succesiune vacanta

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
caraluca

succesiune vacanta

Post by caraluca » 24 Aug 2005, 14:34

As dori si eu sa-mi dati cazuri concrete de succesiuni vacante. Va multumesc

madalina

Post by madalina » 25 Aug 2005, 21:26

Eu una nu inteleg prea bine cerinta..... Fii mai concreta

caraluca

Succesiunea vacanta

Post by caraluca » 25 Aug 2005, 21:34

Iti multumesc madalina ca" m-ai bagat in seama". Doresc situatii concrete in care particularii renunta la mostenirea transmisa si astfel ea intra in patrimoniu statului. Daca acest lucru se face prin hotarare judecatoreasca, ma intereseaza numarul sentintei si instanta care a dat-o. Cam dificil, cred eu, sa gasesc asa ceva, dar poate a avut careva dintr voi vreun astfel de litigiu si ma poate ajuta.
Multumesc!

ada_35

Post by ada_35 » 26 Aug 2005, 09:15

Succesiunile vacante nu instanta le pronunta, notarul public constata vacanta succesorala.
In lipsa mostenitorilor legali si testamentari, bunurile defunctului trec in proprietatea statului. La fel si in speta pe care tu ai prezenta-o, mostenitorii renuntand la succesiune, in lipsa de rude in grad succesibil si de sot supravietuitor (nu exista nici legatari) succesiunea devine vacanta si urmeaza sa fie culeasa de stat.

caraluca

Post by caraluca » 26 Aug 2005, 13:37

Multumesc pt explicatii. Eu caut situatii concrete. De ex. stiu ca la Goesti jud Dolj, un boier a renuntat la 50 ha de pamant agrigol pe care le mostenise in favoarea primariei Goesti. Mai doresc si alte asemenea situatii.
Inca o data multumesc

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 15:34

Pai daca a renuntat in favoare , nu mai e cazul mostenirii vacanta...ci a mostenirii acceptate... :!:

caraluca

Post by caraluca » 30 Aug 2005, 10:02

Nu ma asteptam la prea multe raspunsuri, dar nici la astfel de remarci....Eu am cerut exemple clare.Nu ati intalnit, nu e nevoie sa raspundeti.

gabrielle

Post by gabrielle » 30 Aug 2005, 10:18

Procurorul nu a facut nici o "remarca" in sensul in care te exprimi.
Ti-a spus, pur si simplu, ca speta cu boierul nu este caz de succesiune vacanta, deoarece nu a fost renuntator ci acceptant al mosterii pe care a transmis-o primariei. Nu confunda lucrurile.

caraluca

Post by caraluca » 31 Aug 2005, 17:07

OK
ALTE SPETE MAI CUNOASTETI?

sofia

Post by sofia » 31 Aug 2005, 17:20

Ti s-a spus ca nu se intelege intrebarea pentru ca atunci cand vorbim de succesiune vacanta avem in vedere situatiile in care statul vine la mostenire pentru ca defunctul nu are mostenitori dar lasa bunuri.
Ca sa ti se dea exemple concrete ar trebui sa ti se spuna: la Pocraca din Vale a murit X si avea 5 pogoane de pamant pentru care s-a eliberat certificat de vacanta succesorala.
Daca alta a fost intrebare atunci explica si poate te ajutam

caraluca

Post by caraluca » 31 Aug 2005, 17:29

Sofia, bingo!
Exact de asta am nevoie. In speta pe care am prezentat-o eu, boierul respectiv era mostenitor legal, dar nu a primit mostenirea.Pur si simplu nu a venit sa culeaga mostenirea si ea a intrat in patrimoniul primariei, deci nu era acceptant, ci renuntator. Eu m-am exprimat gresit..
Asadar, daca acum ati inteles, poate reusiti sa-mi trimiteti o astfel de speta.
Multumesc

sofia

Post by sofia » 31 Aug 2005, 17:32

Tu vrei data concrete, adica nume, localitate, bunuri, da?

caraluca

Post by caraluca » 31 Aug 2005, 17:37

Nu ma intereseaza bunurile in concret E suficient sa stiu daca este vorba de mobile sau imobile.Dar ma intereseaza nume, localitate, actul prin care s-a constatat vacanta succesorala(nr) si cel prin care s-a trecut in proprietatea statului.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests