O facultate de drept buna?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Tonel

O facultate de drept buna?

Post by Tonel » 08 Feb 2005, 23:55

Vreau sa urmez o facultate de drept...si nu stiu care...Cine ma poate indruma spre una buna?

Gabi

Post by Gabi » 09 Feb 2005, 00:28

Cea mai potrivita cerintelor tale ar fi o facultate de stat(din cadrul Universitatii din Bucuresti-in special) insa exista si facultati particulare care se pot numi"bune" ca, de exemplu,Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Crestine Dimitrie Cantemir-tot din Bucuresti-dar care mai are filiale si in tara.
Eu chiar am facut carte acolo.
Am auzit ca si la Universitatea Nicolae Titulescu-Bucuresti se face carte la Drept.Si apoi cele 3 facultati de drept au foarte multi profesori comuni si.....adevarati.
Eu cred ca e bine sa te informezi inainte si sa o alegi pe cea mai.......insa ca sa pricepi ceva dintr-o facultate tine si de tine, de interesul pe care ti-l dai in atingerea scopurilor tale.
Oricum, iti doresc succes!

Tonel

Post by Tonel » 09 Feb 2005, 00:29

mersi...o sa ma gandesc bine....

chestache

Post by chestache » 09 Feb 2005, 00:35

Da...sau cauta si tu una cu ,,spagann...depinde ce vrei sa faci dupa ce termini...si ce relatii ai mai departe(asta e cel mai important-daca nu vrei s-o faci de pomana)cu invatatu...mai ,,piannn... :pig: Invata strictul necesar...Daca vrei avocat...apucate de invatat!!!

innuenda

Post by innuenda » 09 Feb 2005, 01:44

Dintre facultatile particulare cea mai serioasa, in opinia mea, este Titu Maiorescu. Eu cand m-am hotarat sa dau la drept am facut un studiu serios pe tema asta si a castigat detasat Titu Maiorescu. Despre celelalte nu stiu prea multe, decat ca e aproape imposibil sa fie toti studentii unei facultati cu medii peste 9,50 la examenul de licenta scris, asa cum am vazut eu la Nicolae Titulescu, de exemplu. Sigur, daca vrei o diploma cu nota mare pe ea, alege-o pe aceasta din urma. Daca vrei sa fie scoala pe bune, alege Titu Maiorescu.

gavril

...

Post by gavril » 09 Feb 2005, 02:06

In afara de Fac. Drept din cadrul Univ. Buc. tot Titu Maiorescu as recomanda (cunosc niste studenti care au terminat acolo ... stiu am vazut ca erau f. buni...). Eu m-am transferat in anul 4 la Nicolae Titulescu ( recunosc ca prima data am depus cerere de transfer la Maiorescu insa acestia nu au vrut sa ma primeasca la ZI pe motiv ca nu as face examenelor+ diferente+licenta. Vrajeala !! Eu cred ca sercretara aia era cam suparata ca nu i-am dat "vreo atentie") si fata de exigenta care era la facultatea de unde venisem ... mi-a venit destul de greu in primele luni (mai ales ca eu eram un chiulangiu notoriu in anul 2 si 3). Notele de la licenta sunt mari datorita faptului ca sunt teste grile, dupa parerea mea destul de usoare pt. un asa examen. Ce am observat este ca 10% din intrebarile din anii precedenti se repeta.

Conditiile de studiu sunt bune. Profesorii sunt buni... Insa tot as recomanda Maiorescu ..si datorita faptului ca acolo licenta se da sub forma de sinteza ... Eram mult mai avantajat daca dadeam si eu la fel ...

Luana

Post by Luana » 09 Feb 2005, 13:40

Incearca sa dai la Univesitatea din Bucuresti. Daca nu intri da la Titu Maiorescu!

chestache

Post by chestache » 09 Feb 2005, 16:16

Dan care stie una particulara...unde poti sa treci ami usor de examene...cu...mici atentii pe la secretariat sau prin alte parti?a?

dellutza

Post by dellutza » 09 Feb 2005, 16:57

Eu cred ca poti face orice facultate, de stat sau particulara, la Bucuresti sau in orice alt oras. Am vazut si studenti foarte prost pregatiti care au terminat la Bucuresti. Prestigiul facultatii pe care o termini nu te face neaparat un student pregatit si nici un profesionist de valoare. Materia e aceeasi peste tot iar cine vrea sa invete o poate face si in provincie.

timida

Post by timida » 12 Feb 2005, 10:53

Sunt de acord cu dellutza.
La ce facultate spuneati ca se dau teste grila la licenta?
Primesc si de la alte facultati?
Testele includ si procedurile?

norocel

Post by norocel » 12 Feb 2005, 11:04

O facultate buna este cea care iti asigura posbilitatea de a te descurca bine in practica fara sa mai ai nevoie de prea mult timp dupa.
Tot cele doua facultati le-as recomanda si eu, desi in prezent nici o facultate nu-ti asigura posibilitatea de a dobandi experienta practica si trebuie sa te descurci singur (eventual lucrand in perioada facultatii) dar asta inseamana ca o sa iei note mici si sunt situatii in care si notele conteaza asa ca trebuie sa fii atent cand iei o decizie intr-un sens sau altul.

claud

Post by claud » 12 Feb 2005, 11:11

Eu auzit exact invers ,Titulescu fiind universitatea care a primit mai multe referinte bune decat universitatea Mariorescu
Acum dupa prima sesiune pot spune ca examenele nu sunt grele daca inveti :) la economie a fost sg. unde sa putut copia (in sensul ca am putut sa ne uitam pe ascuns pe cursuri ) la civil nu am miscat, tgd si const am mai vorbit dar foarte putin .
La mariorescu am fost colegi de liceu si mi-au spus ca este si ia serioasa doar ca pe la exmanene sa copiat si ca se poate lipsi in voie .
Plus cala Titulescu are un sistem foarte ciudat cu restantele , ai posibilitatea de a da examenul restant de 3 ori daca nu il ei poti intra in anul 2 daca ai o restanta platind 176 de euro ca sa o mai dai odata
Tot o prietena a terminat la Titulescu si a spus ca sunt seriosi ca facultate
Asta este parerea mea dupa prima mea sesiune .

norocel

Post by norocel » 12 Feb 2005, 11:13

Tu esti roman, pentru ca daca esti atunci ai o problema serioasa cu gramatica pe care nu cred ca o poti intalini la studentii de la o facultate buna.

virtual

Post by virtual » 12 Feb 2005, 12:50

Eh eh Norocel, tu nu esti malitios de obicei.. :lol:
Te-ai molipsit de la alti forumisti mai rautaciosi?
S-o fi grabit si omu, ca de sa scrie mai repede... Alte mesaje de la el erau ok, desi intr=adevar la asta trebuie sa te concentrezi nu gluma sa intelegi ceva...

norocel

Post by norocel » 12 Feb 2005, 13:17

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar cred ca trebuie totusi sa ne spunem unii altora cand facem greseli evidente.
M-am gandit bine daca sa scriu sau nu dar cand am vazut ca s-au repetat aceleasi greseli mi-am spus ca ar fi cazul sa-i atrag atentia.
Posibil sa fi gresit cand a spus mariorescu o data dar a repetat si s-a intamplat la fel si cu "s-a" pe care cu consecventa il scrie "sa".
Si eu gresesc si imi place cand mi se atrage atentia.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests