Distribuire sume intre creditori - executare silita

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
stefamax

Distribuire sume intre creditori - executare silita

Post by stefamax » 24 Jun 2018, 16:19

Buna ziua,

Va rog sa-mi dati un sfat, referitor la urmatoarele: PF pierdut locul de munca acum ceva ani. Din 3 credite, 2 sunt vandute la firme de recuperare si acestea le-au dat la executori (unul un sept 2017, altul in feb 2018). Creditul nr 3, de fapt un card de credit, a fost declarat scadent de banca acum 2 luni (unul din creditori a pus poprire pe ct de card de credit, acordat de Credit Europe, nu a fost de acord cu ridicarea acesteia pt a se putea plati rata aferenta si astfel s-a ajuns la restante etc.).
Acelasi creditor insista pe semnarea unui angajament de plata (indiferent daca ma angajez sau nu). Cum a aparut posibilitatea angajarii, am urmatoarele intrebari:

1. De ce insista creditorul asupra unui angajament daca poate lua prin poprire banii (in viitor)? Care este interesul lor si ce dezavantaje/avantaje am eu? Ce se modifica dpdv juridic prin semnarea acesti acord?

2. Cum se impart banii (stiu, max 1/2 din salariu) daca sunt 2 creditori acum si un al 3-lea in situatia descrisa mai sus? Ma avantajeaza sa-l las si pe al 3-lea sa ajunga la executor sau... Cei doi pot avea pretentia la 1/2 din salariu daca al 3-lea nu este in faza de executare silita?

3. Daca inchei un acord cu unul dintre creditori, cum se imparte suma ramasa celorlalti? De ex. creditorul ce insista pt. incheierea unui acord, este si primul care a depus actele de executare silita (are si suma cea mai mare de primit)?

4. Daca al 2-lea creditor nu este de acord cu un acord ce se intampla? Pe ce suma imi poate pune poprire?

5. Cum o sa ma angajez in curand, se aplica regula cu 3 salarii ce nu se pot poprii ?

Stiu ca este complicat dar aceasta este situatia si nu stiu cum sa procedez. Sal. net este 1700 ron.

Multumesc frumos,

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests