Pot face recurs?

Discutii privind procedura civila
lilix2

Pot face recurs?

Post by lilix2 » 20 Jun 2008, 07:35

Un judecator de la o judecatorie, pe calea incheierii prevazuta de art 403 alin 4 c pr civ, pronunta suspendarea provizorie a executarii silite pana la solutionarea cererii de suspendare formulata cu ocazia contestatiei. Ciudatenia vine insa din faptul ca desi in cod "incheierea nu este supusa niciunei cai de atac" judecatorul (care nu este si presedintele instantei!!) scrie "cu drept de recurs in 5 zile de la comunicare confdorm art 582 c pr civ".

Dilema ar fi : 1) daca atac cu recurs incheierea - posibil ca tribunalul sa mi-l respinga tinand cont de disp art. 403 alin 4 c pr civ modificat (incheierea este fara cale de atac) si sa platesc cheltuielile de judecata sau 2) daca nu atac incheierea seful poate sa-mi reproseze ca am favorizat debitorul si nu am uzat de calea de atac mentionata in incheiere.

Cine poate sa ma sfatuiasca ce sa fac? Sa declar recurs? Sa nu declar recurs?

Sa declar recurs?.... sa nu declar recurs? ..... :? :?

cyclop

Post by cyclop » 20 Jun 2008, 09:01

Calea de atac e cea prevazuta de lege, indiferent de ce scrie judecatorul in minuta. Atata vreme cat in lege scrie ca nu se ataca, nu se ataca.
Nu poti face recurs. Arata-i sefului legea. Poate intelege.

kinga

Post by kinga » 20 Jun 2008, 09:52

hmmm...

art. 582 Ordonanta presedentiala....

esti sigura ca s-a pronuntat pe 403???

daca debitorul a depus o cerere pe art. 581???
se mai intampla...

alma_ama

Post by alma_ama » 20 Jun 2008, 19:38

oare nu avem aici nulitate absoluta pe motiv de necompetenta?

jojo

Post by jojo » 20 Jun 2008, 19:56

Nu Alma, nu avem nulitate absoluta. Am fi avut posibilitatea recuzarii lui jude, eventual, pe 28/7, in caz ca era unul si acelasi cu cel care judeca contestatia.
Sau, mai bine spus, avem nulitate, dan n-avem cale de atac.

pentru ca, spre deosebire de vechea reglementare, in care se facea expres referire la procedura de urmat, ordonanta putand fi atacata pe 582, actualul text zice clar: suspendarea provizorie a execuatrii se dispune prin incheiere. Care incheiere nu este supusa vreunei cai de atac.
Cu alte cuvinte, cata vreme dispozitiile art. 581 nu (mai)au aplicabilitate in speta, pe de alta parte legea nu pune la dispozitie vreo cale atac, dimpotriva,art. 403/4 contine prevederi clare si exprese in acest sens, (or, noi nu putem adauga la lege, desi vrem), recursul impotriva incheierii prin care s-a dispus suspendarea provizorie a executarii va fi respins ca inadmisibil.
Lauda-ma! :grin:

liloo

Re: a declar recurs? .... sa nu declar recurs? .....

Post by liloo » 21 Jun 2008, 09:48

lilix2 wrote:Un judecator de la o judecatorie, pe calea incheierii prevazuta de art 403 alin 4 c pr civ, pronunta suspendarea provizorie a executarii silite pana la solutionarea cererii de suspendare formulata cu ocazia contestatiei. Ciudatenia vine insa din faptul ca desi in cod "incheierea nu este supusa niciunei cai de atac" judecatorul (care nu este si presedintele instantei!!) scrie "cu drept de recurs in 5 zile de la comunicare confdorm art 582 c pr civ"
S-a pronuntat in dosarul in care se judeca contestatia sau intr-un dosar separat?

lilix2

Post by lilix2 » 21 Jun 2008, 11:43

Liloo! - Judele cred ca este acelasi care judeca si contestatitia la executare silita dar nu s-a pronuntat in dosarul de contestatie. A fost un alt dosar.

Kinga! - in considerentele incheierii scrie negru pe alb, "Potrivit dispozitiilor art 403 al 4 c pr civ in cazuri urgente presedintele instantei poate dispune suspendarea provizorie a executarii pe cale de ordonanta presedintiala pana la solutionarea ..." iar in dispozitiv "cu drept de recurs in 5 zile de la comunicare conform art 582 c pr civ "
Si cerererea de suspendare nu a fost facuta pe 581!

Dan ce ziceti de jude? de ce s-o fi complicat asa? Nu cunoaste legea (stie el ceva dar din vechea reglementare!) ori ...."" .... ?

In fine, asta e!

kinga

Post by kinga » 21 Jun 2008, 18:27

lilix2 wrote: Dan ce ziceti de jude? de ce s-o fi complicat asa? Nu cunoaste legea (stie el ceva dar din vechea reglementare!) ori ...."" .... ?

!
dar daca stii raspunsul de ce mai intrebi??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jojo

Post by jojo » 22 Jun 2008, 19:31

lilix2 wrote: Nu cunoaste legea (stie el ceva dar din vechea reglementare!) ori ...."" .... ?
ori...este tampit, infaptuirea justitiei este o gluma, e judele semianalfabet, nu da 2 lei pe coduri actualiyate pentru ca nu-i are, sau, daca da, nu vede modificarile, daca le vede, i se rupe de ele si de tine si de cauya ta! Mai mult decat atat, judele este corupt, combinat cu debitorul, vandut/cumparat pe bani marunti
Asta vrei sa auyi, nu?
Dar tu? Tu unde ai fost cand s-a judecat cererea de suspendare? De ce nu l-ai recuzat? de ce nu ai invocat exceptia necompetentei? Poate ca acum nu erai in situatia asta, sau poate ca erai, dar nu asta conteaza :-x
Vrei sa iti spun ce cred eu? Vrei adevarul meu? Nu-ti spun, na, de fapt nu cu tine am treaba, asa ca n-o lua personal, m-am bagat aici fiindca o radiografie mai clara a necazului romanesc decat intrebarea asta, nu prea exista mai e una cu capra vecinului, tipica :-x
M-am saturat ca nimeni nu mai vrea sa isi faca treaba in tara asta, ca nimeni nu vede marea (sa greseala)de padure, ca situatia asta este rezultatul situatiei aleia, m-am saturat sa vad zilnic judele=reclamant=parat intr-una si aceeasi cauza, s-apoi...ce-a da lejea cu maica domnului :-x , m-am saturat ca ne tot intrebam oare de ce n-am avut noroc in viata? oare cum? ce-ar fi daca ar fi ?si, poate ca este

mariusms

Post by mariusms » 22 Jun 2008, 19:56

Teatru ieftin. Somtehing else?

jojo

Post by jojo » 22 Jun 2008, 20:21

Vrei altceva? Strange tare din dinti si MARS din discutiile cu mine! :-x

Se pare ca sunt extrem de prost crescuta :lol: ...anticipez reactii severe

allynna

Post by allynna » 22 Jun 2008, 20:28

JOJO wrote:
lilix2 wrote: Nu cunoaste legea (stie el ceva dar din vechea reglementare!) ori ...."" .... ?
ori...este tampit, infaptuirea justitiei este o gluma, e judele semianalfabet, nu da 2 lei pe coduri actualiyate pentru ca nu-i are, sau, daca da, nu vede modificarile, daca le vede, i se rupe de ele si de tine si de cauya ta! Mai mult decat atat, judele este corupt, combinat cu debitorul, vandut/cumparat pe bani marunti?
Miroase rau a frustrare pe aici, dar rau tare.....

?[/quote]
Asta vrei sa auyi, nu??[/quote]

Nu neaparat.



?[/quote]
Dar tu? Tu unde ai fost cand s-a judecat cererea de suspendare? De ce nu l-ai recuzat? de ce nu ai invocat exceptia necompetentei? ?[/quote]


Poate, pentru ca nu e atat de pregatit ca tine in domeniu....

?[/quote]
Poate ca acum nu erai in situatia asta, sau poate ca erai, dar nu asta conteaza :-x ?[/quote]

Pai si atunci ce conteaza?

?[/quote]
Vrei sa iti spun ce cred eu??[/quote]

Sincer nu, dupa cate se vede nu cred ca ai ceva de spus.

?[/quote]
Vrei adevarul meu? Nu-ti spun, na,?[/quote]


Vezi, ce ti-am spus , chiar tu ai confirmat, :-D
?[/quote]
de fapt nu cu tine am treaba, asa ca n-o lua personal, m-am bagat aici fiindca o radiografie mai clara a necazului romanesc decat intrebarea asta, nu prea exista mai e una cu capra vecinului, tipica :-x
M-am saturat ca nimeni nu mai vrea sa isi faca treaba in tara asta,?[/quote]


Pai, fa-ti tu treaba , ca sa arati ca nu esti ca restul, eventual fa si treaba celorlalti, ....cred ca cel mai bine ar fi sa te faci tu jude, sau chiar... sa ii iei locul lui Base, ca sa ne arati tu cum se face treaba. :grin:


?[/quote]
ca nimeni nu vede marea (sa greseala)de padure?[/quote]

....parca era "nu se vede padurea de copaci", sau ... ma rog....?[/quote]

?[/quote]
, ca situatia asta este rezultatul situatiei aleia?[/quote]


...uau, ce deductie plina de intelesuri....sau de ...eresuri...
Nu inteleg de ce nu ma prind...
A, pt ca nu ma cheama Jojo,...corect.

[/quote]
m-am saturat sa vad zilnic judele=reclamant=parat intr-una si aceeasi cauza, s-apoi...ce-a da lejea cu maica domnului :-x , m-am saturat ca ne tot intrebam oare de ce n-am avut noroc in viata??[/quote]

Cred ca esti singura care se intreaba asta......problema initiatorului topicului era alta.

?[/quote]
oare cum? ce-ar fi daca ar fi ?si, poate ca este[/quote]

Te simti bine?

allynna

Post by allynna » 22 Jun 2008, 20:39

[quote="JOJO"]Vrei altceva? Strange tare din dinti si MARS din discutiile cu mine!

Strange tu , tare, pumnii , ca sa nu iti scape degetele pe tastatura, pentru ca iti ies numai mizerii.....rod al caracterului tau. Care caracter? Se pare ca sunt extrem de prost crescuta.

Cel pe care l-ai definit aici.

jojo

Post by jojo » 22 Jun 2008, 20:44

allynna wrote:Te simti bine?
Inca nu! Astept sa imi sara celelalte curcuţe-n cap :-D , abia atunci ma voi simti o femeie desavarsita :grin:

Mergeti cu Dumnezeu dragutelor :bye:

allynna

Post by allynna » 22 Jun 2008, 20:53

JOJO wrote:
allynna wrote:Te simti bine?
Inca nu! Astept sa imi sara celelalte curcuţe-n cap :-D , abia atunci ma voi simti o femeie desavarsita :grin:

:bye:


Cea mai tare faza pe care am putut sa o aud azi :-D :-D :-D :-D
Nu stiu ce e mai grav sa fii curcuta sau sa te simti femeie desavarsita doar daca te raportezi la niste curcute.Minunat. :-D :-D :-D

Curcutelor adunati-va toate, ca sa se simta Jojo femeie... :-D super

Dar ca sa te simti de 3 ori femeie de cate curcute e nevoie ? :-D
Poate facem un apel umanitar ca sa o ajutam pe Jojo.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests