Executor judecatoresc

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
stefania1974

Executor judecatoresc

Post by stefania1974 » 26 Jan 2014, 17:21

Buna ziua,ma numesc Moreanu Steafania si am o problema cu executoru judecatoresc. In anu 2013 mi s-a pus proprire pe salaraiu.Sefu meu a luat legatura cu mine si am stabilit termeni... adica sa-mi opresaca din salariu 1/3 COMFORM LEGII.....mentionez comform legii. Mentionez ca sefu meu a luat legatura cu executoru judecatoresc si printr-o intelegere scrisa au decis ca lunar sa-mi opreasca din salariu 1/3 adiaca suma de 250 ron, acesta depunand suma prin OP. Executoru nu s-a multumit cu suma depusa de sefu meu ,comform intelegeri scrise si lunar imi sustarge de pe card inca 250de ron . mentionez ca am exatarse de cont de cand mi s-a pus proprire pe cont si in anumite luni s-a depasit 60% din salariu. Am luat legatura telefonica cu executor,si mi-a spus ca este pentru binele meu.In cazu acesta ce pot sa fac doarece am si un minor de intretinut cu DISLEXIE. VA MULTUMESC ANTICIPAT SI ASTEPT UN RASPUNS

Guest

Re: Executor judecatoresc

Post by Guest » 27 Jan 2014, 10:42

Buna ziua !

Pentru clarificarea si rezolvarea spetei dv., este recomandabil sa luati legatura de indata cu un avocat ce va va ajuta in rezolvarea situatiei prezentate.
Cu bine !
Mircea PELLEA
AVOCAT
mirceapelea@yahoo.com

EuU

Re: Executor judecatoresc

Post by EuU » 27 Jan 2014, 22:22

Ai poti face plangere penala pentru abuz in serviciu si sa vezi pe urma ce repede revine la lege, nu are nici un rost sa apelezi la avocati si sa platesti consultata, tu ceri in plangere penala sa dispuna inceperea urmaririi penale pentru abuz in serviciu si indici si temeiul legal in baza caruia el iti incaseaza 60% din salariul tau. Dar, in prealabil daca esti fata desteapta fa-i o sesizare si solicita sa-ti indice temeiul legal in baza caruia iti incaseaza 60% din salariu, astepti 15 zile si dupa aceea ai faci plangere penala iar plangere sa mentionezi faptul ca ai solicitat sa-ti indice temeiul legal, dar pana in prezent nici un raspuns.

Silviu

Re: Executor judecatoresc

Post by Silviu » 27 Jan 2014, 23:04

Toata lumea are solutii bune. Sincer il prefer pe mirciulica. Macar nu se ascunde. Ce propui tu nu e o solutie optima. Raporteaza-te daca poti la o solutie legala, prin codul de procedura civila/codul civil, unde ar avea mult mai simplu un rezultat. O plangere penala atrage, printre altele luni intregi de asteptare, poate chiar ani. Si nu ii da nimic inapoi in tot timpul asta. Iar executorii pot fi schimbati si popririle reluate.
Dar, desigur, cate bordeie, atatea obiceie...

Solutia simpla? Contestatie la executare. Dar implica avocati, consultatii..

Cuculis

Re: Executor judecatoresc

Post by Cuculis » 29 Jan 2014, 10:50

Buna ziua,
Se poate face contestatie la executare, mai ales caa aveti un minor in intretinere.

Silviu

Re: Executor judecatoresc

Post by Silviu » 29 Jan 2014, 23:04

o.O

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 4 guests