Contract cumparare casa (apartament + credit)

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
lg2011

Contract cumparare casa (apartament + credit)

Post by lg2011 » 21 Mar 2011, 10:42

Buna ziua,

Sper ca sectiunea aleasa e cea corecta.

Intentionez sa cumpar o casa printr-un credit ipotecar.Dar, in loc de a da acel procent initial (15-25% in functie de banca) ca si "cash" vanzatorului, exista varianta de a-i da apartamentul (proprietatea mea), urmand ca doar diferenta sa fie subiectul creditului. Pretul apartamentului e undeva in jur de 65-70% din pretul casei.

Sigur, ma voi adresa unui notar.

Dar as vrea sa stiu in primul rand :
- este posibil un astfel de contract?

Si nu in ultimul rand :
- la ce ar trebui sa fiu atent in contractul respectiv?

Multumesc.

sansiro

Re: Contract cumparare casa (apartament + credit)

Post by sansiro » 21 Mar 2011, 11:09

Contractul preconizat de catre dvs. este perfect posibil si legal, este reglementat de codul civil sub denumirea de cotract de schimb. Nu stiu care e politica bancara (nu am auzit sa creditarea sultei - cum se mai numeste diferenta de valoare platita in asemenea cazuri, pe labga bunul dat in schimb)
Clauzele schimbului sunt mai mult sau mai putin aceleasi cu cele ale vanzarii cumpararii. Va sfatuiesc ca inainte de a va adresa unui notar sa va adresati unei banci. Interesati-va daca ei ofera credit pentru asemenea operatiuni si mai ales in ce conditii. S-ar putea ca un asemenea tip de credit sa nu se incadreze in tipologia consacrata creditelor de achizitie a imobilelor si sa fie mult mai scump.
In principiu trebuie sa fiti atent cam la acleasi detalii ca in cazul vanzarii-cumpararii (cine este proprietar, proprietatea este libera de sarcini,s.a.m.d.)

lg2011

Re: Contract cumparare casa (apartament + credit)

Post by lg2011 » 21 Mar 2011, 14:47

Va multumesc pentru raspuns (o sa va urmez sfatul de a ma adresa bancii)

O zi buna.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests