Taxa judiciara de timbru

Discutii privind procedura civila
Post Reply
alexx77

Taxa judiciara de timbru

Post by alexx77 » 19 Jun 2008, 07:38

Litigiu comercial neevaluabil in bani.La primul termen T.Buc.respinge actiunea ca netimbrata.

P.S. la dosarul cauzei exista dovada achitarii taxei de timbru dar in copie.La primul termen am ajuns cu originalul dar la 10,30 cand deja sedinta se terminase(am stat blocat in trafic la Colentina o ora si 45 minute).AM depus originalul la arhiva dar...se pare ca prea tarziu.Desi in provincie e o cu totul alta practica,bat-o vina, m-am ars.

Intrebarea mea este urmatoarea:merg la Curtea de Apel sau reintroduc actiunea initiala la T.Buc. unde depun amarata de taxa(12 lei) in original?

moncu

Post by moncu » 19 Jun 2008, 12:27

Parerea mea este ca mai bine introduci alta actiune decat sa te mai complici cu actiune la Curtea de Apel. :)

alexx77

Post by alexx77 » 19 Jun 2008, 12:58

Imi poate ridica vreo exceptie instanta sau partea adversa tinand cont ca nu exista autoritate de lucru judecat?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 19 Jun 2008, 13:23

nu. actiunea intiala a fost anulata (iar nu respinsa) ca netimbrata. nu exista autoritate de lucru judecat.

wittmann

Re: Taxa judiciara de timbru

Post by wittmann » 19 Jun 2008, 14:52

alexx77 wrote: Intrebarea mea este urmatoarea:merg la Curtea de Apel sau reintroduc actiunea initiala la T.Buc. unde depun amarata de taxa(12 lei) in original?
Nu te mai complica cu CA. Chiar daca ai castig de cauza, pierzi mai mult timp decat daca ai introduce din nou actiunea. Iar pe viitor arata-le art. 39 din normele de aplicare a legi taxei de timbru.

alexx77

Post by alexx77 » 19 Jun 2008, 20:06

Multumesc moncu si in mod special celor doi "clasici" wittmann si attorneyatlaw!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests