mostenire teren chitanta de mana

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
Ionut Pana

mostenire teren chitanta de mana

Post by Ionut Pana » 08 Jun 2016, 13:54

Buna ziua,
Vin cu o problema mai complexa. Unchiul meu, decedat in '94 a detinut/detine un teren cumparat cu chitanta de mana(pe care n-o detin). Unicul mostenitor al acestuia, tatal meu, a decedat de asemenea in 2005.
1.Cum as putea dobandi proprietatea terenului tinad cont ca am doar niste chitante prin care unchiul meu a platit impozitul terenului (si apoi tatal meu)?
2.As putea apela la niste vecini care stiu despre ce e vorba drept martori? ce sanse as avea?
3.Dupa moartea unchiului, tatal meu a facut un precontract cu un anume X, prin care se angaja sa-i vanda acestuia terenul dupa ce reusea sa devina proprietar cu acte. Acesta I-a dat si un avans. In acest precontract este mentionat si faptul ca X intra in posesia terenului la semnarea precontractului. Precontractul este datat 1999. X poate devein proprietar de drept cu legea uzucapiunii?
4. din ce inteleg eu, trebuie sa devin proprietar si apoi sunt obligat sa-i vand terenul lui X. Daca reusesc acest lucru, pot sa nu mai respect angajamentul luat de tatal meu?

Va multumesc pentru ajutor!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests