penal

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
cardozzo

Post by cardozzo » 25 Jan 2005, 11:42

in cazul furtului prin efractie raportat la distrugere situatia e cu totul diferita fata de cazul furtului prin efractie raportat la violare de domiciliu.
astfel:
- nu poti comite furt prin efractie fara sa comiti in acelasi timp distrugere, de aceea, furtul prin efractie absoarbe distrugerea
- poti insa comite furt prin efractie fara sa comiti in acelasi timp violare de domiciliu, de aceea furtul prin efractie nu absoarbe violarea de domiciliu. (ex: furtul dintr-un magazin)

justitiabilul

Post by justitiabilul » 25 Jan 2005, 12:27

Daca imi permiti, nu voi extinde argumentatia cu privire la 192...Asa cum stii, sunt pareri pro si contra... Asa cum violul absoarbe in anumite conditii lipsirea de libertate, tot asa si furtul poate absorbi violarea de domiciliu.

Iti dau insa o alta speta in care sunt de acord ca ar trebui sa retinem si 192..

P.vat. iese diminieata din apartament sa duca gunoiul lasand usa descuiata. Inculpatul o vede ca a ramas in fata blocului sa stea de vorba cu o vecina si intra in aparatamentul acesteia, luandu-i de pe o masa din sufragerie mai multe bunuri.
In acest caz mi se pare ca e firesc sa retii furtul simplu in concurs cu violarea de domiciliu.

In speta data, insa, opinez ca nu trebuie retinut 192.

cardozzo

Post by cardozzo » 25 Jan 2005, 16:11

banuiesc ca, in speta prezentata de tine, daca p.vat. ar fi lasat usa incuiata, ai fi retinut doar 209, i fara 192, ceea ce nu mi se pare corect caci efractia absoarbe distrugerea insa nu si violarea de domiciliu, si aceasta deoarece nu intotdeauna cand exista 209,i exista si 192

wittmann

Post by wittmann » 25 Jan 2005, 18:35

Un rationament corect la care subscriu, desi marea majoritate a practicii si doctrinei sunt de alta parere.

ADR

Post by ADR » 26 Feb 2005, 01:31

parerea mea este ca infractiunea continuata este un concept desuet care nu prea are acoperire reala decat in mintea unor teoreticieni ai drepului.

cumintzica

Post by cumintzica » 26 Feb 2005, 08:31

Nu prea ai citit jurisprudenta, nu-i asa ?

cardozzo

Post by cardozzo » 26 Feb 2005, 10:28

nu mi se pare ca infractiunea continuata este un concept desuet ci consider ca existenta ei este pe deplin justificata. elementele ei definitorii o detaseaza fata de concursul de infractiuni si fac necesara o reglementare separata. aceasta si pentru ca exista anumite efecte care tin de aplicarea actelor de clementa, a legilor penale, prescriptie care produc consecinte juridice diferite fata de cele care se produc in cazul concursului. cu atat mai mult cu cat apare reglementata si in alte legislatii precum cea spaniola, italiana, germana etc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests