Cat poate sa dureze motovarea unei sentinte?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
ingrid

Cat poate sa dureze motovarea unei sentinte?

Post by ingrid » 25 May 2011, 20:11

O prietena are o speta civila ,dupa ultima sedinta av. o anunta ca a castigat procesul in opinia lui,dupa 2 saptamani judecatoarea se pronunta in defavoare [deci a pierdut]avocatului nui vine sa creada si asteapta motivarea pentru recurs[motivarea tot vine de 5 luni]avocatul spune ca nu stiu sa o motiveze [si rade tot timpul] CAT POATE SA O LUNGEASCA CU MOTIVAREA. Multumesc mult.

ingrid

Re: CAT POATE SA DUREZE O MOTIVARE LA O PRONUNTARE

Post by ingrid » 26 May 2011, 05:04

Oare am intrebat o prostie :wall: sau in Romanica noastra motivarea la pronuntare nu mai conteaza .Cred ca trebuie sa intreb o ghicitoare :crizaderas:

johei

Re: CAT POATE SA DUREZE O MOTIVARE LA O SENTINTA

Post by johei » 26 May 2011, 15:18

Ar fi o solutie!!!

ingrid

Re: CAT POATE SA DUREZE O MOTIVARE LA O SENTINTA

Post by ingrid » 27 May 2011, 09:43

johei wrote:Ar fi o solutie!!!
Spiritual ca intodeauna :-D Mersi .

ingrid

Re: CAT POATE SA DUREZE O MOTIVARE LA O SENTINTA

Post by ingrid » 09 Jun 2011, 16:20

In sfarsit ,a sosit hotararea cu motivare suna cam asa..........Respinge ca netemeinica actiunea formulata de reclamantele B.C .domiciliata...........si B.E.D.domiciliata ..........in contradictoriu cu parata B.S.I. DOMICILIATA.........Obliga reclamantele B.C.si B.E.D.sa achite in contul IML .CLUJ NAPOCA adresa.........suma de 230lei reprezentand costul raportului de noua expertiza.Cu drept de recurs in termen de 15 zile.Pronuntare de sentinta publica azi,17 feb. 2011. Acuma intreb si eu daca instanta a motivat ca netemeinica actiunea ce sanse mai sant in recurs,oare este bine sa se faca recurs la hotarare daca a venit cu motivarea asta.VA MULTUMESC.

cyclop

Re: CAT POATE SA DUREZE O MOTIVARE LA O SENTINTA

Post by cyclop » 10 Jun 2011, 22:13

ingrid wrote:In sfarsit ,a sosit hotararea cu motivare suna cam asa..........Respinge ca netemeinica actiunea formulata de reclamantele B.C .domiciliata...........si B.E.D.domiciliata ..........in contradictoriu cu parata B.S.I. DOMICILIATA.........Obliga reclamantele B.C.si B.E.D.sa achite in contul IML .CLUJ NAPOCA adresa.........suma de 230lei reprezentand costul raportului de noua expertiza.Cu drept de recurs in termen de 15 zile.Pronuntare de sentinta publica azi,17 feb. 2011. Acuma intreb si eu daca instanta a motivat ca netemeinica actiunea ce sanse mai sant in recurs,oare este bine sa se faca recurs la hotarare daca a venit cu motivarea asta.VA MULTUMESC.
Ce-ai spus tu nu e motivare. E dispozitiv. Instanţa nu "motivat" ca netemeinca actiunea, doar a constatat netemeinicia, pe considerentele care se regăsesc în cuprinsul sentinţei. Dacă eşti convinsă că ai dreptate, fă recurs.

ingrid

Re: CAT POATE SA DUREZE O MOTIVARE LA O SENTINTA

Post by ingrid » 13 Jun 2011, 17:03

Multumesc ffffffffffff mult.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests