Reusita in cariera!!2005

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
buba

Post by buba » 26 Mar 2005, 16:43

Eu cunosc avocati batrani care folosesc inca masina de scris iar acest lucru nu-i face cu nimic mai impotenti decat noi care folosim internetul. Este adevarat ca cei ce nu stiu sa asimileze din mers tehnologia vor ramane in urma cu informatia.
Din multe puncte de vedere atat lupii tineri cat si cei batrani se afla la acelasi nivel. Modificarile legislative ametitoare in succesiunea lor nu mai ofera o stabilitate in notiunile asimilate anterior. ADAPTABILITATEA constituie cerinta prezentului si, probabil mult timp de acum incolo, si al viitorului. Intocmai ca si surferii, trebuie sa ne mentinem pe creasta valului. Cei care cad, trebuie sa se ridice, iar cei ce sunt sus trebuie sa se mentina. LEGEA PRACTICANTILOR DE SPORTURI MARINE....

constable

Post by constable » 26 Mar 2005, 17:47

Nu vreau deloc sa cred ca pot sa conteze spaga sau pilele. CRED IN CAPACITATE, IN PROFESIONALISM, IN ONORABILITATE, BUN SIMT, CINSTE SI CORECTITUDINE.

Sunt cumva demodat ?

norocel

Post by norocel » 26 Mar 2005, 17:52

Nu, doar visator ! :-D :-D :-D

croc

Post by croc » 26 Mar 2005, 18:40

nu esti demodat si nici visator;
esti normal si asa trebuie sa fii;
cu cat vom fi mai mult asa si ne vom educa si copiii, cu atat mai repede vom schimba cate ceva in lumea asta;

norocel

Post by norocel » 27 Mar 2005, 11:01

La o realitate pe care nu o poti schimba trebuie sa te adaptezi si o sa decizi singur, cunoscandu-te, ce compromisuri esti dispus sa faci pentru a ajunge unde vrei.
Cel mai grav insa, pentru psihicul fiecaruia dintre noi, este sa nu vedem ca am facut compromisuri si sa tot pretindem, chiar fata de noi insine ca suntem corecti in fiecare situatie.
Este frumos ce spuneti voi si m-as dori sa traiesc intr-o astfel de societate dar cand vad ca in justitie sunt atatea nereguli, oameni incompetenti, cand descopar ca avem un presedinte care s-a batut cu pumnul in piept si ne-a promis ca va starpi coruptia, si aflu dupa ce l-am ales ca a incalcat grav legea pentru a obtine o casa etc, etc...imi dau seama ca trebuie sa ma descurc cum pot, fara sa-mi fac iluzii.

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 28 Mar 2005, 10:42

cred ca problema esentiala tocmai aceasta schimbare permanenta, halucinanta aproape a legilor . cum mai poti asigura ,,legiferarea si stabilitatea unui raport social,, printr-o lege morganatica in manifestari, care apare pt a servi intereselor de moment si particulare a cuiva sus-pus, si care este abrogata la fel de repede si pe sestache cand se stinge interesul.
Sa dea naiba daca nu caracterizam asa interesul la examen :mrgreen: :mrgreen:

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 28 Mar 2005, 10:54

si apropo de treaba cu coruptia - nu este o hidra, nici un fenomen social de amploare, nici apanajul celor cu mertzan, cont in Cayman, vila in Spania. Sa fie clar coruptiaeste o stare de mentalitate cauzata
- in randul saracilor de nevoia de a sunta un sistem costisitor cu bani mai putini decat costul oficial al unui serviciu/bun,
- in randul clasei mijlocii de a accede mai sus,
- iar in randul clasei superioare de necesitatea de a prezerva acest sistem in folosul imediat, patrimonial, social si egocentric al lor. Coruptia paleste in fata oamenilor informati, liberi si cinstiti. Atare calitati prea putin le gasesti la noi. Din pacate :mad:

pintea

REUSITA IN CARIERA

Post by pintea » 02 Apr 2005, 23:45

[color=
][/color] 8O Prima data a fost ,,pilann, care ti-a luat ,,spagann si apoi ramine sa te descurci si sa te ,,incurcinn pe/in propriile picioare. Cam asa se vede de la mine reusita in cariera. Asta nu inseamna ca sint de acord cu sistemul! ....Sint realista! :bye:

simmy

Post by simmy » 03 Apr 2005, 09:36

Poate voi ati ocupat un post de consilier juridic doar prin examen, sau ... doar mergand la un interviu .... eu doar prin pile....
Am mers si la interviuri , dar lipsa de experienta ( anii nemunciti in alta parte ca si consilier) si-au spus cuvantul si placa... unii dintre noi o stim " Vrem sa fie tanar chiar de pe bancile scolii ca sa-l formam noi dar cu experienta"
asa ca pana la urma am apelat la pile, iar la noi in oras, in ziare nu vezi oferte de angajare pt. c.j., si care mai sunt ...... de fapt nu mai sunt... ca-s promise de mult ....
Ai nevoie deocamdata de o pila, ceva rabdare, poate si spaga, ca poti sa arati ce stii , si bineinteles sa inveti ceva , sa te perfectionezi.

adviser45

Post by adviser45 » 03 Apr 2005, 10:29

simmy wrote:Poate voi ati ocupat un post de consilier juridic doar prin examen, sau ... doar mergand la un interviu .... eu doar prin pile....
Am mers si la interviuri , dar lipsa de experienta ( anii nemunciti in alta parte ca si consilier) si-au spus cuvantul si placa... unii dintre noi o stim " Vrem sa fie tanar chiar de pe bancile scolii ca sa-l formam noi dar cu experienta"
asa ca pana la urma am apelat la pile, iar la noi in oras, in ziare nu vezi oferte de angajare pt. c.j., si care mai sunt ...... de fapt nu mai sunt... ca-s promise de mult ....
Ai nevoie deocamdata de o pila, ceva rabdare, poate si spaga, ca poti sa arati ce stii , si bineinteles sa inveti ceva , sa te perfectionezi.

simmy, sunt nevoit sa repet o intrebare.
Tu organizezi un concurs de ocupare a unui post de c.j. Se prezinta cineva care face o lucrare de nota 9, si cineva care face o lucrare de nota 5, si un plic cu "ceva verde".
Pe cine angajezi?

simmy

Post by simmy » 03 Apr 2005, 10:37

Eu nu am dat spaga sa ma angajez! Sunt angajata pt. ca sunt "var de cuscru vitreg cu nea capsuna de la Blaj"
Nu voi da niciodata spaga..... de asta nu-s in Barou ... ca mi s-a cerut ...n-am dat ... normal ... n-am luat :roll:

Bineinteles pe cel cu 9 la examenul de intrare pe post..... si ma rog sa nu fie tocilar!!!!! ca pnorma n-am facut nimic..... daca nu-i merge mintea decat drept.... e grav!

:!: 8) 8)

mitiorlex

steaua

Post by mitiorlex » 03 Apr 2005, 12:31

pilele sunt cele care te propulseaza; nimic nu este intamplator ; fiti atenti, toate numirile noii puteri (pe care am votat-o!!) au la baza criterii relationale, oameni conduc institutii de care habar nu au avut o viata intreaga; cineva de la registrul comertului imi povestea cu obida ca sunt angajati juristi in spume fara ca acestia sa aiba habar pe ce lume traiesc; suntem departe de ceea ce inseamna promovare pe criterii riguroase de competenta; de fapt, acestea nici macar nu exista reglementate cu rigoare; veti vedea, conditiile sunt vagi, textele neclare, se opereaza peste tot cu derogari, de vechime, de experienta, care au la baza un singur concept:PILA.

adviser45

Post by adviser45 » 03 Apr 2005, 14:22

simmy wrote:Eu nu am dat spaga sa ma angajez! Sunt angajata pt. ca sunt "var de cuscru vitreg cu nea capsuna de la Blaj"
Nu voi da niciodata spaga..... de asta nu-s in Barou ... ca mi s-a cerut ...n-am dat ... normal ... n-am luat :roll:

:!: 8) 8)
Probabil la soc. cu capital majoritar de stat se mai angajeaza cu pile, ptr. ca eu nu vad interesul unui patron de a angaja pe pile.

sebi77

Post by sebi77 » 03 Apr 2005, 15:49

Ati auzit de algoritmul PCR?

Ce insemana PCR? Pile-Cunostinte-Relatii

adviser45

Post by adviser45 » 03 Apr 2005, 19:38

E pe cale de disparitie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests