Strigator la CER!!!!!!!!!!!!

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
avo_mircea

Post by avo_mircea » 27 Feb 2005, 15:57

nu toti avocatii iau taxa mai incearca si la altii. exista si oameni de caracter care isi respecta meseria. oricum suma e mult exagerata din cate am auzit e vorba de 3-5000 euro maxim. eu am primit recomandarea fara bani. m-a intrebat de medie la licenta si pe toti anii.

april

Post by april » 27 Feb 2005, 17:26

bravo! si ce medie ai avut, daca nu sunt indiscreta? :)

picasso

Post by picasso » 28 Feb 2005, 18:02

pt inspiratie, vizitati site-ul www.avocatulstagiar.ro si daca va place dati-i un vot! :lol:

n_b_1998

Intrare in avocatura

Post by n_b_1998 » 11 Mar 2005, 00:07

Mai copii, daca stiti carte, de ce mai discutati macar despre spaga ?!

Mergeti la interviuri, luati avocatii la rand ca sunt si oameni care apreciaza stiinta de carte si nu banii.

EllaB

Post by EllaB » 11 Mar 2005, 09:19

Vreu numai sa spulber iluziile lui Lucian, povestindu-i o experienta personala "amara". Doar ce terminasem facultatea si-mi depusesem un CV, cu adeverinta de licenta si foaia matricola (ca doar aveam cu ce ma lauda) la MAREA firma de avocatura Musat. Dupa cateva luni sunt sunata acasa (in provincie) de la firma respectiva ca in termen de 2 zile sa ma prezint la un test. Intreb cam care ar fi bibliografia, la care mi se raspunde ca "din drept". Merg 1 noapte intreaga pe tren ca sa prezint la test, unde mi s-a cerut numai comercial si legislatia privitoare la privatizare. Asta e! Cu privatizarea o dau in bara, ptr ca in facultate nu am invatat nimic depre asa ceva, deci ma resemnez.
Testul avusese loc prin octombrie 2000, iar dupa cateva luni citesc intr-o revista un articol despre cat de bine a reusit in viata fiica dlui actual presedinte Basescu, care "incepand cu luna noiembrie a anului trecut lucreaza la firma de avocatura Musat&asociatii". Ma bucur ptr ea, desi cunosc f. bine modul cum a trecut prin facultate, fiind colege de an.
Dar cei de la firma puteau sa nu ma mai cheme pe mine, din fundul provinciei, sa ma prezint la acel simulacru de test.

deea_

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 12:19

Dragilor tb sa acceptam ca asta e realitatea si spaga e ceva cotidian,de care nu reusesti sa scapi tot timpul.Ceea ce nu inteleg sunt sumele exorbitante pe care le cer.Dar chiar nu le mai ajunge,ma frate?

deea_

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 12:24

Trebuie sa-ti dau dreptate,EllaB.In ziua de azi daca nu ai bani,pile sau un nume greu e destul de dificil sa reusesti.Partea mai tragica e ca se mai si folosesc de tine intre tine.Drept exemplu:ceea ce ti s-a intamplat.Bataie de joc pe fata.

anwalt

Post by anwalt » 11 Mar 2005, 12:27

am terminat facultatea fara sa dau spaga, am luat examenul de admitere in barou fara sa dau spaga si am obtinut contractul de colaborare tot fara sa dau spaga si fara relatii, dar am cautat vreo doua luni si am trimis C.V. - uri la o multime de cabinete. :-?

deea_

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 12:36

OK.TOTAL DE ACORD CU TINE.SUNT LA 2 FACULTATI,DINTRE CARE UNA EVIDENT,DREPTUL,SUNT BURSIERA SI NU AM DAT IN VIATA MEA CEVA CUIVA CA SA OBTIN UN AVANTAJ.TOT CE AM FACUT AM FACUT PE MUNCA MEA.DAR ASTA NU INSEAMNA CA TB SA INCHID OCHII SI SA NU VAD CEEA CE SE INTAMPLA IN JURUL MEU.SPAGA,PILE SI NEPOTISME.NU SE POATE.CE FEL DE SOCIETATE E ASTA CARE PROMOVEAZA PROSTIA?E DAT LA O PARTE UN OM CAPABIL CA SA ADUCEM PE X SI PE Y ,FIICA SAU FIUL,NEPOT,VARA,AMANTA SAU MAI STIU EU CE....ETC,ETC.NU MI SE PARE DELOC CORECT SI MA OPUN TOTAL.DATI O SANSA REALA CELOR CARE MERITA.

deea_

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 12:36

OK.TOTAL DE ACORD CU TINE.SUNT LA 2 FACULTATI,DINTRE CARE UNA EVIDENT,DREPTUL,SUNT BURSIERA SI NU AM DAT IN VIATA MEA CEVA CUIVA CA SA OBTIN UN AVANTAJ.TOT CE AM FACUT AM FACUT PE MUNCA MEA.DAR ASTA NU INSEAMNA CA TB SA INCHID OCHII SI SA NU VAD CEEA CE SE INTAMPLA IN JURUL MEU.SPAGA,PILE SI NEPOTISME.NU SE POATE.CE FEL DE SOCIETATE E ASTA CARE PROMOVEAZA PROSTIA?E DAT LA O PARTE UN OM CAPABIL CA SA ADUCEM PE X SI PE Y ,FIICA SAU FIUL,NEPOT,VARA,AMANTA SAU MAI STIU EU CE....ETC,ETC.NU MI SE PARE DELOC CORECT SI MA OPUN TOTAL.DATI O SANSA REALA CELOR CARE MERITA.

deea_

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 12:36

OK.TOTAL DE ACORD CU TINE.SUNT LA 2 FACULTATI,DINTRE CARE UNA EVIDENT,DREPTUL,SUNT BURSIERA SI NU AM DAT IN VIATA MEA CEVA CUIVA CA SA OBTIN UN AVANTAJ.TOT CE AM FACUT AM FACUT PE MUNCA MEA.DAR ASTA NU INSEAMNA CA TB SA INCHID OCHII SI SA NU VAD CEEA CE SE INTAMPLA IN JURUL MEU.SPAGA,PILE SI NEPOTISME.NU SE POATE.CE FEL DE SOCIETATE E ASTA CARE PROMOVEAZA PROSTIA?E DAT LA O PARTE UN OM CAPABIL CA SA ADUCEM PE X SI PE Y ,FIICA SAU FIUL,NEPOT,VARA,AMANTA SAU MAI STIU EU CE....ETC,ETC.NU MI SE PARE DELOC CORECT SI MA OPUN TOTAL.DATI O SANSA REALA CELOR CARE MERITA.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 11 Mar 2005, 16:45

crezi ca daca postezi de 3 ori si cu majuscule mesajul efectul obtionut este unul pozitiv?
In general majusculele in mesajele trimise pe mail sau messenger semnifica faptul ca te rastesti ori nu stiu daca noi toti meritam sa tipi la noi.
Iti inteleg revolta insa te rog sa ma crezi ca sunt putini aceia care nu reusesc in viata daca ii duce capul. In general se plang de nereusita cei care nici sa invete nu au fost prea hotarati si nici sa munceasca din greu nu isi doresc.
Ca cineva nu a "intrat" la Musat sa stii ca nu-i un lucru asa de grav. am prieteni care au "intrat" si nu au nimerit sa plece cand li s-a pus sub nas spre a fi semnat un angajament prin care se obligau sa nu plece din firma 5 ani dupa definitivat in caz contrar fiind obligati sa plateasca despagubiri de cateva mii de euro.

deea_

Post by deea_ » 11 Mar 2005, 17:36

Nu stiam ca majusculele inseamna a te rasti.Pur si simplu a ramas caps lockul activ.Daca te simti mai bine imi cer scuze ca m-am nrastit.nIar in ceea ce priveste faptul ca mes a fost trimis de trei ori ,iti spun ca nu asta a fost intentia mea,doar niste probleme cu leg mea de net care mergea f. greu si nu imi arata ca am trimis.Asa ca sper ca te-ai mai nlinistitn si pe viitor sper sa imi acorzi si mie prezumtia de nevinovatie pana a sari la gatul meu.ok?ce zici?

Luciann

Post by Luciann » 11 Mar 2005, 19:54

Desi mi se pare o porcarie obligatia pe care o impun ei de a sta 5 ani dupa definitivat si cred ca este pe undeva la limita legalitatii, totusi exista si o parte plina a paharului. Stai frumos la o firma mare si iti faci stagiul si primii ani de dupa definitivat, numai bine ca atunci cand vrei sa pleci sa ai voie sa pui concluzii la orice instanta, intre timp iti faci si cunostinte, posibil si ceva clienti, si poti sa pleci sa-ti deschizi individual. Este totusi mare lucru sa ai parte in primii ani de cariera de un nivel inalt si sa fii si platit bine

april

Post by april » 11 Mar 2005, 22:28

desi pana de curand eram si eu in tabara celor care credeau ca poti reusi si fara pile si relatii, marturisesc ca mi-a trecut...
cred ca experienta Ellei nu este singulara :(
de curand un coleg, despre care stiu bine cat a invatat sau mai bine zis cat a copiat la examene dupa colege mai naive, dar care a avut tupeul sa se "imprieteneasca" barbateste cu un seminarist s-a angajat la Price WC...bleah!
alta tipa, care, culmea avea si note mari-deci eu credeam ca n-ar fi avut nevoie de nici o pila-, am aflat ca s-a rugat de o cunostinta pe care o avea in interiorul aceleiasi firme sa o angajeze si pe ea...si i-a mers...bleah again!
dar asta e viata!
din cauza asta prefer sa dau intai la INM ca macar asta pot sa fac deocamdata de una singura si apoi, daca nu e sa fie, Dumnezeu cu mila...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests