Dr penal

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
Guest

Dr penal

Post by Guest » 14 Nov 2013, 10:50

O persoana mi-a cumparat casa in urma unei executari silite bacare. Am formulat plangere penala impotriva bancii, caci nu mai era creditro, ci agent al actualului creditor, insa executarea a facut-o in nume propriu. Am depus plangere si impotriva adjudecatarului si a celuilalt participan la licitatie dar si a executorului, deoarece se cunosteau si aveau interese personale in cauza. Plangerea e in cercetare si e anterioara celei depuse de adjudecatar pe numele meu. Pentru ca am facut contestatie la executare si la distribuirea sumelor, banii nefiind asadar distribuiti, deci banca nu si-a indestulat inca creanta, adjudecatarul s-a razbunat. Pe langa faptul ca s-a intabulat si i s-a emis act de adjudecare desi nu s-a indestulat creanta bancii, a formulat plangere penala impotriva mea si a sotului meu. Noi ne-am luat lucrurile din casa pe 17 iulie si ei au intrat fortat, adica cu executor judecatoresc in 18 iulie 2012. Precizez ca nici o secunda nu au fost urmarite bunuri mobile si nu a existat sechestru pe ele. Pe 17 septembrie 2012, adjudecatarul ne-a formulat plangere pentru art 208, 209 si 217 Cp. Zice ca de ce ne-am luat centrala termica si ca nu are apartamentul usi. Precizez ca executorul judecatoresc a incheiat un proces verbal in ziua patrunderii in imobil si nu scrie nimic despre disparitia usilor. Cat priveste centrala termica, adjudecatarul pretinde ca temeiul pentru care o revendica este raportul de evaluare intocmit de evaluatorul agreat de banca in prezenta executorului bancar pe atunci, anterior evident scoaterii la licitatie. Am fost chemati la politie in ianuarie 2013 si in urma amenintarilor politistului, sotul meu a facut infarct la un interval de cateva saptamani. In fine, am recuzat politistulsi i-am facut si plangere penala pentru purtare abuziva urmata de moartea victimei, acum e altul care cerceteaza. Ce nu inteleg eu este: raportul de evaluare ii este opozabil adjudecatarului? Acel raport este incheiat intre mine si banca pe vremea cand probabil nici nu se gandea adjudecatarul sa participe la licitatie. In plus, e descrisa in raport centrala, insa nu se specifica si un pret. Cu de la sine putere, adjudecatarul cere 7000lei pentru retragerea plangerii penale, acum ramasa doar impotriva mea, caci sotul e decedat. Evalueaza de-a valma centrala, usi, calorifere, instalatie electrica dupa nu se stie ce criterii. Precizez inca o data ca nici un bun mobil nu a avut sechestru si nici executorul bancar in oferta publica de vanzare, in actul de adjudecare si in procesul verbal de licitatie nu spune ca s-au vandut la licitatie si acelea. In oferta de vanzare, in procesul verbal de licitatie si in actul de adjudecare e mentionat doar apartamentul cu peretii. Adjudecatarul insista, desi este in cercetare penala, ca eu sa-i dau banii, amenintandu-ma indirect, prin terti, ca si daca scap de politie si procuror, o sa aranjeze la instanta condamnarea mea pentru furt, furt calificat si distrugere. Mentionez ca nu am distrus nimic, sotul meu nu avea voie sa faca efort, avand si grad de handicap si a chemat niste omanei pe care nu-i cunosc sa-l ajute sa demonteze lustrele. Adjudecatarul nu si-a trecut pe nume si contractele de utilitati si compania de electricitate i-a taiat curentul si asa a constatat ca nu are curent si a zis ca i-am distrus noi instalatia. In fine, sunt multe de exous, insa menghina santajului pe care-l exercita asupra noastra mi se pare mai mult decat penala. Ce este de facut?

Guest

Re: Dr penal

Post by Guest » 21 Nov 2013, 19:27

Buna seara !
Cazul domniei-voastre isi poate gasi rezolvarea numai printr-o actiune in instanta, unde din cate relatati ati putea avea castig de cauza.
Daca va pot fi de folos va rog sa ma contactati la nr. 0724619081.

Cu respect,
avocat titular Mircea PELEA
BUCURESTI

Silviu

Re: Dr penal

Post by Silviu » 25 Nov 2013, 18:44

Doamna, va sfatuiesc sa contactati un avocat din zona in care locuiti. Nu pe maimutoiul asta de deasupra care gaseste rezolvari in reclame ieftine prin actiuni in instanta.

In cazul plangerii care v-a facut-o adjudecatarul pentru 208 (adica furt) nu se poate retrage plangerea de cate cel ce a facut-o, deci daca ati fi achitat cei 7000 de lei nu v-ar fi scutit de acuzatie in sine. NU PLATITI NIMIC, atentie, nu datorati acesti bani nimanui.

Luati-va un avocat, prezentati-i speta dvs in detaliu cu inscrisurile aferente si apoi acesta va va explica ce posibilitati aveti in cadrul urmaririi penale si a celorlalte chestiuni legate de instanta. Trebuie sa faceti probe in sensul celor sustinute de dvs. si sa aratati ca cele sustinute de adjudecatar (si alte persoane) sunt minciuni.

Curios1

Re: Dr penal

Post by Curios1 » 26 Nov 2013, 10:32

Dar tu ce-ti faci ma confrate al maimutoiului aici, nu reclama?

Cuculis

Re: Dr penal

Post by Cuculis » 03 Dec 2013, 14:49

Doar in instanta se poate rezolva.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests