Constructie casa

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
sorincalex

Constructie casa

Post by sorincalex » 06 Mar 2006, 13:55

Buna ziua,

Am un teren la munte, intravilan. Am act de proprietate si Certificat de Urbanism (care am inteles ca nu tine loc de autorizatie de constructie).

As dori sa construiesc o casa pe acest teren si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac. Mai precis ce acte sunt necesare, in ce ordine, aprobari, etc.
Cam cat dureaza obtinerea actelor si a autorizatiilor ?

Multumesc,
Sorin

[/b]

defectu

Re: Constructie casa

Post by defectu » 06 Mar 2006, 15:53

sorincalex wrote:Buna ziua,

Am un teren la munte, intravilan. Am act de proprietate si Certificat de Urbanism (care am inteles ca nu tine loc de autorizatie de constructie).

As dori sa construiesc o casa pe acest teren si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac. Mai precis ce acte sunt necesare, in ce ordine, aprobari, etc.
Cam cat dureaza obtinerea actelor si a autorizatiilor ?

Multumesc,
Sorin

[/b]

In Legea 50/1991 cu completarile si modificarile ulterioare gasesti toate detaliile.
In principiu, daca detii un act de proprietate asupra terenului, ai obtinut Certificatul de Urbanism eliberat de Primarie si daca acesta mai este valabil (de regula se elibereaza pt o durata cuprinsa inte 30 zile si 1 an), poti mrge la un proiectant sa-ti faca Proiectul. Cand ai Proiectul si ai obtinut avizele conform celor stipulate in Cerificatul de Urbanism ( RAJA, Electrica, ALA, etc - dupa caz, functie de zona si omul care-l ai in Primarie!) te prezinti la Primarie si soliciti eliberarea Autorizatiei de Construire. Odata cu Autorizatia ti se restituie si un exmplar din Proiect vizat pe fiecare pagina pt "neschimbare". Va trebui sa platesti taxa pt eliberarea Autorizatiei care se calculeaza la valoarea estimata a constructiei (cateva milioane). Dupa ce ai trecut de aceste etape si ai primit Autorizatia poti incepe treaba.

sorincalex

Post by sorincalex » 06 Mar 2006, 17:53

Multumesc pentru raspuns.

Ciudat e ca in Certificatul de Urbanism nu este mentionat nici un aviz pe care ar trebui sa-l obtin (doar vorbeste de alinierea constructiei, distante, etc.). A uitat cineva ceva sau chiar nu-mi trebuie nici un alt aviz ?

Si inca o intrebare: de unde obtin un proiectant bun ? Exista niste siteuri pe web ?

Sorin

defectu

Post by defectu » 07 Mar 2006, 08:08

sorincalex wrote:Ciudat e ca in Certificatul de Urbanism nu este mentionat nici un aviz pe care ar trebui sa-l obtin (doar vorbeste de alinierea constructiei, distante, etc.). A uitat cineva ceva sau chiar nu-mi trebuie nici un alt aviz ?

Si inca o intrebare: de unde obtin un proiectant bun ? Exista niste siteuri pe web ?

DA, este posibil sa nu-ti ceara nici un aviz. Esti sigur ca ai un Certificat de Urbanism si nu un extras din P.U.Z. (Plan Urbanistic Zonal)?
Certificatul de Urbanism se elibereaza in baza unei cereri depusa la Primarie, cerere insotita de schita privitoarea la pozitionarea/amplasarea viitoarei constructii in cadrul lotului, respectiv pe terenul dvs. Schita este intocmita de Proiectant si respecta conditiile din PUZ privitoare la aliniere, distanta minima fata de strada si/sau vecinatati, P.O.T. etc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests