O facultate de drept buna?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
mariuca

Post by mariuca » 16 Feb 2005, 20:30

:lol:

croc

Post by croc » 17 Feb 2005, 08:44

:lol:
gluma ca gluma, dan combinatia :-D penal + drepturi reale :-D

adviser45

Post by adviser45 » 17 Feb 2005, 09:59

tonele tata, alege ce facultate vrei, ca ai sa inveti carte dupa aceea de o sa-ti sara capacele
:bye: :bye: :bye:

ilej

Post by ilej » 17 Feb 2005, 14:19

Daca vrei sa incepi cu dreptul ar fi cazul sa pui burta pe carte pana nu e prea tarziu si sa dai la stat ca sa inveti inca de pe acum ce inseamna concurenta. Daca nu intri eu zic sa te gandesti serios daca tii neaparat sa faci dreptul pt ca ai tu o reala chemare in acest sens sau doar asa ca e la moda... in acest ultim caz te sfatuiesc sa renunti pt ca in cativa ani vei fi tare "demodat", deja nebunia asta cu "toata lumea la drept" dureaza de prea mult timp si rezultatele sunt cele pe care le stim cu totii: o gramada de oameni cu diplome(unele "mai diplome"decat altele) care din pacate nu tin nici de foame nici de frig.

adviser45

Post by adviser45 » 17 Feb 2005, 15:08

Asa e. Din pacate ilej are dreptate, in ultima parte. Cat despre facultate, incearca la cea mai apropiata si mai putin costisitoare. Stii tu reclama aceea: daca vrei cu adevarat poti :fluierat: :fluierat:

Anabanana

Post by Anabanana » 17 Feb 2005, 15:42

De-aia imi place mie de Jus..ca ofera intotdeauna cele mai bune optiuni :-D In rest, ma conformez a spune ca orice facultate parca nu te-as indemna sa faci. Si asta pentru ca, pragmatic vorbind, am vazut si chiar m-am intalnit cu situatii de discriminare intre studenti care au terminat statul si cei de la particular. Chiar cu cateva zile in urma un profesor de la UB imi spunea ca are nevoie de un asistent insa nu vrea sa ia de la particulara :roll: Stupid, stupid ca si la UB aveam niste colegi , vai mama lor, dan da bine in cv, dupa cum constat.

Ana

april

Post by april » 17 Feb 2005, 18:50

:aplauze: Jus, esti tare amuzant :)

pt cel care a deschis topicul, parerea mea e ca daca inca nu stii la care facultate sa dai ca sa inveti drept, mai bine mai gandeste-te. poate ca nu drept vrei cu adevarat....

carinchen

Post by carinchen » 18 Feb 2005, 20:33

he he cred ca imi dau prea tarziu cu parerea....ai ales deja ....dar conteaza poate pentru altii.... Titu Maiorescu .daca vrei profesorii cei mai buni, conditii bune, du-te la Maiorescu. cred ca oriunde mai sunt si "scapati" dar conteaza cat vrei tu. cat inveti, cum inveti, cine iti explica...oricum cel mai greu e dupa facultate daca nu ai "spate". dar cunostinte temeinice poti dobandi la Titu Maiorescu... (cu riscul de a ma repeta de prea multe ori....)

innuenda

Post by innuenda » 18 Feb 2005, 23:29

Bravo carinchen... :aplauze: suntem in gasca maioresciana, inteleg :razz: Sigur, on top ramane facultatea de stat.

12345

re

Post by 12345 » 07 Mar 2005, 22:48

FUGITI CAT PUTETI DE SPIRU-HARET :skul: :skul: :skul: :skul: :skul:

Dalma

Post by Dalma » 07 Mar 2005, 23:11

Se pare ca te-a speriat serios :!: Argumenteaza-ti avertismentul sa nu creada omul ca esti doar rauvoitor . :-P

12345

re.

Post by 12345 » 07 Mar 2005, 23:29

Am facut facultatea in Spiru si crede-ma a fost oribil :-( :-( .
Secretarele nu-ti raspund decat daca le duci ceva...
Note se dau in dusmanie......mici rau..
Unii dintre profesori, tineri fiind te cam iau peste picior daca se intampla sa nu sti raspunsul la intrebarea lor. Parca ei nu sunt acolo sa te lamureasca .
Etc....
Concluzie : esti tratat foarte prost, ca si cand tu le datorezi ceva nu ei tie ca de...platesti.
Eu am vrut sa-mi iau adeverinta de absolvire si a trebuit sa las buletinul la secretara si sa merg sa le fac lor o copie xerox pe care sincer......era asa scumpa, ei nu o puteau face.....

judge

Post by judge » 08 Mar 2005, 10:47

Hmmmm.... o facultate buna este acea in care studentii sunt tratati cu respect, in care au o baza materiala cat de cat ca sa se poata documenta...cat priveste profesorii...sunt profesori si profesori...dar daca vrei sa inveti poti sa inveti cam la orice facultate. numai sa nu te plafonezi...intotdeauna sa te gandesti ca undeva in tara asta exista cineva mai destept si mai bine pregatit decat tine si sa tragi tare sa te autodepasesti. sa nu crezi ca daca termini facultatea cu 10 la Univ Buc sau la UBB Cluj esti chiar de 10...eu iti cam garantez ca vei pica la magistratura la primul examen... :grin: asa ca....alegerea unei facultati implica mai multe criterii...tu ti le stabilesti singur...oricum succes!

virtual

Post by virtual » 12 Mar 2005, 11:48

Ei Judge, mai lasa-o...
Garantezi tu ca daca termini cu 10 la UB sau UBB pici la INM cu siguranta? Nu am dat qoute, dar aste ai zis...

Mi se pare mie sau esti cam frustrat..

Sa fim seriosi... Asa cum in State cele mai tari facultati is alea private, cu exceptia unora care confirma regula (gen Univ. of Chicago), la noi e inversn stat, stat si iar stat.

Sa nu imi spui ca is oameni care dau la titu maiorescu sau stiu eu unde de la bun inceput fara sa fi dat si cazut prima data la stat...adica care e sensu sa dai bani ca taxa?
Eu ma laud ca 4 ani am luat 4 bani de la stat constant ca bursa, nu ca am dat bani.

Deci hai sa o mai lasam cu subiectul asta...
PSn daca chiar te intereseaza, cauta pe orice site juridic strain sa vezi cu cine au relatii de colaborare...iti spu eu cine...in primul rand cu aia de la UB si UBB....

Dar ce conteaza...

NOTAn nu vreau sa se inteleaga ca am ceva cu fac private sau cu studentii de acolo... nu neg ca poate poate se face scoala buna si acolo, poate chiar mai buna, si cu siguranta sunt multi studenti acolo fff buni (as putea da un exemplu cu unul dintre acestia si apoi s-a transferat la stat si a intrat printre primii la INM si acum nu va zic unde e ca il recunoasteti)...Dar sa nu generalizam....c

mary2004

Post by mary2004 » 12 Mar 2005, 12:26

Bravo Virtual! :aplauze:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests