Am nevoie de un sfat

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
corinamariana

Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 01 Jul 2010, 15:04

Buna,din nou am o intrebare,strabunicul meu se pare ca a fost ucis de unul din baieti lui respectiv fratele bunicului meu acesta la acea vreme prin ani 1935-1940 in Bulgaria,si nu stiu daca sa facut la acea vreme dezbaterea de mostenire,cand am cerut de la Arhivele Nationale din Bucuresti situatia averi abandonate de bunicul meu in Bulgaria am primit situatia si undeva in coltul actului scria de mana ca pentru mostenire se ia prezent act,iar in declaratia data de bunicul meu scria ca are 5ha de la colonisti si 6ha mostenire,ceide la Prefectura unde am depus dosarul pentru despagubiri mi-au spus ca nu am acte pentru acele 6 ha si ca nu pot sa imi dea despagubiri,iar strabunica mea apare cu 25 ha pe care nu cred ca le avea doar ale ei si nu si ale sotului.Intrebarea mea este cum pot afla daca a fost facuta o dezbatere de mostenire el fiind decedat si ingropat in Bulgaria si daca pot cere partea mea in nume propriu la pamantul cu care apare strabunica mea ca avere abandonata acolo desi aici bunicul meu a renuntat la partea lui ca si celelalte 2 surori ale lui pentru casa si pamantul curtii aferente casei detinuta de strabunica mea in Romania in favoarea acelui frate care se presupune ca si-a ucis tatal

angel

Re: Am nevoie de un sfat

Post by angel » 02 Jul 2010, 21:09

Daca la arhivele nationale, n-ati gasit actul, probabil ca nu s-a dezbatut succesiunea...

corinamariana

Re: Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 03 Jul 2010, 08:57

bun,si daca nu exista nici la arhiva eu pot cere dezbatere de mostenire in nume propriu,deoarece dupa cum v-am spus exista un certificat de mostenitor pe bunurile din Romania si cand am cerut sa fim si noi trecuti la despagubiri ni sa spus ca nu avem dreptul,deoarece bunicul meu a renuntat la succesiune apoi am fost sfatuita sa cer in nume propriu,si mai am o intrebare ,strabunicul fiind decedat in Bulgaria unde trebuie sa fac dezbaterea?

vulpacris

Re: Am nevoie de un sfat

Post by vulpacris » 03 Jul 2010, 11:36

La locul decesului. Si o sa aveti si dreptul. :|

:cafea:

corinamariana

Re: Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 03 Jul 2010, 12:42

multumesc pentru raspuns,dar cum asi putea sa ma descurc in Bulgaria cu notarul eu nestiind limba bulgara cum ma voi putea descurca ?si acel act va fi valabil in Romania?acum cu partea de la strabunic m-am luminat putin,dar asi vrea sa stiu daca am dreptul si la strabunica mea ea dupa cum v-am spus apare cu 25 ha lasate la bulgari iar aici in tara ce a primit au fost luate de acea nepoata care sa trecut ca unica mostenitoare,va rog ajutati-ma,ce ar trebui sa fac sa putem beneficia si noi de despagubirile date,pentruca conform deciziei date de ANPR ea ar lua cam un miliard treisute de mii de lei vechi,si nu mi se pare corect ca doar ea sa beneficieze de acesti bani l

DevilMean

Re: Am nevoie de un sfat

Post by DevilMean » 03 Jul 2010, 14:06

Nu-ti fa griji, se vorbeste si engleza in bulgaria, te vei descurca cumva.

corinamariana

Re: Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 03 Jul 2010, 15:54

sper ca ma voi descurca,probabil mai sunt si notari care stiu si putina romana si putina engleza dar despre partea de la strabunica ce imi puteti spune?multumesc oricum celor care mi-au raspuns pana acum,tot respectul

DevilMean

Re: Am nevoie de un sfat

Post by DevilMean » 03 Jul 2010, 18:03

M-as mira sa stie putina romana, eu m-as baza mai mult pe partea engleza, ca nu merita sa incurci una cu alta.
In legatura cu treaba bunicii, se procedeaza cam la fel ca aici, te informezi ce bunuri a avut defunctul si pe baza acelor hartii intri in posesie daca nu cumva s-a dezbatut deja succesiunea.

corinamariana

Re: Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 03 Jul 2010, 20:10

este vorba de strabunica mea si nu de bunica si am scris ca sa facut succesiunea la ce a avut in Romania si ca bunicul meu a renuntat la partea lui impreuna cu cele 2 surori dar eu vreau sa cer in nume propriu partea mea de la strabunica de la pamantul lasat la bulgari

corinamariana

Re: Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 21 Jul 2010, 10:02

multumesc de raspuns nu am putut intra decat acum pe net avind unele probleme cu calculatorul dar mai am o intrebare la care nu am primit raspuns si va rog daca ma puteti sfatui pot cere in nume propriu o dezbatere de mostenire la strabunica mea desi sa facut o dezbatere de succesiune la care bunicul meu a renuntat la partea lui ?

DevilMean

Re: Am nevoie de un sfat

Post by DevilMean » 21 Jul 2010, 12:05

Nu cunosc bine situatia.

Dar ipotetic vorbind, daca bunicul a renuntat la partea strabunicii, practic nu stiu daca poti face dezbaterea, e ca si cum eu iti dau tie o masina, tu o dai, iar copilul vrea sa o aiba, dar nu mai e la tine.
Cam asa vad eu situatia.

corinamariana

Re: Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 26 Jul 2010, 10:09

asa este ,dar in legea notarilor publici exista legea 36/1995 art.698 care spune ca eredele renuntator nu poate fi reprezentat niciodata. Daca renuntatorul este singur in gradul sau ,sau daca toti coerezii sai renunta,copii lor vin la succesiune in virtutea propriului lor drept ,pentru parti egale.La noi toti au renuntat in favoarea unuia singur,iar eu dupa logica mea consider ca eu ca stranepoata pot cere asta,mai ales ca la data decesului strabunicii mele aceste pamanturi de la Bulgaria nici nu erau in posesia ei si nu cred ca sau gandit atunci ca vor primi vreodata despagubiri,sunt deacord ca pamantul si casa din Romania sa ramana acelui mostenito dar la bulgari nu, deoarece nu este trecut in certificatul de mostenitor. Nu credeti ca am dreptate ?

DevilMean

Re: Am nevoie de un sfat

Post by DevilMean » 26 Jul 2010, 16:20

Sa facem un pic de lumina.
Pamanturile sunt in Bulgaria, ca urmare, iti vei exercita dreptul propriu la mostenire, dar numai acolo, nu stiu ce sistem de legi au ei.
E corect ca si art 689 iti ofera acest drept, dar asta in statul roman, dat fiind ca strabunica cat si bunicul sunt inmormantati acolo din cate am inteles.
Acele terenuri se afla sub incidenta legii bulgare, tu fiind cetatean roman, dar descendent al bunicului tau.
Ia legatura cu notariatul din Bulgaria, chiar la Ambasada daca ai ocazia si vezi cum sta situatia.
Dar colegul vulpacris spune ca ai dreptul, insa trebuie sa o faci acolo unde este el inmormantat, adica in Bulgaria.

angel

Re: Am nevoie de un sfat

Post by angel » 26 Jul 2010, 23:59

la locul decesului si nu unde este inmormantat...pentru ca o persoana poate deceda intr-un anumit loc, si sa fie inmormantata la sute de km departare de acesta..legiuitorul a prevazut,ca loc al dezbatere al succesiunii, locul unde a decedat...

DevilMean

Re: Am nevoie de un sfat

Post by DevilMean » 27 Jul 2010, 16:12

Chiar in Bulgaria s-a petrecut decesul, daca nu ma insel din cele relatate mai sus.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests