ADMITERE BAROU ANUL ACESTA

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
mihuletzzz

ADMITERE BAROU ANUL ACESTA

Post by mihuletzzz » 22 Oct 2004, 23:45

Am si eu cateva probleme pe care as dori tare mult sa le clarific cu ajutorul vostru. Toate sunt legate de admiterea in Barou din acest an sin data de 24 Noiembrie...

In primul rand vreau sa spun ca m-am inscris azi la barou si am primit deja numarul de inregistrare 6000 si ceva...si totusi mai sunt inca 10 zile...din cate stiu eu in ultimii 3 ani mai mult de 4000 nu au fost si cu cat au fost mai multi subiectele au fost mai grele si cu cat au fost mai putini subiectele mai usoare si a fost admis un procent mai mare din candidati...
De asemenea vroiam sa va intreb ce stiti despre comisiile de la oral..am auzit ca pot fi diferente f. mari de la una la alta..ma refer la exigentele lor si la modul in care te trateaza..
Si in al treilea rand orice ati mai putea sa imi spuneti legat de acest examen ar fi foarte bine venit si as aprecia foarte tare...
P.S. ...am auzit ceva de o taxa de 20.000.000 ce ar trebui platita imediat dupa admitere sau ceva de genul asta...Imi poate spune cineva daca este adevarat si daca da, cand mai exact trebuie platita si ce reprezinta

Va multumesc mult anticipat

mamica_dulce

Post by mamica_dulce » 01 Nov 2004, 16:13

Banuiesc ca ai citit informatiile despre examen la www.uar.ro sau www.unbr.ro.
Restul cred ca sunt speculatii. Daca te ajuta cu ceva, se spune ca in comisiile in care e la oral un avocat celebru e mai greu si au pretentii mai mari. Dar nu cred ca-ti va face nimeni sicane si nu va incerca nimeni sa te incurce. Toti sunt constienti ca nu ai experienta si ca stii numai ce ai citit. Citeste cat poti de mult si nu-ti mai bate capul cu prostii.

Procentul mai mare de candidati se poate datora eliminarii cerintei semnaturilor inainte de examen. Oricum mi se pare o treaba menita sa mareasca bugetul uniunii si al barourilor. Pentru candidati nu inseamna mai nimic pentru ca oricum trebuie sa aduci dupa aceea contract cu avocat.

Maria

elle23

Post by elle23 » 01 Nov 2004, 22:40

cum??? s-au eliminat "celebrele" semnaturi? de cand? si cum asa? dar trebuie totusi in continuare contract cu un avocat?

v-as fi recunoscatoare pentru mai multe detalii.

multe multumiri

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 02 Nov 2004, 11:02

elle23 ce ai facut pana acum? ai dormit? ca inscrierile apropae s-au terminat iar despre eliminarea semnaturilor pentru inscrierea la barou stie toata lumea de mai bine de o luna.
Pentru mihuletzzz: ti-a mai raspuns odata Jus2001 la minunea asta de intrebare, ti se pare ca daca o postezi de 10 ori prin locuri diferite vei obtine alte raspunsuri? numarul acela de inregistrare cu 6000 si nu are nici o legatura cu numarul real de inscrisi pentru ca nu se incepe numerotarea de la 1.
asa ca vezi-ti de invatat si lasa speculatiile aiurea ca nu folosesc la nimic si nimanui. daca esti bine pregatit nu incearca nimeni sa te incuie la oral.
minunea asta cu diferentele dintre comisie e "scornitan de cei picati in vesnica aparare "eu am stiut dar a fost comisia nashpa, ca daca eram la alta comisie sigur luam"

minodora

Post by minodora » 02 Nov 2004, 14:42

Anul trecut au trecut toti de oral. Chiar si cei care au picat au intrat la contestatii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests