taxa de timbru mai mare

Discutii privind procedura civila
Post Reply
danamica

taxa de timbru mai mare

Post by danamica » 07 Jul 2010, 15:29

din nou va cer ajutorul. am constatat ca am platit o taxa de timbru mai mare, cu vreo 1000 de ron. dosarul este suspendat, pe motiv ca nu am depus niste fotografii, dar chiar in ziua in care aveam termen, am trimis instantei precizari cu privire la acele fotografii, insa onorata a considerat ca trebuie sa suspende cauza... in fine, acum formulez recurs, pe care nu stiu cu cat ttrebuie sa-l taxez, si am vazut ca am platit mai mult la taxa initiala de timbru... mai pot face ceva sau am pierdut mia de lei...????

aiurel

Re: taxa de timbru mai mare

Post by aiurel » 12 Jul 2010, 13:27

Daca dosarul este suspendat, la ce faci recurs?

Daca s-a suspendat inseamna ca nu s-a pronuntat inca instanta si in consecinta nu ai o hotarare pe care sa o ataci.

In principiu va trebui sa faci o cerere de repunere pe rol.

angel

Re: taxa de timbru mai mare

Post by angel » 12 Jul 2010, 13:42

or fi incidente in speta art.244 si 244.ind.1 alin 1 si 2 c. proc civ...
deci,nu-i pe 242 C. proc .civ.
zic si eu...de aceea s-o fi exprimat ca-i recurs...o fi recurs la incheiere...dar care-i treaba cu taxa de timbru?!

aiurel

Re: taxa de timbru mai mare

Post by aiurel » 12 Jul 2010, 13:54

Poate fi si cum spui tu.

Hai sa vedem daca ne ajuta "petentul" cu mai multe informatii.

angel

Re: taxa de timbru mai mare

Post by angel » 12 Jul 2010, 14:01

corect..ca este singurul care poate elucida misterul :grin:

danamica

Re: taxa de timbru mai mare

Post by danamica » 13 Jul 2010, 11:08

instanta a dispus in temeiul art.155 ind 1 CPC suspendarea judecarii actiunii, pentru neindeplinirea obligatieie stabilite in sarcina reclamantei, aceea de a depune la dosar inscrisurile solicitate (raspuns la interogatoriu si planse fotografice). Cu recurs pe durata suspendarii. Pronuntata in sedinta publica, 01.06.2010, comunicata in 05.07.2010.
I ce priveste taxa de taxa de timbru.... problema este urmatoarea: am achitat 3156 (atat mi-a impus instanta prin citatie) si dupa calculul facut cf legii, ar fi trebuit sa platesc ceva peste 2000. Stiu ca trebuie sa platesc acum o taxa de timbru echivalenta cu 1/2 din taxa initiala... pentru suspendare... si mai trebuie sa platesc si recursul??? :scuze:
Va multumesc pentru raspunsurile voastre!

aiurel

Re: taxa de timbru mai mare

Post by aiurel » 13 Jul 2010, 11:15

Eu zic ca poti face o cerere de repunere pe rol si la termen sa explici instantei ca ai platit in plus si in consecinta sa tina cont de acest lucru.

Daca nu va tine cont si astfel sa considere ca deja ai achitat 1/2 din taxa (ne raportam la ce ai spus tu cu privire la faptul ca trebuia achitat numai 2000 lei).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests