organizatii" sunt o gramada, insa trebuie sa fii foarte precaut in privinta scopului infiintarii acelei organizatii si unde exact merg sumele pe inscriere, cotizatii, etc.
in privinta examenului :?: , nu cred sa fi vorbit despre asa ceva.
nici eu nu imbratisez cu drag viziunile uniunii, insa trebuie sa fim si noi organizati cumva, iar uniunea este singura organizatie a juristilor la nivel national, cu filiale in fiecare judet, recunoscuta ca atare de Minist. Justitiei.

adviser45

Post by adviser45 » 06 Apr 2005, 12:19

Ce roba mai omule.Poarta tu roba, insigna si alte jucarii ale uniunii.
Cat despre reprezentativitate la nivel de tara(si aici te-as intreba cu ce te ajuta?), te asigur ca mai sunt cel putin trei asociatii. Si toate sunt autorizate de ministerul justitiei.

ramonya

Post by ramonya » 06 Apr 2005, 12:28

Multumesc pentru sfaturi! Stie cineva in Timisoara unde pot gasi o astfel de uniune?

ando

Post by ando » 06 Apr 2005, 12:48

UNIUNEA CONSILIERILOR JURIDICI TIMIS
str. A. Demetriade, nr.1/3, Timisoara.
tel. 0256/274 633

ramonya

Post by ramonya » 06 Apr 2005, 12:53

multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests