Reusita in cariera!!2005

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
DukeD_2004

Reusita in cariera!!2005

Post by DukeD_2004 » 17 Mar 2005, 12:48

M-am gandit la un chestionar care sa spuna adevarul despre starea de fapt in justitia romaneasca :idea:

Blusie

Post by Blusie » 17 Mar 2005, 15:55

Sincer, cred ca e vorba numai de [b]performanta individuala[/b].
Daca ai pile, si n-ai cap, degeaba.
Iar daca dai spaga, cred ca degeaba mai faci dreptul :!:

dellutza

Post by dellutza » 17 Mar 2005, 15:57

Ce te face sa crezi ca rezultatul chestionarului "spune adevarul despre starea de fapt in justitiea romaneasca"?

carinchen

Post by carinchen » 17 Mar 2005, 17:35

cred ca de geaba ai pila, bani, minte,daca nu ai sansa,[u]noroc[/u], ocazia sa arati...oricat ai munci in viata norocul e vinovat 90%din tot ce se intampla....parerea mea

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 18 Mar 2005, 11:27

draga dellutza chestionarul asta se doreste a fi un barometru al parerilor membrilor acestui site, care reprezinta cel putin 90%, cantitativ si ca orientare morala si atitudinala, masa juristilor - intelegand prin asta de la studenti la Drept pana la dr. in drept - Ori daca nici juristii - partea vie si insufletita a justitiei - nu mai constitue un etalon pt starea justitiei, atunci chiar nu mai stiu cine ar fi mai potrivit... :)

Iar un principiu de baza al medicinei spune ca poti trata o boala dupa ce au recunoscut-o/diagnosticat-o. Ori a recunoaste deficientele unui sistem nu inseamna automat a le accepta/promova/utiliza. Si trebuie sa recunosti ca doar asa putem ,,trata,, acest sistem de justitie. :idea:
NU stiu daca il putem vindeca, din pacate, deocamdata :skul:

Iar prin spaga ma refer si la $$$$$...$$ necesari pt fietece semnatura/recomandari/liste/etc necesare in orice etapa a carierei de jurist in orice forma, din pacate :bye:

der_graaf

Post by der_graaf » 18 Mar 2005, 11:56

Bineinteles ca teoretic performantele individuale sunt cele care conteaza cel mai mult. Din pacate, pentru a demonstra teoreticul, practica ne impune sa apelam si la celelalte doua variante: pilele si spaga. Ma refer cu precadere in domeniul avocatial. asta e. nu prea poti sa reusesti sa patrunzi altfel in breasla asta. as vrea sa ma contrazica cineva si sa ma faca sa cred ca ma insel.

gavril

Post by gavril » 18 Mar 2005, 11:59

spaga si pila ar fi trebuit sa constitutie o singura varianta de raspuns ...

parerea mea ... sunt interdependente ...

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 19 Mar 2005, 19:46

nu cred ca numai pila sau spaga sunt de ajuns in cariera dragagavril, nu sunt suficiente ci doar necesare, de obicei sa poti patrunde in casta juridica a magistratilor/avocatilor/notarilor...insa de acolo poate e nevoie de mai mult - nu neaparat bani - din partea ta.

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 24 Mar 2005, 13:23

ati cam ruginit baietzi szhi fete. sau nu va intereseaza subiectul. :cafea:

adviser45

Post by adviser45 » 24 Mar 2005, 14:52

Blusie wrote:Sincer, cred ca e vorba numai de performanta individuala.
Daca ai pile, si n-ai cap, degeaba.
Iar daca dai spaga, cred ca degeaba mai faci dreptul :!:
Achiesez.
Celelalte criterii vor disparea in curand.

norocel

Post by norocel » 24 Mar 2005, 14:56

Da, ar fi normal sa dispara, dar vede cineva ca ar fi semne?

croc

Post by croc » 24 Mar 2005, 15:02

eu vedeam pana mai ieri, dan mi-a trecut! :lol:

elis

Post by elis » 24 Mar 2005, 15:04

Eu chiar as fi bagat mana in foc pentru asta (se poate verifica din mesajele mele mai vechi).
Acum insa cred ca un lucru cu cat este mai absurd cu atat mai probabil sa se intample intr-o procedura de selectie.

cosanzeana

Post by cosanzeana » 24 Mar 2005, 22:08

:-? daca nu ar fi devenit avocati si juristi cu ajutorul pilelor si spagii poate ar fi reusit mai multi la acest examen,nu credeti? 8O

gemeni72

Post by gemeni72 » 24 Mar 2005, 22:22

Spaga si pila creeaza performanta individuala. Ce ziceti merge?
:floare: :floare: :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest