amenda contraventionala sau rabunarea unor militieni ?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
many

amenda contraventionala sau rabunarea unor militieni ?

Post by many » 06 Nov 2007, 21:18

precizez ca studiez deseori acest forum desi nu lucrez in domeniu
As dori sa va stiu opinia in privinta aplicarii unei amenzi contraventionale
O cunostinta, a primit o amenda contraventionala de 500 lei pentru tulburarea linistii publice, iar in procesul verbal comunicat in 30.10 2007 si intocmit in 18.10.2007 se arata ca amenda se aplica pentru o fapta savarsita in 02.09.2007 ora 1 noaptea.Nu exista nici o sesizare din partea vreounei persoane iar in calitate de martor in P/V semneaza un vechi client al politiei locale in varsta de 68 de ani.
Precizaz ca persoana amendata este student si lucreaza intr-un bar de zi , a fost ridicat din bar de catre trupele de interventie (mascatii) in data de 23.10.2007 in plina zi, cand localul era plin de clienti.La postul de politie si-au dat seama ca au facut o confuzie si i-au dat drumul fara nici o explicatie.Cunostinta mea a facut plangere la superiorii erarhici, a trupei de interventie, iar ca raspuns a primit acea amenda pentru o presupusa fapta savarsita cu 60 de zile inante de acea regretabila confuzieCe credeti mai are rost sa joace rolul lui Don Quote sau sa plateasca amenda desi nu stie, unde , cand si pentru ce. :?:

dasefx

Post by dasefx » 07 Nov 2007, 08:38

"unde si pentru ce" e mentionat in pv de constatare. "cand"...ai precizat chiar tu. sa faca plangere daca e o manarie. sa-l cheme in calitate de martor in proces pe vechiul client in varsta de 68 de ani. Poate prietenul are alibi pt perioada in care s-a constatat savarsirea contraventiei. sa-l foloseasca.
P.S. nu mi se pare potrivit locul subiectului in aceasta sectiune

many

Post by many » 08 Nov 2007, 21:21

dasefx iti multumesc ,dar din pacate prietenul meu a fost sfatuit de catre patronul barului in care lucreaza, sa plateasca amenda intrucat in caz contrar nu face altceva decat sa-i incite pe cei de la trupele de interventie si risca sa provoace alte vizite inopinante ale acestora, ceea ce nu ar fi de dorit pentru imaginea localului . Cred ca daca ar fi contestat procesul verbal ar fi obtinut anularea acestuia, deoarece este intocmit fara respectarea prev. art. 10 din OG.2/2001.
:?

agenda

Post by agenda » 08 Nov 2007, 21:38

cea mai buna alegere posibila.

acum ca au mirosit frica cu siguranta se vor opri!

many

Post by many » 08 Nov 2007, 21:49

agenda sigur nu se vor opri, dar prietenul meu este simplu angajat si probabil tinta era exact afectarea imginii localului.Prietenul meu a decis sa achite amenda pentru a elimina ori ce suspiciune in ceea ce il priveste. De fapt este doar un job ocazional pentru el si probabil s-a nimerit sa fie intr-un loc nepotrivit la un moment nepotrivit. Este adevarat ca asemenea cazuri ne revolta dar din pacate ei e multi......................

agenda

Post by agenda » 08 Nov 2007, 22:00

da mai many ai si tu dreptate........poate nu este corect sa se lupte prietenul tau cu privire la un aspect care nu il priveste de fapt si care dimpotriva il va putea afecta in sens negativ

nu stiu..........postez poate aiurea .......dar sincer m-am cam saturat de "democratia" asta

iar lucrurile nu se vor schimba singure. trebuie muncit pt asta.

many

Post by many » 08 Nov 2007, 22:14

da agenda dar atata vreme cat au putere de decizie cei care au construit epoca de aur, nu cred ca se va schimba ceva. Cel mai incomod sentiment este blazarea, dar uneori obosesti sa lupti si ai nevoie de un repaus.

agenda

Post by agenda » 08 Nov 2007, 22:19

many wrote:da agenda dar atata vreme cat au putere de decizie cei care au construit epoca de aur, nu cred ca se va schimba ceva. Cel mai incomod sentiment este blazarea, dar uneori obosesti sa lupti si ai nevoie de un repaus.
nu stiu ce este epoca de aur........dar stiu ca pentru o cauza nobila nu ai voie sa obosesti.
iar puterea de decizie este a cetatenilor unui stat de drept......daca cineva isi aminteste ce inseamna acesta......

many

Post by many » 08 Nov 2007, 22:35

agenda nici eu nu stiu ce s-a dorit a fi epoca de aur, dar parerea mea este ca atat comunismul cat si aceasta democratie sant aplicate in maniera tipic romeneasca si din pacate multimea e docila si acum ca si atunci. Cine crezi ca poarta vina sau poate este impartita.

agenda

Post by agenda » 08 Nov 2007, 22:48

many wrote:agenda nici eu nu stiu ce s-a dorit a fi epoca de aur, dar parerea mea este ca atat comunismul cat si aceasta democratie sant aplicate in maniera tipic romeneasca si din pacate multimea e docila si acum ca si atunci. Cine crezi ca poarta vina sau poate este impartita.
nu stiu many, nu sunt in masura sa imi dau cu parerea probabil, dar atata timp cat multimea va continua sa fie docila, nu trebuie sa aiba asteptari.

vina apartine celor care spala creiere in masa.

daca se vor trezi cativa, poate va fi mai bine.

referitor la maniera tipic romaneasca...nu inteleg la ce te referi.

oricum este o discutie fara sfarsit....pana la urma toti isi vor vedea de propriile case si buzunare. daca ar vedea si interesul supream, cel care intereseaza intreaga societate poate ceva ar putea fi schimbat

many

Post by many » 08 Nov 2007, 23:10

este o maniera tipic romaneasca poti sa constati asta prin comparatie .Am convingerea ca avem aceleasi principii atat doar ca eu am avut ocazia sa ma conving ca totusi cativa, la un moment dat poate fi unul singur.

agenda

Post by agenda » 08 Nov 2007, 23:13

nu stiu cu maniera insa in rest te inteleg foarte bine :floare:
sa speram ca va fi bine. mult succes :floare:

many

Post by many » 08 Nov 2007, 23:27

Multumesc, nu este asa grav dar decizia de a renunta la contestatie si argumentele aduse mi-au dat o stare nu tocmai agreabila.Te deranjaza daca am o problema cu trandafirii ? Multumesc
:kiss:

many

Post by many » 08 Nov 2007, 23:35

Scuze vad ca am probleme cu toate iconitele nu-mi ies probabil nu tastez ceva corect???????????????

agenda

Post by agenda » 08 Nov 2007, 23:36

:-D :-D nu, nu ma deranjeaza! :-D
starea pe care o experimentezi este una trecatoare din care poti invata multe. toate lucrurile se vor aranja cum trebuie si totul va fi foarte bine.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests