instrainarea unui vehicol apoi accidentarea

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
moshnegutzu

instrainarea unui vehicol apoi accidentarea

Post by moshnegutzu » 31 Aug 2010, 22:24

Buna ziua, as dori si eu sa aflu cateva detalii in legatura cu dilema si problema in care ma aflu

Acum cateva zile, la o petrecere de motociclisti unde eram si eu, un "prieten (vali) m-a rugat sa il duc acasa, si sa ii aduc motocicleta inapoi prietenului sau "cipri" (proprietarul din acte) dupa ce am plecat de la cel ce l-am dus acasa (vali), dupa circa 1km am alunecat pe o curba si am cazut :wall: fracturandu-mi 2 coaste, umarul stang care nu-l pot folosi, soldulurile unflat si cateva zgarieturi pe umarul drept, genunchi si coate,(nu am fost la spital atunci) dar asta nu prea are importanta deoarece inafara de coaste si solduri sunt aproape vindecat.precizez ca cel care este proprietarul in acte (cipri) i-a vandut motocicleta lui vali neintocmind un act de vanzare cumparare. Vali cand mi-a dat motocicleta sa i-o aduc inapoi nu mia spus ca are asigurarea neplatita aducandui-o fara sa stiu de asta. motorul acum are carenele(plasticul ce o acopera) sparte de la cazatura ceea ce este si problema. acum ei ma obliga sa le cumpar motocicleta(2000euro) sau sa le-o repar vreo 5-600euro) amemintandu-ma cu datul in judecata, dar din motive financiare nu pot momentan sa le-o repar sau sa le-o cumpar, ceea ce le-am si siz
(motocicleta este cea din poza)
intrebarea mea este: Ce sanse au ei sa ma dea in judecata atata timp cat intre mine si ei nu exista niciun act de incrediintare sau instrainare a motocicletei iar motocicleta este pe numele lui ciprian si mie mi-a dat-o vali, pe langa faptul ca mi-a dat-o fara asigurare platita la ea(asta stiu ca era obligatia mea sa verific) eu le-am spus ca o sa incerc sa le-o repar in cel mai scurt timp posibil, dar ei continua sa m-a ameninte cu acest proces.

ce-mi recomandati sa fac, si ce sanse au ei sa ma dea in judecata si sa castige.

Va multumesc. cu stima Bogdan[attachment=1]DSC08144.jpg[/attachment]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sansiro

Re: instrainarea unui vehicol apoi accidentarea

Post by sansiro » 20 Mar 2011, 19:34

toate sansele. Ati comis un prejudiciu si e dreptul proprietarului sa ceara repararea lui. Nu conteaza "actele" aici este vorba despre un fapt juridic. Trebuie sa poata dovedi ca dvs. sunteti responsabil de stricaciune.

moshnegutzu

Re: instrainarea unui vehicol apoi accidentarea

Post by moshnegutzu » 20 Mar 2011, 20:20

sansiro wrote:toate sansele. Ati comis un prejudiciu si e dreptul proprietarului sa ceara repararea lui. Nu conteaza "actele" aici este vorba despre un fapt juridic. Trebuie sa poata dovedi ca dvs. sunteti responsabil de stricaciune.
a trecut mai bine de jumatate de am de atunci. am platit motorul, eu miam luat motor de atunci, si uite asa vom trai pana la adanci batraneti :-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests