Uzucapiune. Imobil revendicat.

Post Reply
Victor1975

Uzucapiune. Imobil revendicat.

Post by Victor1975 » 28 Nov 2013, 12:18

Buna ziua.

Tatal meu a revendicat, in termenul legal, in baza L.10/2001, un imobil din zona Transilvania, preluat fara titlu ( parte proprietar statul, parte - detinator fara titlu, o societate).La cererea biroului juridic din cadrul primariei am solicitat extrase CF actualizate, moment in care am observant faptul ca societatea (continuatoarea intreprinderii de stat care a prelualuat imobilele in 1949) care detinea aceste imobile, prin lichidator judiciar a cerut si obtinut dreptul de uzucapiune de lunga durata .

Aceasta societate, prin lichidator:
- a formulat cererea de chemare in judecata in baza dreptului comun si nu al Decretului Lege incident in zona de carte funciara
- a mintit in cuprinsul cererii introductive, cum ca imobilele nu ar fi revendicate nici de la societate, nici de la autoritatile locale(Primarie;Prefectura)
- a formulat cererea impotriva unui proprietar cu domiciliu neidentificat, de fapt decedat din 1959, dar avand urmasi
- nu a afisat citatia la primaria din localitate
- nu a citat urmasii
- nu a cerut declararea vacantei succesorale

... in conditiile in care societatea avea cunostinta de existenta mostenitorilor ( a transmis prin fax inventarul mijloacelor fixe) dar a refuzat inregistrarea notificarii, motiv pentru care, aceasta notificare a fost depusa, prin executor, la prefectura, ulterior fiind transmis catre primarie

Impotriva acestei decizii am formulat apel si am depus:
-certificate de mostenitor
-acte de stare civila
-contract de vanzare - cumparare al imobilelor
-ADRESE DE LA PRIMARIE SI PREFECTURA prin care se demonstreaza faptul ca
*aceste imobile sunt revendicate,
*LICHIDATORUL SAU SOCIETATEA, NU S-AU ADRESAT ACESTOR INSTITUTII PENTRU A VERIFICA DACA ACESTE IMOBILE AU FOST SAU NU REVENDICATE

... cu toate acestea, instanta a respins apelul, pe motiv ca:
* nu am fost parte in fond
* nu sunt mostenitorul proprietarului inscris in cartile funciare.

Desi, am demonstrat, cu acte, faptul ca:
- aceste imobile au fost dobandite in timpul casatoriei acestuia cu strabunica mea de sange ( a doua casatorie, dar ultima pentru amandoi), fiind bunuri comune
- casatoria a durat 30 de ani, bunurile fiind dobandite in 1941, iar casatoria a fost incheiata in 1927 si s-a terminat in 1959 ( prin decesul sotului strabunicii mele, cel trecut in cartile funciare)
- strabunica mea a fost sotul supravietuitor ( a decedat in 1978) *Art.30 Codul Familiei ; Art.4 alin.2 din Decretul nr.32/1954; Art.697 C.Civ.;
Art. 88 L. 36/1995
- imobilele au fost revendicate doar de tatal meu (Art4(4) L.10/2001)
- nu am fost citati pe fond , desi se stia de existent noastra, in calitate de mostenitori

Cauza se afla in stadiu de recurs
Multumesc anticipat pentru orice informative,sfat care mi-ar fi util

Cu stima,
S.

Silviu

Re: Uzucapiune. Imobil revendicat.

Post by Silviu » 28 Nov 2013, 17:09

Aveti titlu de proprietate asupra cladirii? Dvs ca si mostenitor sau tatal dvs? Ati facut succesiunea (daca este cazul?)?

Ati facut cam degeaba apel, chiar si recurs. Trebuia facuta o cerere de interventie in interes propriu la fond. Pe cale de atac, se poate numai cu acordul partilor din dosar. Acum, daca aveti titlu obtinut pe imobil, faceti o actiune in revendicare. Recursul nu o sa aiba niciun efect.

Parere personala, posibil alti colegi sa vada altfel lucrurile.

Guest

Re: Uzucapiune. Imobil revendicat.

Post by Guest » 28 Nov 2013, 19:39

Desi pare demoralizant raspunsul, multumesc pentru atentia acordata.

Cuculis

Re: Uzucapiune. Imobil revendicat.

Post by Cuculis » 03 Dec 2013, 14:56

Doar in instanta

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests