radiere ipoteca imobiliara

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
helena

radiere ipoteca imobiliara

Post by helena » 27 Aug 2017, 19:55

in anul 1999 am imprumutat cu ipoteca imobiliara de la o persoana fizica 4200 marci. Jumatate din suma adica 1100 de euro-convertit 2134 marci am restituit-o cu chitanta scrisa si semnata de creditor. Restul sumei n-am platit la timp ca urmare creditorul a deschis actiune de extecutare silita ptr.toata suma din contract.Am facu t contestatie la executare sil.Creditorul nu recunoaste in instanta chitanta prin care iam restituit jumatate din datorie si fac expertiza grafologica .In urma acestora in anul 2001 instanta constata nulitatea absoluta partiala a contractului de imprumut in ceea ce priveste stipularea penalitatilor de intarziere fiind contract fara dobanda si constata ca s-au platit prin chitanta de mana suma de 2134 marci cu drept de contestatie in termen de 15 zile. Nu a facut contestatie.Cu aceasta hotarare am fost la executor in anul 2001 si l-am somat sa vina sa ridice restul de datorie in euro adica 1100 euro . Nu sa prezentat si am lasat la executor chitanta CEC cu echivalentul in lei a datoriei. Creditorul a ridicat banii cu chitanta CEC de la executor in anul 2003. De atunci pentru ca eu nu sunt in tara tatal meu ca mandatar in instanta cere radierea ipotecii pentru ca s-a stins creanta si nu a reusit.( poate a abordat gresit problema) a murit de un an cu ''oful'' asta.Creditorul refuza sa dea declaratia in forma autentica pana nu mai dau inca 1300 euro( mi-a scris in scrisoare) peste suma din ctr. de imprumut achitata in intregime din anul 2001 la executor. Ce sa fac cum sa procedez sa i dau aceasta suma de 1300 euro pe care o pretinde? nici nu a continuat actiunea de executare silita asa cum mia scris ca o va face daca nu platesc suma pretinsa. Va rog sa mi dati un sfat ptr. ca eu nu sunt in tara si e greu sa aflu cum sa procedez ca sa radiez ipoteca de pe imobil incerc de 12 ani

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests