Desfacere C.I.M.

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
adviser45

Desfacere C.I.M.

Post by adviser45 » 17 Mar 2005, 13:10

Pot sa-i desfac c.i.m.-ul unui salariat pentru furt din patrimoniul societatii(constatat printr-o Ordonanta a parchetului) in timp ce acesta se afla in concediu medical.
Este specificat in finalul deciziei faptul ca aceasta isi va produce efectele dupa incetarea starii de incapacitate temporara de munca.

adviser45

Post by adviser45 » 17 Mar 2005, 13:15

De fapt vreau sa stiu daca aceasta poate fi o interpretare a art. 61.
As vrea argumente pro. Contra am destule.

judge

Post by judge » 17 Mar 2005, 18:15

daca ai prervazut in regulamentul intern ca furtul din patrimoniul societatii este o abatere deosebit degrava potisa desfaci disciplinar cim fara probleme. atentie insa la procedura de concediere...sa respecti toate fazele...altfel risti sa iti desfiinteze decizia pentru faptul ca n-ai respectat procedura prevazuta de lege....

adviser45

Post by adviser45 » 18 Mar 2005, 10:03

Nu e vorba de gravitatea abaterii. Pentru furt pot sa-i desfac cim-ul fara nici o problema. Eu vreau sa stiu daca pot face asta pe perioada concediului medical, specificand totodata ca isi va produce efecte dupa incetarea incapacitatii temporare de munca.

teo

Post by teo » 18 Mar 2005, 11:05

pe perioada suspendarii cim nu poti sa ii desfaci contractul de munca.
se suspenda inclusiv preavizul si tot in aceasta perioada a suspendarii cim nu se pot incheia nicii acte aditionale.

croc

Post by croc » 18 Mar 2005, 12:34

interesanta intrebare;
vrei sa stii daca poti emite decizia in perioada suspendarii, urmand ca desfacerea sa aiba loc dupa suspendare;
la modul general, consider ca da; legea interzice efectul, nu emiterea actului;

la intrebarea sa se pun insa doua probleme: nu poti sa emiti decizia fara cercetare disciplinara, pe care nu o poti face pentru ca este impiedicat de un motiv obiectiv sa se prezinte (concediu medical); atunci va trebui sa astepti pana cand se va putea prezenta; poate iti aduce dovezi ca este nevinovat;

a doua problema era cu privire la faptul ca in domeniul muncii eu nu as recomanda efectuarea nici unui act interpretabil;

precizez: nu am citit in intregime (nu observasem constatarea furtului prin ordonanta a parchetului);;
urmeaza sa vad ce spune codul muncii;
scuze!

adviser45

Post by adviser45 » 18 Mar 2005, 14:06

Daca este sa ma iau dupa teorie, n-ar fi trebuit sa ma grabesc, pentru ca aveam 6 luni la dispozitie sa iau aceasta masura.
Cat despre cercetarea prealabila, a fost facuta "oarecum" sumar deoarece aveam la dispozitie adresa parchetului.
Cu privire la interpretabilitate iti dau dreptate croc. Te rog sa ma crezi ca aceasta a fost si recomandarea mea la adresa conducerii.................Si mergand pe principiul noi facem voi dregeti, urmeaza spectacolul. :cafea: :cafea:

adviser45

Post by adviser45 » 18 Mar 2005, 14:10

teo wrote:pe perioada suspendarii cim nu poti sa ii desfaci contractul de munca.
se suspenda inclusiv preavizul si tot in aceasta perioada a suspendarii cim nu se pot incheia nicii acte aditionale.

Din pacate aceasta este si opinia mea.
Precum am specificat as fi vrut argumente pro, oricum, multumesc.

croc

Post by croc » 18 Mar 2005, 14:17

noi facem, voi dregeti :lol: :lol: :lol:
pe asta nu o mai auzisem;

adviser45

Post by adviser45 » 18 Mar 2005, 19:16

croc wrote:noi facem, voi dregeti :lol: :lol: :lol:
pe asta nu o mai auzisem;
E vorba de "tovarasii" directori.

elis

Re: Desfacere C.I.M.

Post by elis » 20 Mar 2005, 10:26

adviser45 wrote:Pot sa-i desfac c.i.m.-ul unui salariat pentru furt din patrimoniul societatii(constatat printr-o Ordonanta a parchetului) in timp ce acesta se afla in concediu medical.
Este specificat in finalul deciziei faptul ca aceasta isi va produce efectele dupa incetarea starii de incapacitate temporara de munca.
Nu impartasesc punctul de vedere potrivit caruia prin ordonanta procurorului s-ar fi putut constata savarsirea unei infractiuni de furt. Procurorul a putut prin ordonanta, cel mult sa puna in miscare actiunea penala, or, potrivit prevederilor art. 5 indice 2 Cod pr.pen, pana la ramanerea definitive a hotararii penale, functioneaza prezumtia de nevinovatie.

In legatura cu emiterea deciziei in perioada in care salariatul este in concediu medical, sunt de acceasi parere cu Croc, in sensul ca nu poti face ancheta administrativa prealabila si atunci, cum emiti decizia?

adviser45

Post by adviser45 » 20 Mar 2005, 10:46

Parchetul a dispus trimiterea in judecata. Asa este.
De asemeni va multumesc ptr. opiniile voastre.
Opinia unui judecator o veti afla marti cand am pronuntarea.
Apropo ma aflu in recurs. :bye:

elis

Post by elis » 20 Mar 2005, 10:50

Procurorul nu a putut dispune trimiterea in judecata prin ordonanta.

adviser45

Post by adviser45 » 20 Mar 2005, 15:51

In urma adresei mele am primit un raspuns precum ca a primit propunerea de incepere a urmaririi penale, apoi ca a fost trimis in judecata pentru infractiunea de furt.
Actualmente exista si un dosar penal pe rol.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests