spor dispozitiv

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Guest

spor dispozitiv

Post by Guest » 29 Nov 2013, 17:39

Buna seara,
Sunt angajata unei primarii, am beneficiat de un spor de dispozitiv din anul 2008(castigat la vremea aceea prin instanta),anul trecut a venit in control Curtea de Conturi si a spus ca nu este legal,ne-a actionat in instanta ,bineinteles ca am pierdut la Curtea de Apel si pe buna dreptate.Acum trebuie sa dam inapoi sporul primit in anul 2011 si de acum inainte nu il vom mai primi ,eu personal voi ramane cu vreo 400 de lei in mana,in conditiile in care in anul 2010 primaria la care sunt angajata a primit notificari de la AJPIS unde erau clar informati cine poate beneficia de acel spor si cum se aplica.Acum in noiembrie 2013 aflam si noi de existenta acelor hartii si ca nimeni din aparatele de specialitatenu a tinut cont de ele.Practic noi acum trebuie sa platim din vina lor.Ce anume putem face noi in conditiile acestea?

Silviu

Re: spor dispozitiv

Post by Silviu » 01 Dec 2013, 23:52

Alina, din pacate nimic. Noi tot incercam prin actiuni sa recuperam anumite sporuri, dar fiind reduse prin lege speciala nu reusim..

Guest

Re: spor dispozitiv

Post by Guest » 02 Dec 2013, 07:17

Am inteles ca pentru acel spor nu am ce sa fac ,dar impotriva persoanelor care mi l-au dat din 2010 desi stiau ca nu este legal,ce pot face?
Multumesc.

Cuculis

Re: spor dispozitiv

Post by Cuculis » 03 Dec 2013, 14:42

Puteti face actiune pentru orice spor. Statul nu poate interveni asupra unui contract prin modificarea lui unilaterala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests