executare silita

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
maria david

executare silita

Post by maria david » 23 Jan 2017, 18:59

Buna seara,
va rog sa sfatuiti cum sa procedez sau ce pot sa fac pt a nu se pune in aplicatie executarea silita a apartamentului .
In 2008 am facut un credit in CHF la Banca Intensa Sanpaolo si am tot platit dar de 2 ani am ramas fara serviciu si tot am mai platit chiar daca rata lunara s-a triplat. la inceput plateam 900 ron / luna si de 2 ani platesc cate 2000 lei /luna de vreo 6 luni nu am mai putut plati intreaga suma lunara . in luna sept 2016 am mers la banca si de comun acord am facut o cerere ca timp de 1 an sa platesc cate 800lei /luna . in fiecare luna am mers sa intreb daca am primit raspuns la cererea mea de la centrala lor si mi s-a spus ca trb sa mai astept ca ma anunta cand sa incep sa platesc 800 lei in urma semnarii unui angajament de plata . Spre marea mea surprindere astazi am primit EXECUTARE SILITA.
Va rog tare mult ce ma sfatuiti sa fac . sa merg la Banca sa vorbesc cu executorul ? Nu stiu cum sa procedez.

Multumesc frumos,

Leon Carmen

Re: executare silita

Post by Leon Carmen » 24 Jan 2017, 21:47

Puteti formula contestatie la executare in instanta,in termen de 15 zile de la momentul in care ati primit instiintarea de executare silita de la executor.

Guest

Re: executare silita

Post by Guest » 25 Jan 2017, 15:56

Buna sera,
In primul rand vreau sa va multumesc pt ca mi-ati raspuns.
Daca fac contestatie la executare pe perioada procesului se sisteaza executarea sau merge mai departe.
Multumesc frumos,

Leon Carmen

Re: executare silita

Post by Leon Carmen » 27 Jan 2017, 18:35

Pentru sistare (suspendare) se plateste separat o taxa de timbru, numita cautiune, astfel suspendarea executarii silite se va judeca de urgenta.
Pentru a se dispune suspendarea, cel care o solicită trebuie să dea în prealabil o cauţiune, calculată la valoarea obiectului contestaţiei, după cum urmează:
a) de 10%, dacă această valoare este până la 10.000 lei;
b) de 1.000 lei plus 5% pentru ceea ce depăşeşte 10.000 lei;
c) de 5.500 lei plus 1% pentru ceea ce depăşeşte 100.000 lei;
d) de 14.500 lei plus 0,1% pentru ceea ce depăşeşte 1.000.000 lei.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests