Strigator la CER!!!!!!!!!!!!

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
croc

Post by croc » 14 Feb 2005, 14:55

oameni buni, ce este cu voi?
ma ingrozeste seninatatea voastra;
cum sa strangi bani din anul II ca sa dai spaga la intrare in barou?

oana_bad

Post by oana_bad » 14 Feb 2005, 16:05

Am o prietena a carei parinti si-au vandut apartamentul pentru a-i da avocatului banii ceruti. Si acum stau cu chirie...
Avem o tara minunata!
Da, stang bani, pentru ca stiu ca sanse prea multe pentru ca un avocat sa-ti acorde un minim de atentie altfel nu sunt. Nu-mi fac iluzii ca as putea impresiona cu ceea ce stiu sau cu note mari in facultate etc.
Sunt studenta la Drept pentru ca imi place si vreau sa fac avocatura, dar nu ma iluzionez. Numai faptul ca invat (si invat!!) nu e o garantie ca voi avea unde sa fac stagiatura.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 14 Feb 2005, 16:11

pai exista totdeauna varianta unui concurs pe post intr-o institutie publica, stai frumusel consilier 5 ani si inveti meserie zdravan, dupa care dai admitere in barou ca definitiv.
Ma surprinde insa ce aud caci mie nu mi-a cerut nimeni nici un leu.
Nici nu mi-a dat, ce-i drept, dar am invatat carte

rambo

Post by rambo » 15 Feb 2005, 21:30

40 000 - 50 000 taxa de recrutare si inca 3 ani de ucenicie?imi puteti va rog spune cand se fac inscrierile? sau era doar by-pass-ul

juristu

Post by juristu » 24 Feb 2005, 11:58

Dupa mult timp am mai intrat si eu pe acest forum si m-am minunat pe prezentul subiect ... Problema eu cred ca este urmatoarea : daca se cer sume atat de mari inseamna ca se si dau. Exista o piata - cerere si oferta . Ceva asemanator cu SPAGA atat de hulita - toti striga sa nu se mai dea dar in acelasi timp se da .

Problema eu cred ca este urmatoarea : cei care doresc intrarea in barou nu stiu ce ii asteapta - cred ca s-au rezolvat pe viata - dar nu este chiar asa . Sau ... au viata deja aranjata si nu le mai lipseste decat calitatea de avocat .

roxana_juridic

Post by roxana_juridic » 24 Feb 2005, 16:25

pentru cei care nu-si pot permite asemenea taxe, eu inclin spre varianta lui attorneyatlaw. desi cred ca nu se compara experienta pe care o capeti intr-o institutie publica cu aceea pe care ai dobandi-o langa un avocat bun, stand toata ziua in instanta, chiar si ca sa-i asculti pe altii in exercitiul functiunii. dar e un compromis pentru incepatorii fara dare de mana.
iar cu cei 40000 euro, mi-as cumpara un apartament, in nici un caz n-as vinde unul sa-l imbogatesc pe "maestru". ganditi-va la rata de amortizare a unei asemenea investitii. 8O

croc

Post by croc » 24 Feb 2005, 16:31

eu am lucrat 4 ani la stat si stateam aproape fiecare zi de la 8.30 la 12 in instanta;
nu va spun cat de bine mi-a prins;

acuma lucrez in privat, unde mi-a folosit tocmai experienta din instanta!

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 24 Feb 2005, 16:33

inveti de o mie de ori mai mult ca jurist la stat decat ca stagiar pe langa un avocat.
Nu e un compromis, e o varianta de a invata carte pe banii altuia, nu pe ai tai.

croc

Post by croc » 24 Feb 2005, 16:35

problema a fost insa ca nu aveam de la cine sa invat si am invatat singura!

am facut multe greseli, pentru unele mi-am luat "rasplata", altele au trecut neobservate, dar am invatat! mult mai greu insa decat daca m-ar fi ajutat cineva; :(

roxana_juridic

Post by roxana_juridic » 24 Feb 2005, 17:07

depinde la ce institutie de stat nimeresti. pentru ca in functie de profilul institutiei, adica de domeniul de activitate ajungi la o plafonare si simti nevoia sa-ti diversifici cunostintele. ca avocat te lovesti de spete care implica un spectru mai larg, asta in cayul in care nu te limitezi strict pe un domeniu.

Luciann

Post by Luciann » 24 Feb 2005, 19:34

Nu vreau sa fac pe interesantul, dar eu nu as da nici 100 de euro. Pentru ce? Pentru a ajunge candva sa castig o gramada de bani cerand la randul meu unor debutanti? Daca vreau bani ma duc si culeg capsuni ca e tot o munca, nu e nici o rusine si macar e platita corect. Dar daca tot am ales dreptul, mai bine lucrez consilier juridic la primaria din Tandarei decat sa ma duc la asa-zisul "Maestru" cu atatia bani. Si fazele naspa incep abia dupa ce te ia ca te pune sa-i faci si pantofii, ca deh, ti-a facut onoarea de a te lua.
Iar pentru cine are cu adevarat valoare si dorinta de a munci serios, exista Musat si alte firme serioase unde muncesti de la 12 ore pe zi, dar esti si rasplatit cum se cuvine si nu te umileste nimeni.

carinchen

Post by carinchen » 24 Feb 2005, 23:31

:-x :-x :-x
ai dreptate "strigator la cer"sunt niste nesimtiti nu mai fac bani cu clientii si jefuiesc absolventii...plini de entuziasm si spirit justitiar...dupa astfel de experiente ce mai ramane????
nu m-am documentat :oops: :oops: dar parca se schimbase legea , si am inteles ca nu-ti mai trebuie "prea minunata recomandare"....e adevarat??? 8O

judge

Post by judge » 25 Feb 2005, 09:51

AIUREA! dar sa nu generalizam. o prietena de-a mea si-a gasit maestru si fara spaga, asta la nivelul unui oras mai mic. avocatii definitivi iau acesti bani probabil pe ideea unei garantii, adica "a mai aparut un avocat, mai pierd un client si sa iau niste bani sa imi acopar pierderea"! nu e cinstit, nici corect si nici legal, dar asta e! :mad:

ADR

Post by ADR » 26 Feb 2005, 00:44

nu bag mana in foc dar eu nu am dat spaga ca sa ma ia maestra dar a fost un caz fericit
mai nou exista o noua moda in care se semneaza contractul dar maestrul il lasa pe stagiar sa se descurce singur adica se mai vad la adunarea generala sau a instanta din intamplare

murik

Post by murik » 26 Feb 2005, 11:39

Mi-e sila de astfel de situatii care aduc atingere insasi demnitatii umane...
Eu sunt CJ, insa NICIODATA nu as da bani in situatii de genul asta!
Vorba colegilor: Fa-i un bine cucoanei si da-o pe mana autoritatilor. Si, atat pentru tine cat si pentru altii in situatii similare, imi permit cu tot respectul a va da cateva sfaturi:
Nu va incepeti activitatea profesionala printr-o infractiune; Nu manjiti cu noroi frumusetea si fascinanta lume a Dreptului; Nu renuntati la idealurile pe care sunt convins ca le aveti; Pastrati-va coloana vertebrala in pozitie verticala.
Si, daca nu ne vom multumi doar la a refuza astfel de "atentii", ci vom lua SI atitudine ferma prin deferirea persoanelor in cauza autoritatilor competente, SUNT CONVINS ca in foarte scurt timp va aparea in randul tagmei acelor ticalosi un sentiment permanent de incertitudine si nesiguranta care-i va opri a mai cere astfel de sume exorbitante in mod absolut nejustificat!
Sunt convins ca mesajul meu va pica greu unora, insa asa si numai asa pot sa ma uit in continuare in oglinda fara a-mi fi rusine cu mine insumi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests