Cum pot iesi din indiviziune fara voia coproprietarului?

Post Reply
cosmin123

Cum pot iesi din indiviziune fara voia coproprietarului?

Post by cosmin123 » 08 Jun 2013, 21:28

Va adresez rugamintea de a-mi sugera cea mai eficienta solutie in rezolvarea urmatoarei probleme:
- Detin o casa intr-o comuna la tara, situata central, la strada, cu deschidere de cca 22 m si situata pe un teren in suprafata totala de 843 mp (casa si gradina), pentru care am act de vanzare – cumparare, deci sunt unicul proprietar;
- Exact in continuarea acestui teren, exista un alt teren (intravilan) , in suprafata de 2400 mp, pentru care exista titlu de proprietate iar eu sunt in indiviziune cu alti doi mostenitori;
- Vreau sa vand casa cu terenul aferent (843 mp) si 2 parti din suprafata de 2400 mp, intrucat unul dintre mostenitori imi cedeaza partea sa;
- Intrebarea este cum pot proceda pentru a iesi din indiviziune cu cele 2 parti, in conditiile in care al treilea mostenitor nu este de accord cu vanzarea sau cu suma cuvenita in urma vanzarii ? Am dreptul sa primesc cele doua parti in continuarea casei mele sau cel de-al treilea mostenitor are dreptul sa-si aleaga ce suprafata doreste?

C_A_Coltuc

Re: Cum pot iesi din indiviziune fara voia coproprietarului?

Post by C_A_Coltuc » 02 Jul 2013, 08:50

Numai prin instanta de judecata

Pentru alte informatii va rog sa ne scrieti pe avocat@coltuc.ro

denominatus

Re: Cum pot iesi din indiviziune fara voia coproprietarului?

Post by denominatus » 11 Jul 2013, 12:08

Graba strica treaba :)
Inainte de a va duce hotarat la judecata, stati oleaca si ganditi-va.
N-ar fi mai bine oare sa cumparati la notariat cota-parte a celuilalt mostenitor? Ce-i in mana nu-i minciuna.
Pe urma n-ar fi bine ca, dupa ce ati cumparat, sa vorbiti cu celalalt si sa-i explicati ca nimeni nu-l obliga sa vanda, dar e obligat sa imparta?
Eu personal va recomand un partaj voluntar la notariat, bazat pe dispozitiile "mai bine o intelegere stramba acum decat o judecata dreapta peste 14 ani".
Daca nu merge si nu merge - de-abia atuinci se aplica ce-a zis domnul avicat: "Numai prin instanta de judecata"

Sunt sanse mari ca instanta sa fie de acord ca partea dumneavoastra sa fie lipita de proprietatea pe care deja o aveti. Dar depinde de configuratia terenului si de parerea expertului. (daca nu se poate imparti pe lung, se va imparti pe lat)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests