Cum se poate deveni jurisconsult ?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
mariusms

Post by mariusms » 08 Jul 2005, 14:21

Profesia ta este reglementata de Legea consilierului juridic (514/2003). Specialul deroga de la general. De altfel, nici avocatul nu poate reprezenta ca persoana fizica autorizata. Poti sa-ti faci societate prin care sa inchei contracte cu firma sefei.

jurista_23

Post by jurista_23 » 08 Jul 2005, 16:54

deci nu e nevoie sa termin stagiul de 2 ani????????????

krisstina

Post by krisstina » 08 Jul 2005, 19:28

Ce societate?

wittmann

Post by wittmann » 09 Jul 2005, 08:19

mariusms wrote:De altfel, nici avocatul nu poate reprezenta ca persoana fizica autorizata.
Cum adica :?: :?: :?:

mariusms

Post by mariusms » 09 Jul 2005, 10:40

Am vrut sa disting liber-profesionistii de persoanele fizice autorizate potrivit legii.

PS Wittmann, ai primit cele doua legi?

jurista_23

Post by jurista_23 » 09 Jul 2005, 14:33

lucrez la o agentie imobiliara, e SRL.
RECUNOSC FAPTUL CA NU STIU EXACT CUM AR TB SA PROCEDEZ CA sa-mi fie bine si mie, sa pot realiza ceva, dar sa pot continua si colaborarea cu sefa mea.
inca nu m-am dumirit cum e cu persoana fizica autorizata.....si dc se poate ce vrea sefa mea inainte de stagiatura....ceva lamuriri se poate? :?: 8O
...mai am multe de studiat ca sa ma conving ca fac bine ceea ce fac....de ce spun asta, pt ca in mom de fata sunt sg care tb sa ia deciziile in firma, nu am un consilier juridic definitiv pe care sa ma pot baza si sa-l intreb diverse lucruri si de aceea am apelat la voi....sunt debutant in profesie si vreau sa procedez asa cum trebuie....
va multumesc :bye:

mariusms

Post by mariusms » 09 Jul 2005, 20:37

Doamna Ministru Monica Macovei, in urma unei interpelari din 30.05.2005 a deputatului PC Adrian Mihei a raspuns:nnconsilierii juridici pot constitui societati in baza Legii 31/1990, avand ca obiect unic activitati juridice Cod CAEN 7411, caracterul acesteia fiind acela al unei societati profesionale."

krisstina

Post by krisstina » 10 Jul 2005, 15:08

Care va sa zica, daca am terminat anul acesta facultatea de drept, ce trebuie sa fac pentru a deveni consilier juridic? (Sunt din Bucuresti).

Ar trebui sa renunt la calitatea de traducator autorizat?

krisstina

Post by krisstina » 10 Jul 2005, 17:22

Chiar se aplica urmatoarele prevederi din Statutul c.j.?

a). Membrii barourilor au dreptul sa acorde consultanta si sa asiste persoanele juridice doar in conditiile in care acestea nu pot beneficia de serviciile vreunui consilier juridic, sau in cazuri speciale, si numai cu avizul colegiului consilierilor juridici si dupa plata unei redevente din onorariul incasat catre colegiu, stabilita prin Regulamentele U.C.C.J.R.
b). Membrii barourilor pot reprezenta persoanele juridice in fata instantelor judecatoresti, a organelor de urmarire penala, in fata altor institutii si autoritati publice si private numai prin asociere cu un consilier juridic, situatie in care avocatii membri ai barourilor sunt scutiti de plata redeventei catre colegiu.
c). Incalcarea acestor dispozitii de catre membrii barourilor constituie fapta de concurenta neloiala si se sanctioneaza conform Legii nr.11/1991 privind combaterea concurentei neloiale, in conditiile in care nu intruneste elementele constitutive ale unei infractiuni.

Si despre art. 89, lit. e), par. 1 si 2 ce stiti?

1. Unificarea legislativa a celor doua profesii juridice independente - reglementate in prezent prin legi distincte si statute proprii de organizare profesionala, sau pana la:
2. Fuziunea celor doua organizatii profesionale, Uniunea Nationala a Barourilor din Romania si Uniunea Colegiilor Consilierilor Juridici din Romania, hotarata de Congresele extraordinare a celor doua corpuri profesionale.

ramonya

Post by ramonya » 19 Jul 2005, 14:21

Examenul de definitivat de la sfarsitul stagiului in ce consta? Se pune baza in special pe civil si procedura civila? Voi ce stiti? Va rog sa-mi dati mai multe amanunte! Multumesc!

serafim

Post by serafim » 19 Jul 2005, 16:26

Ramonya
depinde de la colegiu la colegiu, discuta cu acel cj la care-ti faci stagiatura si te va lamuri. Mai bine zis suna si la CCJ Timis si vei obtine detalii vezi ca in august sunt in concediu.

Jurista_23
daca tu nu esti cj definitiv nu ai nici o sansa sa-ti deschizi SP cod Caen 7411, iar in cazul asta nu poti sa faci ce ar dori sefa ta.
O varianta ar fi urmatoarea:
-inscrierea in CCJ apoi sa te asociezi cu un Cj definitiv si sa va deschideti societatea impreuna.

:lol: PAREREA MEA !!!! :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests