Accident rutier

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
MariusM

Accident rutier

Post by MariusM » 24 Jun 2010, 14:18

Buna ziua. Am si eu nevoie de un sfat va rog frumos. Ma numesc Musat Marius, iar aseara o prietena de-a mea a fost lovita pe trecerea de pietoni atat ea cat si inca un baiat de un tanar de 18 ani, acesta din urma trecand pe rosu. Baiatul a fost lovit in burta iar fata calcata pe picior cu roata. Apoi soferul a plecat de la locul accidentului. Cei 2 au sunat la politie , au fost dusi la spital , nu a fost nimic foarte grav. Fata are decat un bandaj la picior iar baiatul nimic. Intre timp a fost gasit si soferul care a venit la sectie cu avocatul sau , parinti lui avand multi bani. In cele din urma politia a spus ca nu ii va face dosar penal fara alte justificari, decat faptul ca o vor suna pe fata astazi sa mearga la doctor sa vada daca are nevoie de ingrijiri medicale timp de 10 zile, doar asa putand sa faca dosar penal. Oricum pana la aceasta ora nu a sunat nimeni.
Intrebarea mea este daca putem face ceva? Cum sa procedam pentru ca respectivul sa fie pedepsit pe masura ?
Astept raspunsuri si va multumesc.

angel

Re: Accident rutier

Post by angel » 24 Jun 2010, 20:07

daca n-au certificat medical de 10 zile, nu se considera vatamare corporala din culpa...deci nu este fapta penala.ramane contraventia.
Daca persoana vatamata ar avea 9 zile de ingrijiri medicale, fapta nu ar fi infractiune, si se va da n.u.p./ s.u.p./ achitare pe art. 10 lit. d Cpp.
Ar fi o contraventie pe ordonanta privind circulatia (nu vatamarea in sine, ci nerespectarea regulii de circulatie care a dus la vatamarea integritatii corporale), precum si delict civil (cauzarea unui prejudiciu material si eventual moral) care atrage obligarea autorului la despagubiri.
Atat...

Altceva, nu se poate intampla,fie ca are, fie ca n-are bani, familia lui.

trigga

Re: Accident rutier

Post by trigga » 12 Aug 2010, 21:42

din cate inteleg eu individul parasise locul accidentului pana la sosirea ambulantei/politiei si a fost identificat dupa aceea. asta nu se incadreaza la parasirea locului accidentului?!

DevilMean

Re: Accident rutier

Post by DevilMean » 15 Aug 2010, 19:13

Dar de pietonul care a trecut pe rosu? De el nu zici nimic?

agenda

Re: Accident rutier

Post by agenda » 15 Aug 2010, 19:22

DevilMean wrote:Dar de pietonul care a trecut pe rosu? De el nu zici nimic?

tot nu ai invatat sa citesti? :wall:

soferul a trecut pe rosu. nu pietonul.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests