Abuz in serviciu din partea politiei

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
joe

Abuz in serviciu din partea politiei

Post by joe » 02 Jun 2010, 17:53

Circulam cu masina prin oras,ma opreste un echipaj de la ordine publica cerandu-mi actele inclusiv permis talon RCA etc … le dau si pleaca cau ele. imi sunt inapoiate actele si sunt anuntat ca voi primi acasa un PV pentru intoarcere pe linia continua in alt loc din oras… zic bine bine dar am obiectiuni…nu conteaza si au vrut sa plece … am apelat 112 cerand un sfat in urma acestui apel si a insistenteleor mele domnii agenti m-au rugat sa-i urmez la sectie…I-am urmat …
Dupa aproximativ 30 de minute(desi am ajuns in acelasi timp acolo) unul dintre agenti se apuca de completat procesul verbal.L-am rugat sa-mi arate si mie o legitimatie ca sa stiu sigur ca este cine pretinde, a refuzat … ma rog … ceee ce a urmat pentru mine a fost un soc incredibil… tot puneam intrebari si domnul agent incerca sa-mi modifice senul cuvintelor rastindu-se la mine … la un moment dat colegul domnului agent s-a repezit la mine urland aproape m-a atins … domnul care completa procesul verbal m-a informat ca daca nu ma potolesc(sunasem iar la 112 pentru ca aproape am fost luat la bataie) ma va trimite la testare psihologica pentru ca pun prea multe intrebari …

pe scurt am avut obiectiuni la procesul verbal agentul a refuzat sa le treaca motivand ca nu are loc , a lasat martorul sa plece inainte de terminarea completarii procesului verbal … mi-a smuls din mana si rupt o hartie data de un alt coleg al dumnealui cu lista de audiente la comandantul sectiei …
la un moment dat am scos telefonul sa caut un numar de telefon(avocat) pentru ca eram intrebat daca semnez PV-ul dar nu mi se permitea sa-l citesc …La acest agentul s-a ridicat si mi-a solicitat sa-i dau telefonul mobil pentru ca fac fotografii la PV?! ;Am refuzat mi-a solicitat sa scot tot ce am in buzunare si sa scot pe masa pentru ca in caz contrar … nu am retinut … iar am refuzat;
pentru ce as fi fotografiat un proces verbal pe care eu oricum il primeam pe post de copie ?!

Am adresat o interpelare comandantului sectiei … povestindu-i … oare voi obtine ceva in afara de hartuire si cine stie ce alte greutati ?
Daca asta e politia de azi … sincer sa fiu nu imi vine inca sa cred . oare ce as putea sa fac ?
Ce represalii vor urma pentru ca dupa ce amenintari voalate am primit ...

Intrebarile mele sunt simple :
1.cum pot contesta PV rutier cel mai insignifiant
2.tinand cont ca descrierea intamplarii a fost inregistrata pe post de interpelare,am precizat clar ca nu ma intereseaza sanctionarea agentilor ci mai curand informarea sefului lor...
Imi pot face greutati cei doi agenti pe viitor legate de aceasta speta ? si daca da ce ?
va multumesc.

joe

Re: help / am postat aici pentru ca nu am stiut exact unde

Post by joe » 03 Jun 2010, 12:45

hello,
chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat ?
multumesc.

sansiro

Re: help / am postat aici pentru ca nu am stiut exact unde

Post by sansiro » 18 Mar 2011, 21:07

Stimate domn, daca lucrurile stau asa cum le-ati descris, fapta este penala si merge pe linia abuzului in serviciu. CU privire la faptul ca procsul verbal nu contine obiectiunile dvs., este nul absolut. Nesemnarea de catre martorul asistenta procesului-verbal coroborat cu lipsa mentiunilor referitoare la cauza ce a facut imposibila prezenta unui astfel de martor, poate si ea sa duca la anularea sus-zisului proces-verbal.
Va sfatuiesc sa mergeti direct la parchet, pentru o pplangere penala contra celor 2 agenti. asemenea elemente nu au cum sa faca parte din politie. militienismele trebuie eradicate si fiecare dintre noi SUNTEM DATORI sa ne aducem contrabutia.
Faceti-va datoria.
respecte

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests