Strigator la CER!!!!!!!!!!!!

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Luciann

Post by Luciann » 11 Mar 2005, 23:14

Exista doua feluri de pile. Pila nesimtita e atunci cand cineva e incompetent, dar, datorita relatiilor ajunge intr-o pozitie care il depaseste cu mult, dar in care ramane mult timp datorita pilei. Al doilea tip nu e o pila propriu-zisa, ci mai mult o sansa oferita, un culoar. Deci, cineva ajunge sa aiba ocazia sa dovedeasca cat este de bun si chiar reuseste. Din pacate, in societatea romaneasca actuala e mare lucru sa ai si ocazia de a arata ce poti si de a fi rasplatit la nivelul competentei. Dar asta nu inseamna ca e ceva imoral in a beneficia la un moment dat de un culoar. Si oricum, eu sunt sigur ca firme de genul Price nu isi permit sa tina prea mult niste nulitati. Deci daca respectivii nu au valoare, eu nu cred ca vor face purici multi pe acolo

EllaB

Post by EllaB » 14 Mar 2005, 09:16

As vrea sa completez cu partea roz a povestii. Dupa ce am participat timp de 3 ani la toate concursurile de la mine din oras si nu numai, am dat si un concurs la o institutie bugetara, unde am castigat din 40 de candidati. La inceput nici nu voiam sa ma inscriu, ptr ca eram atat de dezamagita de tot,, mai ales ca stiam ca postul era aranjat pentru cineva cu pile mari. Dari mi-am zis ca trebuie sa mai incerc ptr ultima data. Si a mers!

EllaB

Post by EllaB » 14 Mar 2005, 09:16

As vrea sa completez cu partea roz a povestii. Dupa ce am participat timp de 3 ani la toate concursurile de la mine din oras si nu numai, am dat si un concurs la o institutie bugetara, unde am castigat din 40 de candidati. La inceput nici nu voiam sa ma inscriu, ptr ca eram atat de dezamagita de tot,, mai ales ca stiam ca postul era aranjat pentru cineva cu pile mari. Dari mi-am zis ca trebuie sa mai incerc ptr ultima data. Si a mers!

TheFaithfulOne

Post by TheFaithfulOne » 15 Mar 2005, 12:00

Eu n-a trebuit sa dau bani pentru a gasi un avocat indrumator, dar in rest am destule probleme ... :( ... oricum ... nu despre asta vroiam sa vorbesc acum ... Am avut ocazia sa asist la conversatii intre avocati cu staif, firma si OBRAZ vizavi de aceasta practica a pretinderii unor sume pentru stagiatura ... toti, fara nici o exceptie, ii condamnau pe cei care pretind banii si spuneau ca sunt o pacoste pentru breasla, ca asa se duce renumele profesiei in noroi ... "din cauza unor nesimtiti" si cand a venit o tipa la cabinetul nostru propunandu-i maestrului meu s-o ia si pe ea pe durata stagiului ... "contra unei sume de bani, bineinteles, am deja 7.000 de EURO, daca dumneavoastra considerati ca e suficient ... :grin: " ... maestrul meu doar ca nu i-a zis in fata ca e nesimtita sa-i propuna asa ceva ... "Cine ti-a spus tie ca eu fac asa ceva?... tu esti chiar ... :pig: "
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Imi venea mie sa intru in pamant ... de jena situatiei, iar maestrului deja ii zvacneau venele la tample ... :-x

Nu sunt naiv sa nu recunosc OMNIprezenta pilelor si a relatiilor, mai ales in aceasta breasla ... dar o sansa exista totusi ... e adevarat ca mica si tare chinuita :(
Desi mi se pare o porcarie obligatia pe care o impun ei de a sta 5 ani dupa definitivat si cred ca este pe undeva la limita legalitatii, totusi exista si o parte plina a paharului. Stai frumos la o firma mare si iti faci stagiul si primii ani de dupa definitivat, numai bine ca atunci cand vrei sa pleci sa ai voie sa pui concluzii la orice instanta, intre timp iti faci si cunostinte, posibil si ceva clienti, si poti sa pleci sa-ti deschizi individual. Este totusi mare lucru sa ai parte in primii ani de cariera de un nivel inalt si sa fii si platit bine
Se tot vorbeste de firmele mari si de cat lapte si miere curge pe acolo ... chiar nu vreau sa-mi jignesc colegii, fie ei chiar si de acolo, dar lucrurile nu sunt chiar atat de minunate pe cat le invidiaza unii si daca dupa un definitivat te gandesti inca sa mai stai "sub roba maestrului" si nu incerci nimic pe cont propriu sau macar o colaborare, poate ca nu esti totusi prea potrivit pentru o meserie liberala si poate ca o munca de birou te-ar satisface mai mult ... PAREREA MEA! :floare: Nu vreau sa supar pe nimeni ... dar cam astept sa fiu provocat ....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests