Oare a meritat ??

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
observer

Oare a meritat ??

Post by observer » 28 Aug 2007, 15:24

Romania.2007. Reforma Justitiei.

Unul din puncte bifate triumfator de ex ministru Macovei, la capitolul realizate, a fost informatizarea instantelor de judecata.

Recunosc ca decizia in sine a fost una extraordinara. Cu totii am dat din coate la cozile din arhiva ca sa aflam un termen sau o solutie si cu totii am dat zeci de telefoane pe la instantele din tara ca sa cerem informatii. Cu totii am fost luati tare si pun pariu ca multora dintre noi li s-a refuzat furnizarea de informatii prin telefon.

Cand s-a intamplat minunea. Ecris-ul a inceput sa functioneze. Totul parea mai simplu. Aveam termene, aveam solutii, aveam jurisprudenta. Raiul coborase pe pamant sub forma unui program de calculator.

Eram pe punctul de a scoate limba la cucoana care lucra la arhiva , ca deh de cand cu "ecris-ul" ea ce rol mai avea acolo. Dai un click doua si gata. Sedintele de judecata ti se dezvaluiau.

Minunte , mare minune tehnica asta.

Am trecut cu vederea faptul ca unele dintre instante actualizau mai greu informatiile, am trecut peste emotiile de a nu afla solutile a doua zi , dar a meritat.
Am apreciat judecatorii care treceau la solutii tot dispozitivul hotararii, sau care treaceau toata incheierea pe net.

Nu mai era nevoie sa mergem la arhiva , sa rasfoim la OPIS , sa cautam un nume sau o societate (societatile is puse toate la S :D, asa ca in curand o sa fie un OPIS numai cu litera S). O cautare dupa numele partii si gata . Simplu. Foarte simplu.

Dar cum tot ce e frumos se termina , era normal ca si Ecris-ul sa crape.
De prin iunie daca dai o cautare dupa parte nu iti mai furnizeaza informatii despre dosarele inregistrate dupa aceasta data. Gata. A fost de ajuns. Am zis ca isi va reveni, ca probabil vreun informatician din aceia cu ochelari grosi s-a indragostit si a gresit. Am aplicat 74-76 Cod penal si am zis ca o sa fie bine.

Na fost sa fie. Musai tre sa sti numarul de dosar. Si ce faci ca sa afli numarul de dosar? Te duci la arhiva , te iei de gat cu unii care nu vor sa inteleaga ca avocatii au prioritate,lingi un pic la OPIS si in sfarsit ai numarul de dosar.
Zambesti amabil la cucoana de la ghiseu si printre dinti spui suav: Pot afla si eu un termen? Dar o solutie?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests