indemnizatie crestere copil

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
alissia30

indemnizatie crestere copil

Post by alissia30 » 14 Jun 2010, 13:12

Sunt in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani incepand cu 14 dec 2009. Conform legii am optat pentru 85 % din media veniturilor pe ultimele 12 luni.
Intrebari:
In cazul in care legea cu reducerile salariale trece, este legal sa mi se reduca aceasta indemnizatie cu 15 %? Cum ramane cu neretroactivitatea legii in timp? Aceasta lege nu ar trebui aplicata doar in viitor? :x
Daca totusi se intampla acest lucru (sa mi se diminueze indemnizatia) ce sanse am sa castig in instanta si cel mai important, pe cine trebuie sa actionez in judecata?
Mentionez ca sunt cadru militar in MAI si din cate cunosc, noi cotizam (cas, cass) la un alt fond decat majoritatea cetatenilor, in speta la OPSNAS.
Multumesc si astept cu interes raspunsul

dusterXXX

Re: indemnizatie crestere copil

Post by dusterXXX » 16 Jun 2010, 13:21

îţi răspund după ce CC soluţionează contestaţia depusă în contra actului prin care se diminuează veniturile.

alissia30

Re: indemnizatie crestere copil

Post by alissia30 » 06 Jul 2010, 22:37

Cum din pacate legea cu diminuarile salariale a trecut, va rog sa-mi raspundeti la mesajul pe care vi l-am trimis anterior.
Pe langa intrebarile adresate la msg anterior as mai avea una.
Cum ar trebui sa formulez actiunea in asa fel incat instanta sa oblige angajatorul sa nu-mi mai retina cei 15 % pe viitor si in acelasi timp sa-mi restituie eventualele sume retinute pana la solutionarea dosarului. Dar cel mai important pe cine sa dau in judecata?


Astept raspuns
Multumesc

DevilMean

Re: indemnizatie crestere copil

Post by DevilMean » 06 Jul 2010, 22:56

Din cate vad, se pare ca exista chiar posibilitatea ca sa puna impozit pe acea indemnizatie, cu un procent de 15%.
Dar inca sunt in discutii.
La intrebarea "Pe cine sa dau in judecata" iti raspund eu: Statul.

alissia30

Re: indemnizatie crestere copil

Post by alissia30 » 11 Jul 2010, 21:38

imi raspunde si mie cineva la intrebari?
As vrea tare mult sa am un punct de plecare.
dusterxxx mi-ai promis un raspuns dupa ce se pronunta CC
Multumesc anticipat

alissia30

Re: indemnizatie crestere copil

Post by alissia30 » 28 Jul 2010, 21:42

va rog sa-mi raspunda si mie cineva daca se poate. Chiar vreau sa dau in judecata sa-mi recuperez banii.

DevilMean

Re: indemnizatie crestere copil

Post by DevilMean » 31 Jul 2010, 19:38

Nu puteti face nimic in legatura cu diminuarea salariului, legea a fost aprobata ca fiind constitutionala.
Inteleg ca mi-ati ignorat mesajul meu si l-ati asteptat pe cel al lui duster.

Asta este viata, 85% din actualul salariu nu cred ca este putin, tinand cont ca pana acuma nici macar nu aveati dreptul sa alegeti.

alissia30

Re: indemnizatie crestere copil

Post by alissia30 » 02 Aug 2010, 22:01

nu este vorba de salariu, ci de indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani. Si am optat pt. 85 % din media veniturilor realizate in ultimul an. De aici mi-au mai redus cu 15% indemnizatia, si cu 25 % norma de hrana (pt. ca eu fiind militar am si norma de grana), si nu mi se pare normal sa mi se aplice procente diferite la acelasi venit. Oricum eu tot ii dau in judecata, pt. ca nu mi se pare normal sa mi se reduca un drept castigat. Pai daca hotarau sa-mi reduca 90% sau chiar sa nu mai iau nici un ban era ok?

DevilMean

Re: indemnizatie crestere copil

Post by DevilMean » 04 Aug 2010, 01:03

Ok atunci, se pare ca sunteti croita sa dati in judecata..
Mult succes.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests