probleme furnizare utilitati

Discutii privind procedura civila
Post Reply
defectu

probleme furnizare utilitati

Post by defectu » 28 Jan 2006, 12:05

Acum cativa ani, am inceput sa construiesc ceva intr-o zona rezidentiala si aveam nevoie de apa potabila. La acel moment, in acea zona, Regia Judeteana care furnizeaza apa potabila, nu avea finalizata (nici inceputa!) o investitie prin care sa poata furniza apa potabila. Desi nu aveam apa, mi s-a facturat o cantitate calculata la modul pausal considerandu-se ca, daca am inceput constructia consum apa de undeva - in conditiile in care eu asiguram apa dintr-o alta sursa, dintr-o alta locatie unde eram contorizat cu apometru si plateam! Bineinteles ca, nu am acceptat acea factura! Ulterior, vecinii din zona s-au "descurcat", racordandu-se la o conducta ce a deservit o organizare de santier din apropiere inainte de n89 si asa a aparut o retea provizorie si subdimensionata. In final, m-am legat si eu de acest paienjenis de conducte/tevi. De data aceasta, am acceptat la plata sumele facturate chiar daca Regia de Apa nu a intreprins nimic pt a asigura apa locuitorilor din zona. Pentru majoritatea locuitorilor chiar a incheiat contracte de furnizare - consumul fiind stabilit pausal. Eu nu am semnat un contract pt ca nu mi s-a avansat o propunere in acest sens.
La un moment dat, Regia de Apa a desfiintat acest racord provizoriu - considerand probabil aceasta ca un mod de a ne determina sa realizam pe cheltuiala noastra a unei retele definitive, cu aprobarile legale. Asta s-a si intamplat. Eu am luat initiativa si impreuna cu vecinii, am platit un proiectant, am realizat proiectul, am intocmit Memoriul justificativ, am obtinut avizul Regiei de apa, am executat lucrarea (achizitie + materiale, apometre, manopera, etc. - peste 100 milioane atunci) urmand ca dupa bransare, fiecare locuitor sa incheie contract de furnizare.
Problemele au inceput insa in momentul in care Regia de apa a desfiintat acel bransament provizoriu, continuand sa emita facturi - desi nu mai aveam apa. A emis facturi pana cand noi am finalizat noua retea de apa.
Din momentul in care au taiat apa, in ce ma priveste, nu am mai platit c/valoarea facturilor. ...Dupa multe lupte seculare....care au durat ceva timp!....in final fara respectarea intocmai a actelor procedurale au mers pe Ordonanta 5 privind Somatia de plata, iar eu am depus intampinarea insotita de toate documentele care confirmau cele precizate mai sus si cererea lor a fost respinsa. Nu am mers pe reconventionala pt ca nu am vrut sa implic si vecinii care, si asa nu-i interesa. Vreau sa spun ca, majoritatea - daca nu toti! - au platit facturile pt apa care nu le-a fos furnizata.

Dupa ce firma agreata de Regia de apa mi-a montat si sigilat apometrul in curte - conform celor legale, m-am deplasat la Punctul zonal al Regiei de apa pt a perfecta contractul (Asa se mentiona si in avizul dat de ei).
Bineinteles ca, au refuzat sa-mi incheie contractul pe motiv ca, figurez la ei cu un debit...(suma era mica) si au conditionat incheierea contractului de completare din partea mea a unui formular - declaratie care,....nu stiu ce continea ca, nici n-am vrut sa ma uit la ea atetionandu-i ca ma voi adresa ANRSC cu mentiunea ca, neavand nici o relatie contractuala pana la acea data nu vad legalitatea procedurii de a completa o declaratie anterior incheierii contractului.
Am plecat cu cererea purtand stampila firmei care a montat si sigilat apometrul si am depus-o la registratura sediului central al Regiei de apa. Cererea se incheia cu urmatoarea fraza......" va rugam sa facturati c/valoarea apei consumate."

Au trecut aprox. 7 luni si nu am primit un raspuns. Avand toate documentele in regula, in continuare am consumat apa, consum inregistrat de catre apometrul sigilat.
Debitul invocat de ei, oricum cred ca s-a prescris, facturile fiind emise in 2001.
Acum ma intreb ce va urma. Exista o prevedere legala care poate o pot invoca pt cazul in care nu au facturat lunar consumul, sau altceva de genul acesta?
........asta nu pt ca nu as putea plati, dar ei au inceput, m-au suparat si ......

mariusms

Post by mariusms » 28 Jan 2006, 12:47

Acum tu beneficiezi de furnizarea apei si ei nu vor sa-ti mai factureze consumul? Sau am inteles gresit? Scuze dar ai scris cam mult si ... :?

croc

Post by croc » 28 Jan 2006, 13:26

asa am inteles si eu;
ca regia furnizeaza apa dar s-a suparat si nu vrea sa factureze;
defectu se intreaba daca, in cazul in care le va trece supararea si vor factura retroactiv bineinteles, el poate sa nu plateasca invocand faptul ca ei nu au facturat la timp;

dupa mine, nu poti sa refuzi la plata decat penalizarile;
faptul ca nu si-au exercitat dreptul de a emite facturi nu inseamna ca esti absolvit de obligatia de plata a ceea ce ai consumat (cu exceptia prescrierii acestei datorii).

asadar, daca te vor factura dupa 3 ani, poti sa le refuzi plata;
daca te vor factura mai devreme poti sa le refuzi penalizarile;

imi iau rezerva unor prevederi speciale in legea contabilitatii referitoare la emiterea de facturi (dar nu cred ca neemiterea la termen are drept sanctiune stingerea datoriei debitorului) :mrgreen:

defectu

Post by defectu » 28 Jan 2006, 13:52

mariusms wrote:Acum tu beneficiezi de furnizarea apei si ei nu vor sa-ti mai factureze consumul? Sau am inteles gresit? Scuze dar ai scris cam mult si ... :?

Cam asa ceva. Eu am depus acea hartie eliberata de o firma autorizata, prin care aduceam la cunostinta ca, in conformitate cu cele stipulate in avizul de racord dat de ei, am montat si sigilat un apometru si cer sa mi se factureze consumul. Am nr. de inregistrare dar de atunci (aprox 7 luni), nu am primit nici un raspuns, nu a venit nimeni sa citeasca apometrul si n-am primit nici o factura.

mariusms

Post by mariusms » 28 Jan 2006, 17:13

Tu esti dator si vrei sa scapi de datorie. Pentru asta exista oferta de plata care, daca nu este acceptata, este urmata de consemnarea pretului. Exista un pret pentru m cub de apa, exista apometru.

defectu

Post by defectu » 28 Jan 2006, 17:34

..cred ca nu ai inteles. Nu am o datorie. Am consumat legal si nu mi s-a facturat. Daca insa, mi se factura c/val apei consumate si nu plateam, atunci cu siguranta - aveam datorie.

mariusms

Post by mariusms » 28 Jan 2006, 17:44

Chiar ca nu inteleg ce vrei. Daca ai consumat apa le esti dator, daca nu contractual, atunci pentru imbogatire fara justa cauza. Vezi ce a spus si Croc la sfarsit.

defectu

Post by defectu » 28 Jan 2006, 18:04

...si n-am spus ca nu voi plati ceea ce am consumat. Eu sunt de principiu ca in viata nimic nu se da gratis (adica...moca). ...Stii vorba aceea: " Tata nu a platit dar a trebuit sa o ia de nevasta!" :-D )Dar in acelasi timp nu pot fi de acord cu mojiciile si nedreptatile care se petrec in jurul nostru si mai ales cand e vorba de "mosia statului" pe care unii o considera ca fiind a lor si actioneaza asa cum le dicteaza ...muschii!
Avand in vedere situatia conflictuala ce s-a creat, voi folosi toate parghiile ce-mi vor sta la indemana sa le provoc dureri de cap. Poate contestarea eventualelor penalitati, poate obtinerea unei esalonari la plata sau,...-cine stie, ....poate, in final chiar recuperarea cheltuielilor ocazionate de proiectarea si realizare efectiva a retelei si daune pt faptul ca ulterior, la aceasta retea Regia de apa a racordat si alti consumatori care nu au contribuit la realizarea acesteia.(- fara acceptul nostru si in lipsa unui document de predare a retelei catre Regiei de apa -

defectu

Post by defectu » 17 Feb 2006, 11:04

Ieri am fost la "locul cu pricina"si am gasit in poarta 5 facturi emise pentru perioada ce s-a scurs de la depunerea de catre mine a cererii de a mi se factura c/valoarea apei consumate.
Mentionez ca merg la "locul cu pricina" cam la 2-3 zile si pana ieri nu "sosise" nici o factura. As fi vrut sa merg azi sa le achit pt ca desi nu am contract si nu mi-a citit nimeni apometrul pt motivele aratate mai sus, totusi cantitatile facturate se incadreaza in limitele bunului simt, sunt chiar mai mici decat cele inregistrate de apometru si ulterior se putea face regularizarea.
Am avut surpriza sa constat ca, prima factura - in subsol - poarta mentiunea " Totalul facturilor neachitate la data prezentei este de xxx leisi nu cuprinde prezenta factura".
Cea de-a doua factura are aceeasi mentiune dar in totalul facturilor neachitate este inclusa si prima factura .
Celelalte facturi la totalul facturilor neachitate anterior nu mai adauga si suma de xxx lei care a facut obiectul actiunii in instanta conform celor precizate mai sus (si pt care termenul general de prescriere de 3 ani a cam fost depasit).
Ma gandesc acum sa fac un refuz la plata pentru primele doua facturi pt ca inscrierile din acestea nu reflecta realitatea si sa le achi pe celelalte. Voi ce parere aveti.
Repet: Vreau sa platesc dar numai c/val a ceea ce am consumat .

:cafea:

andana_va

Post by andana_va » 17 Feb 2006, 13:09

fa-le o adresa (la Regia de apa) prin care le aduci la cunostinta situatia concreta si propune o intrevedere cu directorii( economic si executiv) atentionandu-i ca in caz contrar vei sesiza ANRSC-ul(din cate stiu se tem de ei ca de tamaie- :evil: ).totodata le mentionezi ca in situatia in care nu iti raspund in termenul legal iti rezervi dreptul sa-i actionezi in contencios.daca se constata o eroare in factura, provenita de la ei, iti pot face storno si sa iti factureze cu suma si consumul real.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests