autorizarea lucrarilor de constructii

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
cristiana4321

autorizarea lucrarilor de constructii

Post by cristiana4321 » 21 Aug 2010, 19:57

am si eu o nelamurire.....in 25.02.2008 am inceput construirea unei case, am fost la primarie cu un desen pe o foaie de hartie si am cerut autorizatiile necesare si proiect. Pe terenul meu era deja o casa , asa ca mi-sau facut actele necesare pentru extensie, dar eu am daramat casa veche si am construito pe cea noua. Deci, aveam extensie dar eu am demolat si reconstruit. Mentionez ca pe toata durata costructiei(12luni) nu a venit nimeni sa verifice lucrarile. Acum, vecinii mei au facut o sesizare la primarie ca nu am acte in regula si va urma o verificare. Avand in vedere legea 50/1991 privind autorizatiile de constructii, art 31 unde spune ca "dreptul de a constata contraventiile si de a aplica amenzile este in termen de 2 ani de la data savarsirii faptei"(oricat la mine au trecut 2 ani si jumatate), care sunt sansele mele sa scap cu bine? si cum pot intra in legalitate cu actele casei, inscrierea in cartea funciara etc..
Va multumesc anticipat!

DevilMean

Re: autorizarea lucrarilor de constructii

Post by DevilMean » 28 Aug 2010, 16:35

Casa trebuie sa corespunda planului arhitectural, iar pentru cartea funciara, vorbeste cu un cadastrist.

cristiana4321

Re: autorizarea lucrarilor de constructii

Post by cristiana4321 » 28 Aug 2010, 20:13

da, corespunde casa ca metri patrati construiti, adica 112m2, atat am facuto, nu mai mult. In proiect erau doua dormitoare, eu am facut numai unul, am facut livingul mai mare, adica pe interior casa nu este ca in proiect. Sper sa nu fie o problema :roll: ?


multumesc pentru raspuns!

DevilMean

Re: autorizarea lucrarilor de constructii

Post by DevilMean » 29 Aug 2010, 01:30

Si eu sper sa nu fie, totusi sa speram ca nu vor cerceta planul de constructie cu cel prezent.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests