Am nevoie de un sfat

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
corinamariana

Re: Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 02 Aug 2010, 07:07

doar strabunicul este decedat si inmormantat in Bulgaria,strabunica mea este decedata in Romania,dar eu vreau dezbaterea pe pamantul din Bulgaria,si asa cum aceasta matusa care are acest act de mostenitor de la tatal ei dar in care este trecut doar ce avea in tara iar acum a facut dosar si a obtinut daspagubiri de la ANPR mie mi-se pare corect ca si noi ceilalti sa fim trecuti caci pentru aceste pamanturi nu sa facut dezbatere deci noi nu am renuntat la aceasta succesiune ,nu credeti ca am dreptate?

DevilMean

Re: Am nevoie de un sfat

Post by DevilMean » 02 Aug 2010, 11:55

Aici singura modalitate este sa o dati in judecata pe matusa pentru obtinerea drepturilor ce vi se revin.
Totusi, in ce stadiu sunteti acum cu formalitatile?

corinamariana

Re: Am nevoie de un sfat

Post by corinamariana » 03 Aug 2010, 08:00

bun,deci sa va explic:dupa ce matusa mea a primit hot. de la prefectura si dosarul a fost trimis de pref. la ANPR un alt nepot a trimis cerere la ANPR pentru a fi trecut ca mostenitor iar ANPR la trecut insa matusa mea a deschis actiune la tribunal in care cerea anularea deciziei de a fi trecut si aceste,eu am aflat de acest lucru si am facut o cerere de interventie,mi-au fost cerute acte de stare civila din care sa reiasa ca suntem neamuri cu decedata respectiv strabunica mea,am trimis la tribunal certificate de nastere ,de deces, de casatorie insa la o infatisare la tribunal avocata acestui nepot sa ridicat si a spus sa imi fie respinsa cererea de intreventie deoarece nu am adus nici un certificat de mostenitor din care sa reiasa ca suntem rude si presedinta mi-a respins cererea desi nu mi-a cerut certificat de most. ci acte de stare civila.Am deschis alt dosar la care cine mi-a facut cererea nu a inteles bine ce vreau si a scris ca desi am facut cerere la pref. aceasta nu a fost luata in calcul insa eu nu am facut cerere pt. strabunica mea ci pt. bunicul meu iar cei de la pref. mi-au spus ca ei s-au sesizat ca suntem rude si ca au comasat dosarele si le vor trimite la ANPR comasate,eu am facut contestatie atunci pt. rez. ce m-ia fost data la dos. si am scris si de dosarul matusii insa am primit raspuns numai pt.bunicul meu si nu am de unde sa dau copie dupa hot. ANPR-ului si nici dupa hot.Pref. iar acum satept pe 5 aug sa vad ce se va intamla caci am termen la trib.O precizare cand am mers la pref. sa ma interesez de dosar si au spus ca s-au comasat dosarele nimeni de acolo nu m-ia spus sa fac cerere ci au spus ca voi primi de la ANPR si eu o copie dupa raspuns,lucreu care nu sa intamplat iar cand trib. a cerut actele in baza carora sa dat hot. au raspuns ca pe baza cert. de most.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests