executorie de drept

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
sejc_2010

executorie de drept

Post by sejc_2010 » 19 Feb 2010, 16:38

Buna ziua. In cadrul unui litigiu de munca m-am judecat cu o societate x si am primit o sentinta civila care admite contestatia precizata si formulata de mine, constata nulitatea absoluta a dispozitiei de desfacere a contractului individual de munca nr....din....anuleaza decizia nr. emisa de unitatea parata si obliga unitatea parata sa plateasca petentei drepturile salariale pentru timplul lucrat in luna iulie si sa-i compenseze in bani concediul de odihna pentru anul...conform art. 141 alin.4 codul muncii.
definitiva
executorie de drept
cu drept de recurs in termen de 10 zile de la comunicare
pronuntata in sedinta publica de la..
Mai doresc sa precizez ca societatea comerciala a depus recurs in termen.
As dori sa ma lamuriti cum se poate defini notiunea executorie de drept in cazul meu. Pana in prezent societatea cu care ma judec nu doreste sa-mi dea drepturile salariale pe motiv ca au depus recurs. Dar daca sentinta civila este executorie de drept acest lucru nu inseamna ca ei sunt obligati sa-mi dea banii? Va rog frumos sa-mi explicati ce inseamna executorie de drept in cazul meu pentru ca sincer nu mai inteleg nimic si sa-mi spuneti caile pe care le pot urma pentru a-mi lua drepturile salariale. Sunt obligata sa astept sa treaca recursul pentru a-mi putea lua banii? Rog inca o data lamurire ca pentru un om obisnuit ca sa stiu ce am de facut si ce drepturi am. multumesc anticipat

aiurel

Re: executorie de drept

Post by aiurel » 15 Mar 2010, 15:26

Cu acea hotarare te poti adresa unui executor judecatoresc din raza judecatoriei unde isi are sediul angajatorul si acesta o pune in executare.
nu are nicio relevanta, la acest moment, ca au introdus recursul.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests