O problema urgenta de modificare a locului de munca

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
claudyya4u

O problema urgenta de modificare a locului de munca

Post by claudyya4u » 25 Aug 2010, 20:03

Buna ziua.
Am absolvit o Facultate de Stiinte specializarea Economia comertului turismului si serviciilor. Am fost angajta pe baza unui contract de scolarizare prin care societatea se obliga sa asigure post conform pregatirii profesionale. Nu mi-au asigurat post, doar functia de economist.
In cadrul punctului de lucru la care imi desfasor activitatea (hotel) a avut loc o restructurare de personal, iar in momentul de fata nu se mai acopera cu personalul existent numarul de ore programat a fi lucrat conform Legii 53/2003 cu modificarile ei ulterioare.
Ca atare s-a facut o adresa pentru redistribuirea personalului existent. Eu eram in concediu. Raspunsul adresei informeaza ca eu voi "asigura acordarea repaosurilor pentru personalul de la receptie". Acest lucru a fost interpretat cum ca eu voi presta aceste ore in perioada cand personalul depaseste programatele.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Se poate lua o astfel de decizie in absenta angajatului si fara acordul acestuia?
2. Se respecta astfel legea?
Daca nu,ce se incalca? (Contractul individual de munca nu l-am semnat cu ore de noapte)
3. Din moment ce ei prin contract se obliga sa-mi asigure post corespunzator pregatirii mele profesionale (studii superioare) cum pot proceda?
4. Nu am calificare pentru receptioner. Este corect ca prin studiile absolvite sa pot ocupa un astfel de post (chiar ocazional cum sugereaza ei) pastrandu-mi functia de economist post muncitor necalificat? ITM-ul daca va efectua control va fi corect ceea ce voi presta eu?
Va multumesc!
5. In ce fel mi se vor trece in cartea de munca orele de noapte prestate?

claudyya4u

complectare

Post by claudyya4u » 25 Aug 2010, 20:04

Mentionez ca am absolvit si doua masterate
1. Managementul ospitalitatii si turismului
2. Managementul strategic al afacerilor

DevilMean

Re: O problema urgenta de modificare a locului de munca

Post by DevilMean » 28 Aug 2010, 16:37

N-are importanta, poti avea 10 masterate.
Ce poti face este sa-ti schimbi actualul loc de munca, cauta-ti un patron strain.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests