Contestare destacere contract de munca

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
gabitzuchilianu

Contestare destacere contract de munca

Post by gabitzuchilianu » 17 Oct 2021, 18:12

Buna ziua! In urma cu un an, 12.10.2020, am inceput sa lucrez pentru Primul Magic SRL. Nu mi s-a facut contract de munca imediat, motivele fiind ca cele 2 contabile au contactat virusul Covid. Apoi mi s-a spus ca nu isi permite inca sa plateasca si la stat. Abia dupa 4 luni, la insistentele mele si o mica cearta intre mine si angajator, mi s-a incheiat si contractul de munca, 12.02.2021. Precizez ca intre timp am avut si o relatie cu angajatorul meu. Deoarece eram singura angajata si avand in subordine un nr mare copilasi, s-a acumulat si oboseala. Insa in momentul in care incercam sa ii spun, ca sa gasim solutii sau sa ii cer lui diresc ajutorul, imi spunea sa gasesc solutii, caci deaceea ma plateste. Au inceput certurile, eu incercand sa imi apar drepturile de angajat, el spunandu-mi ca e casa lui, afacerea lui, el decide ce si cum si ca daca ma simt nedreptatita, pot sa merg cu Dumnezeu inainte. Deasemenea ma si insulta. M-a facut gunoi... m-a abuzat emotional. Prin urmare am ajuns ca in preajma lui sa fiu crispata. Indatoririle mele de munca mi le am indeplinit mereu cu brio, ba chiar am cautat sa ajut si acolo unde postul meu nu cerea asta. Am inceput sa organizam si aniversari, prin urmare lucram si 13h/zi, uneori si in weekend, neavand timp liber. Am avut concediu doar o saptamana, 13-19.09.2021, apoi am revenit la munca. Inainte de concediu mi s-a cerut sa ma gandesc la noi termeni pentru a reinoi contractul, la o marire de salariu si la un eventual program de weekend. Insa dupa 3 saptamani, nu am fost intrebata nimic in acest sens, nici nu am fost ascultata cand am incercat eu sa vorbesc, in schimb, la interviurile pe care le sustinea pentru un job part time, seara, intreba si de disponibilitatea pentru weekend. Atunci am incercat sa aflu ce doreste, sa angajeze pe altcineva in weekenduri sau sa auda si decizia mea? Mi sa spus ca il judec, ca el decide ce face in casa lui, ca eu sunt simplu angajat... si am ajuns iarasi la cearta si insulte la adresa mea. Iar pe data de 07.10.2021 mi a fost pus in fata, sa semnez, incetarea contractului de munca, cu acordul partilor. Eu una imi doresc sa revin la munca, nu am acceptat sa incetez munca, dimpotriva, doream sa negociem termenii contractului si sa imi mareasca salariul, asa cum promisese. Incetarea contractului l-am semnat, deoarece ma tem de el. M-a abuzat emotional...
Ce pot face in aceasta situatie? Mentionez ca pot demonstra cele spuse mai sus. Detin mesaje si pot avea martori.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests