Declaratie precizare cote proprietate

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
Almira

Declaratie precizare cote proprietate

Post by Almira » 16 Aug 2009, 04:14

Sotul meu si sora lui vin la mostenirea tatalui lor X (decedat) impreuna cu fratii lui X. Pentru ca fiecare sa-si intabuleze partea, e nevoie sa dea o Declaratie de precizare a cotelor de proprietate. (Conform uneli legi din 1 ianuarie 2009). Noi nu suntem in tara, si as dori sa stiu cu ce se mananca declaratia asta? e notariala? Cat ar costa? Trebuie sa fie prezent sotul meu, sau poate imputernici pe cineva ?
Cand esti departe de tara, actele unei mosteniri sunt "such a pain in the butt"... :roll:

vulpacris

Post by vulpacris » 16 Aug 2009, 18:47

Daca numai sotul dvs. si sora lui sunt singurii copii ai tatalui lor decedat, atunci numai ei sunt mostenitorii legali ai acestuia.

Fratii lui X nu sunt considerati mostenitori ai acestuia.

Ar fi putut fi mostenitori doar in cazul in care X ar fi decedat fara sa aibe copii, dar in situatia prezentata acestia nu pot fi mostenitori ai lui X.

Daca mama sotului dvs. este decedata atunci mostenirea dupa X se imparte intre sotul dvs. si sora lui in cota de 1/2 fiecare.

Daca, in schimb este vorba de o mostenire dupa bunicul sotului dvs. la care tatal acestuia vine in concurenta cu fratii tatalui, atunci da, trebuiesc stabilite cotele, pentru fiecare dintre acestia.

Declaratia este notariala, autentica, si sotul poate fi reprezentat.

Puteti face o procura prin consulatul Romaniei in tara unde sunteti pentru persoana pe care o imputerniceste sa-l reprezinte sa dea declaratia notariala.

Aceasta procura o trimiteti prin posta persoanei respective.

Costurile depind de ce fel de actiune este vorba, daca trebuie facut partaj, sau numai intabularea dreptului de proprietate in cote indivize asupra unui imobil, oricum nu depasesc 100 euro.

Almira

Post by Almira » 19 Aug 2009, 04:52

Multumesc mult !
Imi pare rau ca nu m-am exprimat clar, dar e vorba de situatia in care sotul meu si sora lui isi mostenesc bunicul, deci vin la mostenire in locul tatalui decedat.

Multumesc inca o data!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests