Cui revine obligatia platii debitelor fostului proprietar la utilitati

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
andrei_i

Cui revine obligatia platii debitelor fostului proprietar la utilitati

Post by andrei_i » 03 May 2017, 17:24

In urma unei licitatii cu executare pentru recuperarea unor debite catre un furniozor de energie termica actul de adjudecare contine formularea: "Imobilul s-a vandut liber de sarcini." , fara sarcini in cartea funciara, dar ulterior, la mai bine de 6 ani de la momentul dobandirii imobilului, cand la randul meu am vrut sa-l vand, la notar aveam nevoie de o adeverinta de la asociatia de locatari din care sa rezulte ca nu am debite catre ei, mentionez ca nu am locuit in imobil, debitul catre asociatia de locatari al meu din momentul dobandirii pana la vanzare era zero, i-am anuntat din momentul dobandirii ca nu va fi locuit, dar mi-au cerut sa achit debitele fostului proprietar. Doresc sa stiu, exista un articol din codul de procedura civila care sa oblige vechiul proprietar sa-si achite debitele ori in momentul in care nu mai este proprietar al unui bun imobil acestea cad in sarcina noului proprietar?
Daca un imobil este vandut la 20.000 lei, de recuperat prin sentinta definitiva si cheltuieli de executare sunt 10.000 lei iar proprietarul are inca 2.000 lei debite catre diversi furnizori de utilitati, dar care nu s-au indreptat in instanta impotriva proprietarului pentru recuperarea acestora, atunci el poate sa stea linistit, sa nu-si mai achite impozitele, debitele si sa astepte ca le va achita cel care va deveni proprietar pe bunul executat silit iar el sa ramana cu 10.000 lei? Va multumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests