AVOCAT,MAGISTRAT SAU NOTAR?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
deea_

AVOCAT,MAGISTRAT SAU NOTAR?

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 12:48

CARE SUNT AVANTAJELE SI DEZAVANTAJELE?

carinchen

Post by carinchen » 11 Mar 2005, 13:55

notar.avantaje:poti lucra pana la adanci batranete, e afacerea ta.
avocat.avantaje:ai programul tau,esti independent,
dezavantaje:trebuie sa cauti mereu clienti,nu ai un venit sigur.
magistrat:avantaje:venit bun,sigur,pozitie sociala
dezavantaje:esti intr-un sistem ierarhic si trebuie sa te supui.....


asta cred eu....ce mai zic altii????

norocel

Post by norocel » 11 Mar 2005, 14:20

Exista o decizie irevocabila pronuntata de Curtea de Apel Bacau prin care unui notar i se permite sa fie si avocat in acelasi timp.

deea_

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 14:22

wow!vb serios?nu stiam.ia auzi!!!!!

norocel

Post by norocel » 11 Mar 2005, 14:26

A scris acum cateva zile pe site-ul Stiri juridice.

deea_

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 14:28

COOL!CAT DE GREU E SA AJUNGI NOTAR?

ilej

Post by ilej » 11 Mar 2005, 14:33

:-D nu serios un judecator care e al naibii de fericit ca un notar poate sa fie si avocat? buna gluma. asta lasand la o parte faptul ca am mari dubii in ceea ce priveste competenta si cunoasterea legii a acestui judecator.
la o adica exista incompatibilitate intre consilierul juridic si avocat dar nu si intre avocat si notar? pacat ca nu am legile si statutele av si not pe langa mine ca sa va spun si articolele cu pricina.
pai atunci domnu jude ar putea foarte bine sa se intrebe de ce n-ar putea sa fie si el notar si avocat in acelasi timp, ca ce numai altii?? 8)

norocel

Post by norocel » 11 Mar 2005, 14:39

Nu stiu motivarea dar poate ne informeaza cineva din Bacau (pe notarul avocat il cheama Iosif Blaga).
As fi curios sa stiu si eu cum a motivat instanta.

alrofa

Post by alrofa » 11 Mar 2005, 14:39

as vrea sa vad si eu sentinta ilustrului judecator- mai ales motivarea ei. 8O :roll:

Luciann

Post by Luciann » 15 Mar 2005, 18:02

[quote="carinchen"]avocat.avantaje:ai programul tau,esti independent,
.

Programul tau? Poate dupa 10 ani de avocatura. Si ca stagiar si avocat definitiv in primii ani ai programul tau, doar ca acesta inseamna 12 ore pe zi. Sau, cum auzeam pe cineva de la Musat, de la 12 ore in sus

carinchen

Post by carinchen » 15 Mar 2005, 19:13

Luciann cred ca ai dreptate, eu am specificat in mesajul meu ca asta e parerea mea, nu tin neaparat ca parerea mea sa fie riguros exacta mai ales ca vad "din afara"
cred ca fiind avocat ai totusi un program mai lejer decat un jurist care lucreaza pt un patron absurd....

Luciann

Post by Luciann » 15 Mar 2005, 20:47

Repet, ca avocat definitiv si cu cativa ani in spate. Dar nici atunci nu prea ai timp, mai ales daca ai clienti pe care nu vrei sa-i pierzi. Cat despre avocatii stagiari, in cele mai multe cazuri ei intalnesc "maestri" mai mult decat absurzi. Ideea asta ca avocatul are cat timp vrea este inexacta. Sigur, teoretic asa ar fi, dar, pe de-o parte, avocatii fara clienti au mai mult timp liber decat si-ar dori, iar pe de alta parte, cei cu multi clienti sunt foarte ocupati si nu cred ca sunt prea multi care sa se multumeasca cu nivelul la care au ajuns si sa refuze alti clienti in ideea de a avea mai mult timp liber.
In opinia mea, ca notar e cel mai bine sub aspectele bani si timp liber, mai ales daca ai niste angajati care sa-ti faca aproape toata treaba. Mai prost e ca notar din pct de vedere al creativitatii, frumusetii dreptului, controverselor etc.

gemeni72

Post by gemeni72 » 15 Mar 2005, 21:15

Daca vrei ffffffffffffffff. multi bani si mai rapid de castigat, notar.
Daca vrei sa fii sa ai si bani si timp - mod economic - avocat.
Daca vrei sa nu ai timp deloc - magistrat.

Parerea mea este: un avocat, chiar si stagiar daca stie sa se descurce bine poate obtine un venit suplimentar si dintr-un curs tinut la o univ., preparator sau asistent, lejer, accesibil si totul e ok.
Ce ziceti?

cumintzica

Post by cumintzica » 16 Mar 2005, 09:25

cea mai buna alegere este cea pentru care ai vocatie si pe care ti-o doresti cu adevarat, dincolo de dezavantaje...in caz contrar, risti sa fii un avocat/notar/magistrat mediocru, si nu cred ca asta poate aduce cine stie ce satisfactii.

gemeni72

Post by gemeni72 » 16 Mar 2005, 09:48

Da, de acord cu ce spune Cumintzica, dar oricum sunt si mediocri printre noi (asa cum sunt in toate domeniile). Intrebarea era referitor la avantaje si dezavantaje si acestea sunt si materiale pe deasupra. Nu credeti? :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests