piata serviciilor juridice

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
indian

piata serviciilor juridice

Post by indian » 05 Nov 2007, 16:17

"Care considerati ca este principala provocare in viitorul imediat pe piata romaneasca a serviciilor juridice?"
este o intrebare adresata de un angajator unui candidat la un post de consilier juridic/avocat
Voi ce credeti ?

MataHari

Post by MataHari » 05 Nov 2007, 21:02

Piata imobiliara si creditele ( ritmul de indatorare al populatiei crescand ), finantari, refinantari, etc.

jones

Post by jones » 05 Nov 2007, 22:54

Relatiile angajat-angajator - dreptul muncii.

Nicoleta

Post by Nicoleta » 06 Nov 2007, 13:22

Inca nu s-au plictisit astia de stereotipii?

Cred ca la intrebarea asta le-as fi raspuns ceva de genul: aveti 5 minute sa ma convingeti cat e de provocator sa lucrez pentru dvs...

Sau, poate ca e usor de zis de pe margine... Am 17 ani in "campul muncii" (juridic sau ba) si n-am participat niciodata la un interviu... Sau, ma rog, nu intr-un cadru formal...

avram

Post by avram » 27 Feb 2008, 18:40

Cred ca cea mai mare provocare o s-o reprezinte unirea serviciilor de consultanta juridica cu cele de audit si consultanta fiscala. In curand firmele mari de avocatura o sa semene tot mai mult cu corporatiile si clientii o sa prefere firmele de tipul one stop fix all.

agenda

Post by agenda » 27 Feb 2008, 18:43

avram wrote:Cred ca cea mai mare provocare o s-o reprezinte unirea serviciilor de consultanta juridica cu cele de audit si consultanta fiscala. In curand firmele mari de avocatura o sa semene tot mai mult cu corporatiile si clientii o sa prefere firmele de tipul one stop fix all.
ohoooooooo pana se va ajunge la asta aici va dura ceva timp...........bine ar fi ca practicarea meseriei de contabil/consultant fiscal sa poata fi compatibila cu practicarea avocaturii..........
abia de curand este compatibila cu activitatea de traducator autorizat...

va dura ceva.............si intr-un final (indepartat indepartat)se va ajunge si ca avocatii sa poata fi notari :lol:

avram

Post by avram » 27 Feb 2008, 18:49

Stiu ca va mai dura ceva, dar viitorul cam asa arata. Casele mari de avocatura din Bucuresti, gen Bostina si Asociatii, deja au divizii de consultanta financiar-fiscala si de consultanta pe proprietate intelectuala. Probabil ca si celelalte case de avocatura vor merge pe aceeasi idee ca sa nu piarda valul.

agenda

Post by agenda » 27 Feb 2008, 18:55

achiesez la ce spui si...viitorul suna bine :razz:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests