AVOCAT,MAGISTRAT SAU NOTAR?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
cumintzica

Post by cumintzica » 16 Mar 2005, 10:55

Da, avantajele cele mai importante sunt de ordin financiar, dezavantajele sunt pe plan personal, lipsa de timp, stresul. cu toate acestea, eu nu am fost atrasa niciodata de perspectiva notariatului, care daca ar fi sa o luam dupa avantaje este cea mai profitabila. pentru o astfel de alegere nu cred ca trebuie sa judeci doar obiectiv ci si subiectiv, pentru ca daca iti place ceea ce faci treci mai usor peste partea negativa a meseriei.

carinchen

Post by carinchen » 16 Mar 2005, 18:43

la notari ar fi totusi un dezavantaj:casta inchisa!!!!!nu poti intra si gata...
cat despre stres si timp liber ....orice meserie ai avea nu scapi.... :grin:

adviser45

Post by adviser45 » 17 Mar 2005, 12:58

Daca permiteti si unui c.j. sa intervina.
Incearca notar. Zic eu ca e cel mai bine.
Cum spunea si carinchen,numai sa ai loc.

TheFaithfulOne

Fariseism!

Post by TheFaithfulOne » 19 Mar 2005, 21:45

Am citit si eu stirea despre instituirea acelor burse de catre Uniunea Nationala a Notarilor Publici ... Cat fariseism!!! :-D :-D :-D A intrat deja in folclor cuantumul de zeci de mii de euro a sumelor cerute pentru a obtine un loc in profesia asta, iar ei dau o bursa de 3.000.000 si ceva pentru a demonstra ... vezi Doamne ... ca vor sa atraga "crema studentilor de la Drept" inspre aceasta profesie ... CUM?!?!?!? 8O ... practic vorbind ... 8O Vor poate sa-i imprumute cu suma de spaga? CUM?!?!? :-D

Offfffffff, Doamne ... in ce tara traim ... cate romane ar mai fi scris Kafka de ar fi supravietuit pana astazi! :(

virtual

Post by virtual » 19 Mar 2005, 22:00

Jurnalisti care habar nu au de profesia lor.
Bursa aia iti da 2,5 milioane pe luna timp de 10 luni.
Atat a fost anu trecut. Stiu din proprie experienta. Si atat, nu te mai intreba nimeni nimic dupa alea 10 burse incasate lunar de la sediul Camerei Notarilor. Casta e casta, sa nu uitam....numai samuraii au acces... hahaha, nu stiu de unde am scos/o..din invidie sau frustrare?

constable

Post by constable » 19 Mar 2005, 22:21

S-ar putea crede ca sunt "liberale".
Nu este asa. Va supun atentiei ceva :

Consultanta juridica. ? Unde ? Cum ? Cat ? Incotro ? De ce nu este la indemana tuturor ? Sa razbata cei buni......


Baroul Constitutional...... de ce NU !!!!!! Frica concurentei !!!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests