contestatie la proces verbal de constatare

Discutii privind procedura civila
Post Reply
mirabela

contestatie la proces verbal de constatare

Post by mirabela » 18 Jun 2008, 08:49

Buna,

Am si eu o intrebare, si anume: am calitate procesuala pentru a contesta un proces verbal de sanctionare, in conditiile in care amenda a venit pe numele salariatului care conducea masina unitatii cu ocazia indeplinirii atributiilor de serviciu si nu pe societate?
In procesul verbal nu se face nici o referire ca era salariat al societatii, doar noi stim asta. Pe procesul verbal este trecut numarul de inmatriculare al masinii care apartine societatii.

Din punctul meu de vedere societatea nu are calitate procesuala pentru a promova o contestatie, insa as vrea sa aud si alte pareri.

Merci

ramonya

Post by ramonya » 19 Jun 2008, 08:35

procesul verbal de sanctionare este semnat de angajatul in cauza? presupun ca daca e pe numele angajatului acesta s-a legitimat in fata organelor !

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 19 Jun 2008, 13:26

art. 31 din OG 2/2001:
"1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.
(2) Partea vătămată poate face plângere numai în ceea ce priveşte despăgubirea, iar cel căruia îi aparţin bunurile confiscate, altul decât contravenientul, numai în ceea ce priveşte măsura confiscării. "

Asadar impotriva sanctiunii principale poate face plangere numai contravenientul. Ca el adica a fost sanctionat. Ce treaba avea societatea?

sebi77

Post by sebi77 » 23 Jun 2008, 15:19

O cerere de interventie in interesul salariatului nu ar merge?

mirabela

Post by mirabela » 23 Jun 2008, 15:46

Valoarea amenzii era mica, asa ca s-a preferat achitarea a jumatate din valoarea ei in termen de 48 de ore. A fost pentru prima data cand mi-a venit si mie un proces verbal de contraventie pe numele unui salariat si nu pe numele societatii cum se intampla de obicei, si din acest motiv am fost luata prin surprindere.

Va multumesc la toti pentru interventie.

wittmann

Post by wittmann » 24 Jun 2008, 13:52

Nu, societatea nu are calitate procesuala.

aprilie

Post by aprilie » 24 Jun 2008, 17:06

bine, bine, a platit amenda, dar totusi asta nu inseamna ca nu mai poate contesta PV de constatare daca mai e in termen si daca ar fi motive, si sa ceara pe langa anulare si restituirea amenzii achitate. ce parere aveti?

wittmann

Post by wittmann » 24 Jun 2008, 18:52

Da, asa da... se poate.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests